ROK SZKOLNY 2018/2019
Dzień Języków Obcych 2018

W ramach obchodów Dnia Języków obcych uczniowie Szkoły Podstawowej w Niechcicach spędzili 4 grudnia wyjątkowe przedpołudnie. Wyjątkowe, ponieważ w dalekiej podróży do krajów anglo- i niemieckojęzycznych. No ale wszystko po kolei ...
Tego dnia nauczycielki języków obcych p. Aleksandra Tomicka, p. Marta Krzysztofik, p. Katarzyna Karkocha oraz p. Magdalena Jagiełło przygotowały uroczystość, której celem było
uświadomienie uczniom jak ważna jest znajomość języków obcych. Każdy młody człowiek, obywatel świata powinien znać biegle przynajmniej jeden język obcy, bo to na
pewno ułatwi mu życie. Będzie umiał chociażby,  podczas zagranicznej wycieczki, wynająć sobie pokój w hotelu, czego nie potrafili nasi zwariowani podróżnicy Kuba i Bartek w przedstawionej przez siebie, prześmiewczej scence sytuacyjnej pt: ”Podróż za granicę”. Znajomość języków daje także szanse na zawieranie nowych, ciekawych znajomości z cudzoziemcami, co udowodnili uczniowie klasy 6a Lenka, Zuzia i Dominik odgrywając w języku polskim i angielskim zabawną scenkę „W parku”.  W następnej części naszego spotkania nadszedł czas na program muzyczny „Mam Talent”. Do udziału w programie zgłosiło się 7 uczestników w różnych grupach wiekowych. Ich występy cieszyły się wielkim uznaniem publiczności oraz zostały nagrodzone gromkimi brawami. Jury po burzliwych naradach wyłoniło zwycięzców i wręczyło nagrody. Pierwsze miejsce zajął kwartet – Marysia Dorota, Kasia Pawlicka, Magda Maliszewska i Maja Zapała z pięknym wykonaniem przeboju Sia „Titanium”, drugie miejsce zajęła Marysia Dorota ze szlagierem Elvisa Presleya „Can’t help falling in love”, a trzecie Zuzia Sitek wykonując „The show” Lenki.  Starsi uczniowie z klasy 8 zafundowali nam natomiast podróż do baśniowej krainy i odegrali w kilku językach przedstawienie ”Śnieżka” .
Kluczowym elementem naszego Dnia Języków Obcych była prezentacja przygotowanych przez klasy stoisk tematycznych, związanych z jednym z krajów anglo- lub niemieckojęzycznych. Stoiska z flagami, symbolami, ulotkami, muzyką i potrawami zdobiły korytarz szkolny oraz zachęcały do zakłębienia się w tradycję danego kraju, degustację regionalnych potraw, wysłuchania lokalnej muzyki czy w końcu do podziwiania lokalnych tańców. W tym ostatnim przodowała bez wątpienia klasa 5a - dziewczynki zaprezentowały przygotowany przez siebie, tradycyjny taniec szwajcarski, czym zachwyciły publiczność. Wszyscy uczniowie wraz z wychowawcami wykazali się wielkim zaangażowaniem w przygotowanie swoich straganów.
Obchody Dnia Języków Obcych były bez wątpienia pouczającym, ale i zabawnym doświadczeniem dla uczniów naszej szkoły. Serdecznie dziękujemy wszystkich za zaangażowanie, włożoną pracę, pomoc i życzliwość.
Aleksandra Tomicka

PROJEKT ARCHI-PRZYGODY


Walczymy ze słabościami

Dnia 1.10.2018 r. klasy II a i II b uczestniczyły w wycieczce do Tomaszowa Mazowieckiego.
Dzieci odwiedziły Park Linowy nad Pilicą, gdzie aktywnie spędziły czas i przeżyły niezapomnianą przygodę. wszyscy dzielnie pokonali trasę niską, pokonując kołyszące się liny, siatki i kładki. Zjeżdżali też na deskorolce, w beczce oraz na linie, skakali na Tarzana, przechodzili przez most tybetański i pajęczynę Spider-Mana. Mieli też okazję skorzystać z placu zabaw Madagaskar i przejechać się gokartami. Ponadto, odwiedzili położony w pobliżu Skansen Rzeki Pilicy. Pomimo swoich niewielkich rozmiarów Skansen oferuje wiele interesujących obiektów, które w różny sposób wiążą się z historią Nadplicza. Już na samym wejściu rzuca się w oczy zróżnicowanie obiektów, zarówno budynków, jak i rozmieszczonych między nimi pojazdów, maszyn i urządzeń. Zgromadzono tutaj to, co jest charakterystyczne
dla obszaru Nadplicza i to, co związane z młynarstwem i bitwami, które miały miejsce w okolicach Tomaszowa Mazowieckiego. Wycieczka była bardzo udana, a dzieci były bardzo zadowolone i ogromnie dumne z pokonania swoich słabości w Parku Linowym.
Edyta Pawłowska

„Nieobojętni Zapomniani bohaterowie”.

27 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozprzy odbyła się projekcja fabularyzowanego filmu dokumentalnego „Nieobojętni”, połączona ze spotkaniem autorskim z Bogdanem Wasztylem- współtwórcą filmu. Spotkanie realizowane było w ramach projektu
Stowarzyszenia Auschwitz Memento pn. „Nieobojętni” Zapomniani bohaterowie”. Na widowni zasiedli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Niechcicach.Promocja czytelnictwa oraz upowszechnianie wiedzy o historii najnowszej, to główne założenia dwóch projektów realizowanych przez stowarzyszenie. Projekty „Nieobojętni. Zapomniani bohaterowie”, którego partnerem jest Narodowe Centrum Kultury oraz „Niezłomni spod Auschwitz” (partner Instytut Książki), realizowane są obecnie w  40 instytucjach w całej Polsce, w tym w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rozprzy. Zgromadzeni na sali uczniowie obejrzeli nieznaną historię działań Armii Krajowej oraz zwykłych mieszkańców Oświęcimia i okolic niosących ofiarną pomoc więźniom KL Auschwitz. Współorganizowanie ucieczek z obozu, ofiarne dostarczanie żywności i lekarstw z narażeniem życia swoich rodzin, niezwykłe partyzanckie akcje – to fakty historyczne przedstawione w filmie, którego współreżyserem był obecny na spotkaniu Bogdan Wasztyl. Z uczniami rozmawiał także Robert Skorupa ze Stowarzyszenia Rozprzanie.pl.
Iza Kwaśniak
Dywizjon 303. Historia prawdziwa

W bieżącym roku na ekrany kin weszły dwa filmy o bohaterskich czynach polskich pilotów w czasie słynnej bitwy o Anglię. Niemal w tym samym czasie odbyła się premiera polsko - brytyjskiego filmu Dywizjon 303. Historia prawdziwa w reżyserii Denisa Delica oraz brytyjskiego obrazu 303.Bitwa o Anglię Davida Blaira. Twórcy inspirowali się książką Arkadego Fiedlera, dokonując jednak selekcji wydarzeń do potrzeb scenariusza. 20 września 2018 roku 68 uczniów naszej szkoły oraz ich opiekunowie obejrzeli w kinie Helios w Piotrkowie Trybunalskim film Dywizjon 303. Historia prawdziwa. Była to okazja, by zobaczyć doskonałe wyszkolenie, odwagę i patriotyzm Polaków walczących podczas II wojny światowej. Piloci z Dywizjonu 303 to rzeczywiście jedni z najwspanialszych żołnierzy w całej polskiej historii. Swoją postawą mogą zaimponować współczesnym nastolatkom. Aby w pełni docenić to, co tak niewielu zrobiło dla tak wielu, nie należy jednak poprzestawać na filmie. Trzeba sięgnąć po książkę Arkadego Fiedlera. Warto.
Katarzyna Leśniewska

GRAM fair play

„GRAM fair play” to musical rockowo/hip-hopowy w reżyserii Pawła Podgórskiego, będący częścią kampanii społeczno-edukacyjnej oraz warsztaty edukacyjne powstałe z inicjatywy Fundacji Caroline B. Lefrak, mające uwrażliwiać młodzież na zasady „fair play” w czasie rozgrywek szkolnych, podczas lekcji, ale także w czasie wolnym. Spektakl oraz warsztaty o tematyce fair play, w pełni angażujące młodzież i nauczycieli, poprowadził Michał Zawadka – trener wystąpień publicznych, komunikacji, autor książek dla dzieci, aktor. Celemakcji było krzewienie idei fair play wśród dzieci i młodzieży. Hasło przewodnie akcji miało właściwie kształtować stronę moralną i zasadniczo wpływać na przyszłego dorosłego człowieka, gdyż to młodzież jest kluczem do przyszłości. Dziś młodzież często ocenia a nie docenia, nie widzi swoich wartości, nawet tych małych. Dzieci i młodzież lepiej rozumieją hasło fair play niż dorośli. Młodzież doskonale wie, co oznacza sportowe zachowanie, duch sportu i bycie po prostu OK. Dorosłym, tak bardzo często zależy na wygranej dziecka, że niestety namawiają i uczą swoje pociechy zachowań, które nie są do końca w porządku. Wtedy praca i edukacja powinna zaczynać się od dorosłych, żeby wzmacniać u młodzieży dobre postawy i dawać pozytywne wzorce. Ponadto kiedy działamy według zasad fair play i wiemy, że wynik zależy od naszego pozytywnego nastawienia i dobrego wykonania, osiągamy coś więcej niż tylko medal. Budujemy w ten sposób poczucie własnej skuteczności, które jest składnikiem pewności siebie, a ona dobrze w nas zakorzeniona zostaje z nami na całe życie. To wartość, nie do przecenienia, a i zasada godna przekazania kolejnym pokoleniom. Dzięki fair play sport i życie staje się lepsze. Akcja społeczno-edukacyjna „GRAM fair play” kształtowała pozytywne cechy charakteru, takie jak: uczciwość, sprawiedliwość oraz budowała pozytywny wizerunek własnej osoby poprzez okazywanie szacunku dla przeciwnika, sędziego i własnej drużyny, kolegów i koleżanek na boisku, ale też poza nim. Prowadzący warsztaty przekazał uczniom wiele ciekawych wskazówek dotyczących pozytywnego nastawienia do życia, doceniania własnej wartości oraz pewności siebie, a przekaz ten zyskał na wartości dzięki swobodnej i luźnej dyskusji w języku zrozumiałym dla dzisiejszej młodzieży.
musical
Scenariusz i reżyseria – Paweł Podgórski
Teksty piosenek – Aleksandra Potrykus Wincza
Muzyka – Rafał Karasiewicz, Jacek Winkiel
Choreografia – Emilia Czerko
Scenografia – Kamil Malinowski
Przygotowanie wokalne – Jacek Kotlarski
Występują:
Ojciec – twardy i nieustępliwy, typ despoty. Wyznający zasadę „po trupach do celu”. Bardzo wymagający wobec samotnie wychowywanego syna. W środku bardzo wrażliwy i kochający ojciec, jednak chore ambicje i wysokie oczekiwania wobec syna określają go jako negatywną postać.
Trener – były sportowiec, sympatyczny człowiek z pasją. Bardzo uczciwy w stosunku do innych. Jest osobą
gotową do poświęceń ale nie za każdą cenę. Najważniejsza dla niego w pracy jest systematyczność i dążenie do wyznaczonego celu. Nie zapomina jednak o zdroworozsądkowym podejściu w kształceniu charakterów swoich podopiecznych.
Nauczycielka – wrażliwa i oddana swojej pracy. Jest osobą pozbawioną odpowiedniej charyzmy. Uwielbia
pracę z młodzieżą, chociaż ta za nią nie przepada. Jest typem nauczyciela zadaniowego, poruszającego się w jasno określonych schematach, poza które nigdy nie wykracza.
Matka – kobieta sukcesu, bardzo miła osoba. Jest dość nowoczesna i wyrozumiała. Ma raczej dobry kontakt
z córką, choć ta niechętnie dzieli się z nią wszystkimi problemami.
Igor – sportowiec, typ playboya, typowy pozer. Przedkłada wyniki w sporcie nad nauką. Nie dba o dobre
relacje z rówieśnikami oraz nauczycielami. W środku bardzo nieszczęśliwy z powodu wysoko postawionej poprzeczki przez ojca. Broniąc się przed własnymi problemami ucieka się do agresji i pozerstwa.
Mateusz – (Nowy) przystojny i grzeczny chłopak o wysokiej kulturze osobistej. Jego pasją jest sport, choć traktuje go jedynie jako hobby. Dobrze się uczy ale nie jest typem kujona.
Zosia – bardzo skromna dziewczyna. Gdy była małą dziewczynką trafiła do domu dziecka. Pomimo licznych
hejtów w jej stronę i braku akceptacji ze strony rówieśników doskonale sobie radzi dzięki silnemu charakterowi. Jej największym pragnieniem jest stworzyć w przyszłości kochającą rodzinę. Przyjaciółka (Nowego) Mateusza.
Amanda – nierozstająca się z telefonem czy tabletem, gwiazda internetu. Zagubiona w realnym świecie. Dla
niej najważniejszy jest fame. Dziewczyna Igora. Choć uczucie jest dla niej mniej ważne jak akceptacja i popularność. Uwielbia być w centrum uwagi.

                                                                                                          Marta Krzysztofik
„Łódzcy twórcy Niepodległej-Listopadowa Duma 2018”

22 października 2018 roku w naszej szkole gościli przedstawiciele Fundacji Życie z projektem „Łódzcy twórcy Niepodległej-Listopadowa Duma 2018”. Prelegenci przygotowali prelekcję związaną z wydarzeniami odzyskania przez Polskę niepodległości w 2018 roku. Oprócz tego
zostawili wystawę grafik przybliżających sylwetki kilkunastu łódzkich bohaterów, którzy mieli swój udział w odzyskaniu suwerenności przez Polskę oraz replik mundurów z tamtego okresu. Uczniowie klasy III gimnazjum, 8 i 6 uczestniczyli w niecodziennej lekcji historii, gdzie mogli dotknąć rekwizytów, przymierzyć mundury, dotknąć broni. Zajęcia jak i wystawa były inspiracją do przemyśleń nad postawami patriotycznymi oraz przybliżyły uczniom wiedzę o drogach do wolności w województwie łódzkim.
Bogusława Lewińska
Narodowe Czytanie 2018
Stefan Żeromski Przedwiośnie

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania miała szczególny wydźwięk, gdyż odbywała się w roku , w którym obchodzimy setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W całym kraju, a także w naszej szkole, czytano Przedwiośnie Stefana Żeromskiego, czyli powieść o pierwszych latach niepodległej i wytęsknionej Polski oraz poszukiwaniu w niej swojego miejsca. Poprzez wspólne czytanie propagowaliśmy bogactwo polskiej literatury, popularyzowaliśmy czytelnictwo, a także wzmacnialiśmy naszą tożsamość narodową.

Katarzyna Leśniewska
STO ODSŁON ZIEMNIAKA
NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI
25 października 2018 roku odbyło się podsumowanie projektu dydaktycznego „STO ODSŁON ZIEMNIAKA NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI". Każda klasa miała za zadanie przygotować dowolne potrawy z ziemniaków oraz dekoracje. Można było używać również innych warzyw, ale głównym składnikiem miał być ziemniak. Zarówno dekoracje jak i potrawy mogły być wykonane w dowolny, ciekawy i kreatywny sposób. Oprócz tego uczniowie mieli przygotować wiersze, hasła, aforyzmy, opisy, gazetki o tematyce ziemniaczanej. Projekt obejmował wszystkie klasy w szkole oraz grupy świetliczaków. Uczniowie wraz z wychowawcami stanęli na wysokości zadania. Na wykonanie zadania klasy miały 2 tygodnie. Pomysły przerosły nasze oczekiwania. Były placki ziemniaczane, pyzy, frytki, sałatki, pączki z ziemniaków, prażuchy, kartacze, pierogi ruskie, chipsy, ziemniaki w mundurkach, itp. Przepiękne dekoracje zachęcały do jedzenia. Do projektu włączyli się także rodzice, którzy dopingowali swoim pociechom i pomagali w przygotowaniu stołów z potrawami. Po prezentacji potraw, wierszy, gazetek zaproszeni goście, rodzice i uczniowie mogli popróbować przygotowanych specjałów. Na zaproszenie przybyła sekretarz gminy Rozprza pani Bożena Nagrodzka oraz pani Izabela Kwaśniak dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Rozprzy. Uczniowie spisali się super. Wszystkich przygotowanych potraw było 102. Uwagę gości zwrócił stół przygotowany przez klasę 1, 4b, i 6b i III
gimnazjum. Zaangażowanie i pomysłowość uczniów została oceniona na 6.
Bogusława Lewińska
„Ogród w kwiaty bogaty”.
Dnia 3 października odbyło się podsumowanie innowacji pt. „Ogród w kwiaty bogaty”. Uczniowie zdobyli szeroką wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologicznej, społecznej i artystycznej. Wykazali się ogromnym zaangażowaniem, zapałem do pracy, umiejętnością pracy w zespole, a także odpowiedzialnością za powierzone im zadania. Chętnie brali udział w pracach porządkowych na działce, sadzeniu oraz sianiu kwiatów, jak również dbali o zasiane kwiaty i zioła. W tym czasie poznali też warunki uprawy roślin, sposoby ich pielęgnacji i różne sposoby wykorzystania kwiatów i ziół. Wiedzą też, że ogród zamieszkują różne zwierzęta, te mniej i bardziej pożyteczne. Poznali również ekologiczne sposoby zwalczania szkodników w ogrodach. Podczas trwania projektu, mieli również sposobność uczestniczyć w praktycznych warsztatach, m.in. z panią Małgorzatą Ryżewską – florystyką, podczas których wykonywali stroiki bożonarodzeniowe oraz dekoracje stołu wigilijnego, jak również warsztaty de coupage’u z panią Tamarą Wieczorek – nauczycielem plastyki w naszej szkole. Uczniowie odwiedzili także kwiaciarnię, gdzie mogli osobiście zobaczyć jak powstają piękne bukiety z żywych kwiatów.
Twórcy niepodległości

Setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości to niepowtarzalna okazja, by przybliżać wydarzenia historyczne i sylwetki osób, którym zawdzięczamy budowanie odradzającej się Polski. Cel ten mogliśmy realizować goszcząc 9 października 2018 r. panią Katarzynę Helik przedstawicielkę Oddziałowego Biura Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi. Pani Katarzyna Helik poprowadziła spotkanie w klasie 7 b. W pierwszej części przybliżyła wydarzenia z historii Polski w latach 1914 – 1935 oraz związane z nimi postacie historyczne. Druga część poświęcona została grze edukacyjnej Twórcy niepodległości. 
Historyczna gra Twórcy niepodległości oparta jest na popularnej technice memory. Składa się z 24 kart, mapy Rzeczypospolitej oraz zaznaczonej na niej osi czasu i broszurki informacyjnej. Zadaniem uczestników gry jest odnalezienie pary postać – wydarzenie. Jeśli gracz odkryje parę, musi wyjaśnić pozostałym uczestnikom rozgrywki związek postaci z wydarzeniem (np. co łączyło generała Tadeusza Rozwadowskiego z Bitwą Warszawską). Zwycięzcą zostaje osoba, która zbierze największą liczbę kart. Naszym uczniom gra bardzo się podobała. Zgodnie stwierdzili, że jest to doskonały sposób na utrwalanie wiedzy historycznej.
Katarzyna Leśniewska
BIEGI PRZEŁAJOWE

Znakomicie spisali się nasi biegacze podczas mistrzostw powiatu piotrkowskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych rozegranych w Wolborzu. Nasza podwójna Mistrzyni powiatu Natalia Skóra tym razem zajęła drugie miejsce i reprezentowała nasz powiat w zawodach wojewódzkich. Wielki sukces odniósł młodszy kolega naszej Mistrzyni, uczeń szkoły podstawowej Oskar Smuga. Po emocjonującym biegu wpadł na linię mety na drugiej pozycji i został Wicemistrzem Powiatu. Zmęczeni ale bardzo szczęśliwi odebrali okazałe statuetki z rąk pana Prezesa Związku Sportowego. Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w inauguracji Sportowego Roku Szkolnego, która odbyła się w Uniejowie. Bardzo dobrze spisała się również nasza sztafeta żeńska, która wywalczyła brązowe medale podczas Mistrzostw Powiatu zaliczanych do Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Skład „brązowej” drużyny: Natalia Skóra, Kasia Pawlicka, Wiktoria Zimnica, Maja Szafrańska, Patrycja Dratwa, Wiktoria Pełka, Luiza Budzińska, Wiktoria Smuga, Julia Kuśmierek. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

Maja Lewińska Smuga
Rok szkolny 2018/ 2019 rozpoczęty

3 września 2018 roku dyrektor szkoły, Bogusława Lewińska, powitała przybyłych gości: wójta Gminy Rozprza Janusza Jędrzejczyka, radnych, uczniów, nauczycieli, rodziców, przedstawicieli rodziców: panią Magdalenę Błażejewską. Przywitała i przedstawiła także nowych nauczycieli, którzy będą pracowali w naszej szkole. Wyjątkowo ciepłe słowa powitania dyrektor skierowała do nowych uczniów klas pierwszych, przed którymi wspólnych 8
lat nauki, które z pewnością upłyną w sympatycznej i pracowitej atmosferze. „Szczególnie serdecznie zapraszam do tej wędrówki pierwszoklasistów, którzy pożegnali w czerwcu ukochane przedszkole i dziś po raz pierwszy przekroczyli próg naszej szkoły. Witam was bardzo serdecznie i cieszę się, że jesteście z nami. Życzę wam dużo sukcesów, radości i uśmiechu, na co dzień. Oby nasza szkoła była dla Was drugim domem, w którym spotkacie miłych kolegów i koleżanki oraz wspaniałych nauczycieli. Dzięki przychylności organu prowadzącego, szczególnie pana wójta Janusza Jędrzejczyka pani sekretarz Bożeny Nagrodzkiej, pani Kierownik Gminnego Zespołu Oświaty Edycie Łukasik postaramy się, abyście czas spędzony tutaj wspominali mile”. Pani dyrektor powitała także serdecznie uczniów klasy III gimnazjum, którzy zakończą pewien etap reformy szkolnej. Są oni bowiem ostatnim rocznikiem uczniów gimnazjum. Życzyła im pogody ducha, dużo zapału i satysfakcji, osiągania sukcesów w nauce. Zwróciła się także do nauczycieli życząc dużo satysfakcji, zdobywania stopni awansu zawodowego, doskonalenia
warsztatu pracy. Pani dyrektor podziękowała także rodzicom za wszelką pomoc niesioną szkole, za wsparcie finansowe. Podziękowała rodzicom klasy 4a, obecnie 5a za remont sali nr 18. Przekazała także informację, że w ramach projektu „Aktywna tablica” nasza szkoła wzbogaciła się o 2 monitory interaktywne i komputer. Natomiast 31 sierpnia 2018 roku została podpisana umowa z Ministerstwem Cyfryzacji o szerokopasmowy darmowy dostęp do
Internetu. Są to tylko nieliczne przykłady, że nasza szkoła dzięki wsparciu
władz gminy osiągnęła wiele. Na dalsze rozstrzygnięcia projektów i inicjatyw
czekamy.
Minutą ciszy została uczczona pamięć rocznicy września, a także pamięć zmarłych nauczycieli i pracowników szkoły. Tak jak w każdym zawodzie nauczyciele i pracownicy obchodzą jubileusze. Słowa podziękowania i dyplom za 45 lat wykonywania swoich obowiązków otrzymała Pani Krystyna Mularczyk. Natomiast w swoim imieniu, dzieci i młodzieży, rodziców i wszystkich pracowników pani dyrektor podziękowała pani Alicji Waczyńskiej,
która z dniem 31 sierpnia przeszła na emeryturę. Na zakończenie Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do wspólnego czytania „Przedwiośnia”. Uczniowie ze swoimiwychowawcami udali się do klas.

ROK SZKOLNY 2017/2018

Złota era Hollywood-projekt gimnazjalny
30 maja 2018 roku w Szkole Podstawowej w Niechcicach klasa III b wraz z wychowawczynią Aleksandrą Tomicką zaprezentowała tłumnie zgromadzonej publiczności spektakl słowno – muzyczny pt.: „Złota era Hollywood”. Był to ich oryginalny, barwny i bez wątpienia spektakularny pomysł na realizację projektu gimnazjalnego. Celem projektu było przybliżenie uczniom historii amerykańskiej kinematografii na przestrzeni dziejów, fenomenu Hollywood, kluczowych postaci amerykańskiego przemysłu filmowego, zaobserwowanie zmian w mentalności i modzie w Hollywood na przestrzeni lat oraz zapoznacie się z muzyką towarzyszącą kultowym scenom filmowym. Spektakl spotkał się z dużym uznaniem publiczności, a komplementom – jak na prawdziwej gali w Hollywood – nie było końca...

Pobierz pliki

Chcemy być sprawni jak żołnierze...
30 maja 2018 roku w ramach realizacji treści patriotycznych związanych z obchodami 100 -lecia Odzyskania Niepodległości, uczniowie naszej szkoły udali się do Jednostki Wojskowej w Tomaszowie Mazowieckim. Celem wycieczki było zapoznanie się z funkcjonowaniem jednostki wojskowej, specyfiką służby wojskowej oraz obejrzenie sprzętu wojskowego. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Pokoju Tradycji. Kolejnym punktem było zapoznanie się z uzbrojeniem będącym na wyposażeniu żołnierzy. Uczniowie chętnie przymierzali hełmy, plecaki, mogli wziąć broń do własnych rąk, obejrzeć spadochrony i noktowizory. Żołnierze opiekujący się wyposażeniem udzielali informacji na temat konkretnych modeli oraz odpowiadali na pytania uczniów. Następnie z bliska oglądaliśmy wozy bojowe. Każdy chętnie pod czujnym okiem żołnierzy zwiedził wnętrze samochodów, a nawet mógł usiąść za ich kierownice. Wszyscy z ogromnym zainteresowaniem uważnie słuchaliśmy ciekawych opowiadań żołnierza, który oprowadzał nas po jednostce.
Następnie udaliśmy się na uroczystość Dzień Weterana w 25 Brygadzie Kawalerii Powietrznej zorganizowana na stadionie przy ulicy Piłsudzkiego w Tomaszowie Mazowieckim. Dzieci mogły zobaczyć helikopter wojskowy, wozy pancerne, różnego rodzaju broń, oraz namioty ratownicze gdzie mogły przećwiczyć udzielanie pierwszej pomocy za co otrzymywały certyfikaty.
Uroczystość rozpoczęła się w samo południe od wprowadzenia na murawę pododdziałów 25 BKPow. Następnie prowadzący uroczystość mjr Bańkowski złożył meldunek dowódcy brygady, płk. Adamowi Marczakowi. Po dokonaniu przeglądu pododdziałów, podniesieniu flagi państwowej i odśpiewaniu Hymnu Państwowego,
dowódca wygłosił przemówienie, w którym podziękował żołnierzom za ich codzienny trud jaki wkładają w pełnienie służby wojskowej także poza granicami państwa. Następnie odczytano rozkaz specjalny w którym dowódca wyróżnił 42 żołnierzy zgodnie z przepisami Ustawy o dyscyplinie wojskowej.
Po uroczystości udaliśmy się obejrzeć symulator walki. A także na dzieci czekała miła niespodzianka na świeżym powietrzu mogły postrzelać do nieruchomego celu.
Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
Spotkanie z żołnierzem żandarmerii wojskowej
W związku z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę zorganizowaliśmy w Szkole Podstawowej w Niechcicach spotkanie z żołnierzem żandarmerii wojskowej - starszym szeregowym Tomaszem Łukasikiem. Na spotkanie przybył on z wyposażeniem, w skład którego wchodził zestaw wielu przedmiotów niezbędnych dla żołnierza w trakcie wykonywania zadań. W trakcie prezentacji opowiedział o obowiązkach żołnierza a także niebezpieczeństwach z jakimi boryka się na co dzień w swojej pracy. Zwrócił uwagę na ważność dbania o własne zdrowie i wytrzymałość fizyczną. Uświadomił młodzieży, że żołnierze zdają egzaminy sprawnościowe, muszą codziennie rano biegać i ćwiczyć. Mówił o swojej misji, prezentował mundur galowy i polowy. Uczniowie z uwagą słuchali wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa, kamizelka kuloodporna i co żołnierz robi na poligonie, dlaczego jego mundur ma określoną kolorystykę. Dowiedzieli się, że żołnierze nie tylko bronią kraju, ale też pomagają w sytuacjach kryzysowych oraz biorą udział w akcjach pokojowych poza granicami kraju. Duże zainteresowanie wśród uczniów wzbudziło wyposażenie żołnierskiego plecaka. Uczniowie z uwagą słuchały wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa i co żołnierz robi na poligonie. Zafascynowani mieli okazje zadać wiele ciekawych pytań, przymierzyć różne żołnierskie nakrycia głowy, pobawić się środkami łączności, sygnalizacją świetlną. Tematyka wojskowa zainteresowała nie tylko chłopców, również dziewczynki w przyszłości chcą zostać żołnierzami.
Bardzo dziękujemy panu Tomaszowi za bardzo ciekawy dzień w naszej szkole. Młodzież z uwagą słuchała wyjaśnień, po co żołnierzowi potrzebny jest hełm, maska przeciwgazowa, kamizelka kuloodporna i co żołnierz robi na poligonie, dlaczego jego mundur ma określoną kolorystykę. Chętni mieli sposobność przymierzenia munduru. Dużą ciekawostkę stanowiły informacje dotyczące jedzenia, które żołnierz przechowuje w swoim plecaku. Pan Tomasz opisał wszystkie oznaczenia i symbole narodowe oraz pokazał zdobyte w tym roku medale. Na koniec zachęcał wszystkich do wstąpienia w progi służby dla kraju.
 Spotkanie z pracownikiem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk
Uczniowie SP w Niechcicach po raz drugi gościli panią dr Annę Piasecką, która przybyła do
nas na zaproszenie nauczycielek Laurencji Jarzębskiej, Tamary Wieczorek oraz Katarzyny Karkochy. Pani naukowiec jest pracownikiem Instytutu Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk w zespole metabolomiki molekularnej roślin oraz Instytutu Genetyki Roślin. Uczniowie mieli okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych pt: „Chemia wokół nas”. Dzieci wykonywały eksperymenty chemiczne, wpływały na przebieg reakcji, stwarzali sytuacje problemowe dla potwierdzenia lub odrzucenia sformułowanych wcześniej hipotez. Dynamiczne pokazy chemiczne pozwoliły zdobyć uczniom wiedzę z dziedziny chemii, a także zainteresować tematyką chemiczną i zachęcić do nauki tego przedmiotu w przyszłości.
DZIEŃ MAMY W NASZEJ SZKOLE -
W KOLOROWEJ, SŁONECZNEJ I WZRUSZAJĄCEJ
ATMOSFERZE POD HASŁEM :„ NIE MA JAK U
MAMY…”


Wyjątkowe święto wyjątkowa uroczystość, jak więź łącząca dziecko z matką, jak dla matki wyjątkowe jest jej dziecko , a dla dziecka jego matka.
Dzień Mamy jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla mam. My także postanowiliśmy w szczególny sposób uczcić to święto, dlatego też 24 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy. Bogatą część artystyczną otworzyło przedstawienie przygotowane przez uczniów klas I-III. Następnie rodzice wysłuchali wierszy i piosenek w wykonaniu dzieci oraz umiejętności tanecznych. Po występach dzieci wręczyły mamom drobne upominki. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci dzieci i mam.
Piknik Nauki i Techniki „Explorer” w ZSP nr 2 w Piotrkowie Tryb.

W środę 23 maja w godzinach 9-13 uczniowie klas gimnazjalnych wzięli udział w Pikniku Nauki i Techniki „Explorer” w ZSP nr 2 w Piotrkowie Tryb. Były konkursy, gry oraz zabawy sportowe, pokazy popularnonaukowe i edukacyjne czy zagadki. Piknik odbywał się zarówno w budynku szkoły, jak i na zewnątrz, gdzie można było np. podziwiać ciągniki siodłowe, motocykle czy samochody osobowe i terenowe m.in. słynną polską „Warszawę”. Uczniowie brali udział w rywalizacji z takich dziedzin jak: nauki techniczne, mechanika, elektronika, odlewnictwo, chemia, fizyka, matematyka, informatyka, teleinformatyka, robotyka, biotechnologia, geofizyka, nauki polityczne, historia, archeologia oraz językoznawstwo. 
Zagadki i tajemnice - czyli spotkanie
z Arkadiuszem Niemirskim

W dniu 9 maja 2018 roku uczniowie klas piątych i szóstych i siódmej Szkoły Podstawowej w Niechcicach wraz z  nauczycielkami: panią Anną Skrobek, panią Agnieszką Ziemską, panią Magdaleną Bogus i panią Katarzyną Leśniewską wzięli udział w zorganizowanym przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Rozprzy spotkaniu autorskim z Arkadiuszem Niemirskim.
Pan Arkadiusz Niemirski to powieściopisarz, satyryk i dziennikarz, który interesuje się również muzyką rockową (współpracuje z magazynami Teraz Rock, Tylko Rock i Muzyka Onet). Do 2016 roku kontynuował przygody kultowego Pana Samochodzika, bohatera książek Zbigniewa Nienackiego. Spod pióra pana Niemirskiego wyszło 16 tomów z cyklu „Pan Samochodzik”.
Pisarz bardzo interesująco opowiadał o swoim życiu i twórczości. Ciekawym elementem spotkania była prezentacja multimedialna dotycząca jego życia oraz dotychczasowych osiągnięć literackich. Już od początku spotkania pisarz miał świetny kontakt z młodzieżą i z dużą dawką humoru przekonywał do tego, żeby czytali książki, mieli pasje i spełniali swoje marzenia. Zachęcał do odwiedzania jego strony internetowej www.niemirski.com. Na koniec zaprezentował swoje książki, wśród których znalazły się: ,,Klątwa Nipkowa”, ,,Tajemnica Fabritiusa”, „Testament bibliofila”, „Pojedynek detektywów”, „Zbrodnia prawie doskonała”, „Prowokator”, „Dziennik grzesznika” i „Pasztetowe wakacje”. Nasi uczniowie mogli zadawać panu Niemirskiemu nurtujące ich pytania.
Spotkanie z panem Arkadiuszem Niemirskim z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Katarzyna Leśniewska
227 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja
25 kwietnia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Niechcicach odbyła się akademia z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przygotowana przez uczniów klas Va i VIb.
Święto uchwalenia Konstytucji Trzeciego Maja jest dla Polaków szczególnym świętem, a w obecnym 2018 roku dodatkowej wyjątkowości dodaje fakt, iż obchodzimy jubileusz 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości.
Dzień Ziemi
Każdego roku 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. Nasza szkoła również uczciła to wyjątkowe święto. Podczas apelu, przypomniano uczniom o tym, jak ważna jest nasza planeta Ziemia. Codziennie obdarowuje nas  swoimi bogactwami, daje powietrze, wodę, schronienie, piękne rośliny i wyjątkowe zwierzęta. Dlatego też, w zamian powinniśmy troszczyć się o naszą planetę jak najlepiej potrafimy. Postanowiliśmy najważniejsze wiadomości utrwalić poprzez zabawę. Dla najmłodszych klas była przygotowana krzyżówka o tematyce ekologicznej, konkurs na właściwe segregowanie śmieci oraz zabawa z matą na której uczniowie odczytywali ilość lat która jest potrzebna, aby dany przedmiot uległ rozkładowi. Dzieciaki bawiły się super i na pewno zapamiętały wiele ważnych informacji dotyczących zachowań ekologicznych.
Anna Skrobek
DZIEŃ ZDROWIA

Jak zwykle w kwietniu w naszej szkole odbyły się obchody ŚWIATOWEGO DNIA ZDROWIA - w tym roku pod hasłem „ŻEBY ZDROWYM BYĆ...”. Na ten dzień uczniowie klas 1a i 1b przygotowali kolorowe książeczki o owocach i warzywach, a uczniowie klas 3a
i 3b krótkie przedstawienie o zdrowiu. Całość została wzbogacona piosenkami o higienie ciała, myciu zębów i zdrowych sokach owocowych. Piosenki pod koniec przedstawienia śpiewała wspólnie z występującymi także publiczność. Podsumowano również konkurs na wiersze o zdrowiu, który wygrała Zuzanna Sitek uczennica klasy 3a.
W ramach innowacji prowadzonej w naszej szkole - „OGRÓD W KWIATY BOGATY”, uczniowie mieli okazję wysłuchać pogadanki o właściwościach leczniczych ziół np.: mięty, melisy, szałwii, rumianku czy pokrzywy.

Wszystkim uczniom i pracownikom naszej szkoły życzymy z okazji tego święta ZDROWIA!
Żyję zdrowo i ekologicznie - Pierwszy Dzień Wiosny

Żyję zdrowo i ekologicznie - pod takim hasłem w naszej szkole spędziliśmy Pierwszy Dzień Wiosny. Był to wyjątkowy czas, nie tylko dlatego, że zmieniła się pora roku, ale również dlatego, że lekcje były inne niż zwykle. Przyszliśmy bezplecaków ale z torbami wypełnionymi makulaturą, plastikowymi butelkami, kapselkami i bateriami. Wszystko po to, aby wraz  z wychowawcami przygotować prace plastyczno-techniczne. Pomysłów było mnóstwo - zamek królewski z kartonowych pudeł, buda dla psa z butelek, laptop z kapselków czy rodzina Minionków z papierowych rolek. Przyniesione surowce przydały się również  w kolejnej części zajęć, czyli ekologicznym pokazie mody. Rola modela lub modelki spodobała się znacznej liczbie uczniów, a niektóre stroje były bardzo pomysłowe. Po przerwie obiadowej odbyła się chyba najbardziej oczekiwana konkurencja - zmagania klas  w trakcie konkursu typu Master Chef, w czasie którego trzy osobowe zespoły pod okiem opiekunów rywalizowały przygotowując zdrowe i kolorowe potrawy z produktów niespodzianek. Wszystkie drużyny podeszły do zadania z ogromnym
zaangażowaniem,  a wyniki ich pracy były niezwykle smakowite:) Po konkurencji kulinarnej przyszła pora na zajęcia ruchowe - tutaj z pomocą przyszli nam niezawodni harcerze, którzy przeprowadzili szybki kurs Belgijki. Był on na tyle skuteczny, że wkrótce niemal wszyscy uczniowie zebrani na sali gimnastycznej ruszyli do tańca:). Zajęcia praktyczne dopełniły krótkie wzmianki z zakresu doradztwa zawodowego przygotowane przez panią Anię Skrobek. Nad całością czuwał Samorząd Uczniowski wraz z opiekunami.

Wszystkim, którzy pomogli w organizacji Pierwszego Dnia Wiosny serdecznie dziękujemy:)
DZIEŃ KOBIET

,,Kobieta w połowie jest małą prawdą, w połowie małym kłamstwem, a w całości - wielką niewiadomą.”

Międzynarodowy Dzień Kobiet obchodzony w dniu 8 marca, na stałe wpisał się do kalendarza uroczystości szkolnych.

Właśnie w tym dniu w naszej szkole odbył się apel z okazji Dnia Kobiet, w którym uczestniczyły wszyscy uczniowie szkoły podstawowej oraz gimnazjum. Przedstawienie miało uświadomić wszystkim, jak ważną rolę w świecie pełni kobieta. Uczniowie, nauczyciele, rodzice oraz zaproszeni goście mogli też podziwiać wystawę pt. „Kobiety w naszej szkole”. Prace zostały własnoręcznie wykonane przez naszych uczniów. Ponadto, można także podziwiać bardzo oryginalną dekorację wykonaną specjalnie na tę uroczystość przez p. Tamarę Wieczorek, a mianowicie „Bitwa na argumenty, czyli dlaczego warto być kobietą”. Trzeba przyznać, że nasi uczniowie mają fantazję i potrafią bronić swoich racji używając konkretnych argumentów. Nie obyło się również bez występów: każda klasa zaprezentowała krótki wierszyk, piosenkę lub scenkę opowiadającą o kobietach. Dzieci świetnie ze sobą współpracowały i dzięki temu cała społeczność szkolna została włączona w przeprowadzenie uroczystości.
Przystąpienie szkoły do łódzkiej kampanii profilaktycznej "Bezpieczn@ więź!"
W lutym 2018r. zgłoszono naszą szkołę do udziału w kampanii "Bezpieczn@ więź!" Komendy Miejskiej Policji w Łodzi, która miała na celu uwrażliwić uczniów szkół gimnazjalnych, ponadgimnazjalnych oraz najstarszych klas szkół podstawowych, rodziców i pedagogów na zagrożenia związane z internetem, a zwłaszcza na zjawiska cyberprzemocy i uwodzenia w sieci. W ramach udziału w kampanii 16 marca 2018r. uczniowie klas VII, II i III
gimnazjum mieli okazję uczestniczyć w zajęciach profilaktycznych prowadzonych przez przedstawiciela Policji.
Ponadto Dyrektor szkoły i nauczyciele informatyki w dniu 23.03.2018r. wzięli udział w
Certyfikowanym Seminarium Metodycznym połączonym z podsumowaniem Kampanii profilaktycznej „Bezpieczn@ więź!” organizowanym przez Komendę Miejską Policji oraz Akademię Profilaktyki Społecznej Akademii Nauk w Łodzi.
W ramach udziału w kampanii odbędzie się również zebranie z rodzicami prowadzone przez przedstawicieli Komendy Miejskiej Policji w Łodzi.
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018 -
"Tworzymy kulturę szacunku w sieci"
(podsumowanie)
Projekt DniaBezpiecznego Internetu 2018 został przeprowadzony z inicjatywy p. M. Krzysztofiki p. Z. Woszczyka, zostały w niego zaangażowane klasy 1-3 i 4-7 szkoły
podstawowej oraz 2-3 gimnazjum. W ramach obchodów DBI, już kilka dni wcześniej, wychowawcy klas oraz nauczyciele informatyki przeprowadzili szereg lekcji związanych z tematyką bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie oglądali filmy o bezpieczeństwie w sieci, przeprowadzono pogadanki na ten temat, wykonali test na temat cyberbezpieczeństwa, dostępny na stronie www.akademia.nask.pl. Każdej klasie zostały przydzielone zadania do przygotowania, dzięki którym nasi wychowankowie mogli podzielić się swoją wiedzą z innymi uczniami. Były to:
KLASY I-III SP
1. Plakat na temat „Bezpiecznie w sieci”
2. Scenka pod hasłem „Niebezpieczeństwa w Internecie”

KLASY IV-VI
1. Plakat pod hasłem „Czy wiesz co zagraża Ci w sieci?”
Scenka pod hasłem „Stop CYBERPRZEMOCY”
3. Piosenka lub wiersz promujące bezpieczne zachowania w sieci

KLASY VII, IIG, IIIA, IIIB
Nagranie filmiku „10 bezpiecznych zasad bezpiecznego Internetu” – klasa 7
Nagranie filmiku„ Cyfrowobezpieczni, czyli jacy?” – klasa II
Nagranie filmiku „Cyberprzemoc, gdzie szukać pomocy?” – klasa IIIa
Nagranie filmiku „Jak ustrzec się przed fonoholizmem?” – klasa IIIb
Plakat pod hasłem „Powiedz NIE językowi nienawiści”
Scenka pod hasłem „Zamień HEJT na LAJK”

Podsumowaniem pracy uczniów był apel zorganizowany dnia 15 marca 2018r. dla całej
społeczności szkolnej. Apel rozpoczął się od przedstawienia z udziałem uczniów klasy VII pt. „Internet to nie wszystko”, następnie odtworzono trzy filmy związane z tematyką bezpieczeństwa w sieci: „Cyberprzemoc”, „Wiarygodność informacji w Internecie” oraz „Prawa autorskie”, które miały na celu ostrzeżenie uczniów przed zagrożeniami w Internecie. Po przedstawieniu prowadzący Klaudia Jarzębska i Krzysztof Kałuziński wyczytywali każdą z klas i prosili o przedstawienie scenek, wierszyków i plakatów. Uczniowie klas starszych nagrali filmiki ze swoim udziałem, które to wzbudziły uwagę publiczności i zostały nagrodzone brawami. W komisji zasiadła Pani Dyrektor Bogusława Lewińska, pani Magdalena Jagiełło, pani Irena Zielińska oraz pani Katarzyna Bartosiewicz, które oceniały prace uczniów. Prawie wszystkie klasy wywiązały się z przydzielonych zadań, przygotowały w ciekawy, śmieszny, ale również pouczający sposób wybrane zagadnienia. Na zakończenie obchodów DBI w naszej szkole, prowadzący zaprosili wszystkich uczniów do klas na półgodzinny maraton z grami planszowymi „Offline też można grać”. Uczniowie mieli okazję do wspólnego spędzenia czasu w gronie rówieśników zamiast przed monitorem komputera lub telefonu.
W środę 21 marca zostały ogłoszone wyniki konkursu. Zwycięzcy zostali nagrodzeni dyplomami i drobnymi upominkami.
Wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - klasa 1a SP
II miejsce – klasa 1b SP
III miejsce - klasa 2a SP
IV miejsce – klasa 3b SP
V miejsce – klasa 3a SP

I miejsce -klasa 5b
II miejsce – klasa 6a
III miejsce – klasa 4a
IV miejsce – klasa 6b
V miejsce – klasa 5a
VI miejsce – klasa 4b

I miejsce –klasa 3b gimnazjum
II miejsce – klasa 7
III miejsce – klasa 2 gimnazjum
IV miejsce – klasa 3a gimnazjum

Gratulujemy zwycięzcom i dziękujemy wszystkim wychowawcom i uczniom za pomoc w organizacji tego dnia!
Innowacyjne Walentynki 2018
„Ogród w kwiaty bogaty”


Uczniowie kasy I b aktywnie wdrażają w życie innowację „Ogród w kwiaty bogaty”. W lutym, zgodnie z założonym planem, przyszedł czas na tworzenie kwiatów z bibuły oraz papieru kolorowego. Uczniowie chętnie podjęli się postawionego przed nimi zadania. Powstały piękne i kolorowe kwiaty, które zostały sprzedane podczas obchodów Dnia Świętego Walentego w naszej szkole.
Każdy uczeń mógł zakupić kwiaty i obdarować nimi ukochaną osobę.
Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej
w Szkole Podstawowej w Rozprzy

20 lutego 2018r. w Szkole Podstawowej w Rozprzy odbył się Gminny Konkurs Piosenki Angielskiej. Dzieci ze szkół gminnych zaprezentowały bardzo wysoki poziom umiejętności wokalnych i językowych. Repertuar był bardzo ambitny, dostosowany do kategorii wiekowej uczestników – 1-3 i 4-6. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice Katarzyna Pawlicka z kl.6a, Magdalena Maliszewska z kl.6a oraz Zuzanna Sitek z kl.3a.
Dwie z nich znalazły się w gronie zwycięzców:
II miejsce zajęła Zuzanna Sitek w kategorii
klas. 1-3, III miejsce Magdalena Maliszewska w kategorii klas 4-6.

Wszyscy bawili się wspaniale, a uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i nagrody.
SZKOŁA TO NIE TYLKO NAUKA
I PRACA

Szkoła to nie tylko nauka i praca. To także wychowanie, z którym wiąże się zabawa i integracja. Kilka dni przed obchodami Walentynek, Samorząd Uczniowski ogłosił, iż organizuje pocztę walentynkową dla uczniów naszej szkoły. Wszyscy zainteresowani mogli wrzucać do koszyka kartki z wyrazami sympatii dla ukochanej osoby. W środę , kiedy to obchodzi się święto zakochanych, w szkole działo się wiele. Najpierw przedstawiciele Samorządu zebrali wykonane przez uczniów kartki, aby móc je oficjalnie wręczyć podczas szkolnego apelu. Została także przybliżona historia Walentego, który zapoczątkował to Święto. Ponadto, uczniowie naszej szkoły recytowali wiersze znanych poetów, np. Miłosza czy Szymborskiej. W tym dniu również można było zakupić dla swojej ukochanej czy ukochanego kwiaty, wykonane przez uczniów klasy I b. Zgodnie ze znanym przysłowiem „Przez żołądek do serca”, sprzedawane były także słodkości w szkolnym sklepiku. Dzień upłynął w bardzo miłej atmosferze, a dla niektórych z pewnością był pełen milych walentynkowych niespodzianek.
Dzień Babci i Dziadka 2018

W naszej szkole zapraszanie babć i dziadków na uroczystość z okazji ich święta jest tradycją na stałe wpisaną w repertuar imprez szkolnych. Święto Babci i Dziadka to dzień niezwykły, nie tylko dla dzieci, ale przede wszystkim dla babć i dziadków. To dzień pełen uśmiechów,
wzruszeń, łez i radości.
Dnia 23 stycznia wszystkie babcie i dziadkowie mieli okazję uczestniczyć w obchodach ich święta. Na wstępie Pani Dyrektor Bogusława Lewińska serdecznie przywitała wszystkich gości ciepłymi słowami oraz złożyła serdeczne życzenia wszystkim babciom i dziadkom. Dzieci
wraz ze swoimi wychowawcami przygotowali piękny program artystyczny. W większości były to wiersze, krótkie scenki, pokazy tańca i piosenki okolicznościowe, związane tematycznie z tymże świętem. Mali artyści z przejęciem odtwarzali swoje role, a czcigodni goście ze wzruszeniem odbierali czułe słowa, kierowane pod ich adresem. Frekwencja jak co roku dopisała. Dzieci przygotowały również dla nich poczęstunek w postaci ciasta, kawy oraz herbaty. Następnie obdarowały swoich ukochanych gości przygotowanymi własnoręcznie upominkami. Były to piękne korale dla babci oraz cukierki dla dziadka. Spotkanie upłynęło w miłej i serdecznej atmosferze. Dzieci, poprzez wiersz, piosenkę i taniec, mogły wyrazić
kochanym babciom i dziadkom, swoje uczucia za trud włożony w ich wychowanie. 
Zabawa karnawałowa 2018
Karnawał, to czas zabaw, bali i wspólnego biesiadowania. To czas radości. Już od dawna
wiadomo, że nie tylko dorośli, ale także i dzieci lubią tańczyć. Urok tym zabawom dodaje odpowiedni wystój szkolnych korytarzy, a także wspaniałe i pomysłowe stroje biesiadników. Tylko tutaj zobaczyć można piratów, strażaków, Batmanów, Spidermanów i mnóstwo księżniczek!
20 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Niechcicach odbyła się zabawa karnawałowa, w której mogli wziąć udział wszyscy uczniowie naszej szkoły. Zabawa zorganizowana została przez Samorząd Uczniowski. W czasie jej trwania odbył się szereg konkursów, a na zakończenie wybrano „Króla i królową balu”. Na zwycięzców czekały oczywiście słodkie upominki. Rodzice oraz nauczyciele przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek. Ta wspaniała impreza była dla wszystkich uczestników możliwością oderwania się od codziennej szkolnej
rzeczywistości, a uczniowie mieli okazję, chociaż na chwilę, poczuć się jak prawdziwi bohaterowie. Szkoda, że na następną musimy czekać cały rok.
SU
Spotkanie wigilijne z rodzicami, jasełka i kiermasz

Dnia 14 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie wigilijne z rodzicami. Spotkanie to połączone było z Jasełkami oraz kiermaszem bożonarodzeniowym.
Po uroczystym powitaniu rodziców przez Panią Dyrektor Bogusławę Lewińską, rodzice mieli okazję uczestniczyć w koncercie kolęd w wykonaniu kwartetu wokalnego pod kierunkiem pana Zbigniewa Woszczyka. Natomiast młodsi uczniowie, pod opieką pani Katarzyny Bartosiewicz, przygotowali przedstawienie opowiadające o narodzinach Jezusa – Jasełka. Wszyscy uczniowie
oraz ich opiekunowie wykazali się dużą kreatywnością, niecodziennym doborem repertuaru, pracowitością i talentem. Po części artystycznej, rodzice ruszyli w stronę pięknie udekorowanych stołów, aby móc podziwiać, a także zakupić, przygotowane przez dzieci bożonarodzeniowe słodkości i ozdoby. Wszyscy uczniowie wykazali się ogromną inwencją twórczą i zaangażowaniem, co miało swoje odzwierciedlenie w dekoracjach. Ozdoby były przecudne, a wybór najodpowiedniejszych sprawiał nie lada wyzwanie.
„Dzień języka angielskiego”
W środę 20 grudnia odbyło się spotkanie klas 1-3 pt: „Dzień języka angielskiego”. Uczniowie klasy 3a wykonali mini przedstawienie w języku angielskim pt: „Four seasons”, które opowiadało o spotkaniu czterech pór roku. Wiosna, lato i jesień świetnie się ze sobą bawiły grając w berka, chowanego i łapki. Niestety nie chcieli bawić się z zimą. Z pomocą śnieżynek wszyscy się ze sobą pogodzili i zaśpiewali piosenkę „Good Day”. Dzieci wykazały się niesamowitymi zdolnościami aktorskimi. Śnieżynki zagrali Jędrzej Tarnowski Zuzia Bujacz, motylka Nikola Szczepocka, kwiatki Natalka Wrzesińska, Martyna Lasoń, zimę Olek Kudrzycki, jesień Bartek Wiernicki, lato Bartek Uniszewski, wiosnę Zuzia Sitek.
Natomiast klasa 1a zaprezentowała krótką scenkę dramową o przygodach Bud'a i Holly - bohaterów podręcznika Treetops. Historyjka opowiadała o spotkaniu głównych bohaterów z
przyjaciółmi - wiewiórką, jeżem oraz myszkami oraz perypetiach Buda, który padł ofiarą żartu wiewiórki. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło i grupa przyjaciół wraz z pozostałymi uczniami klasy 1a mogła odtańczyć zimowy taniec do ułożonej przez opiekunów choreografii. W rolę Bud'a wcielił się Wojtek Michalski, Holly zagrała Blanka Kozłowska, jeżem był Sebastian Gajewski, wiewiórką Mikołaj Madej, a myszkami Miłosz Wiśniewski, Karolina Łukasik, Gabryś Próchnicki, Roksana Adasiak i Filip Wrzesiński.
Katarzyna Karkocha, Edyta Pawłowska
Wizyta w Domu Pomocy Społecznej we Wronikowie

18 grudnia 2017 roku, tuż przed świętami Bożego Narodzenia, uczniowie naszej szkoły pod opieką Katarzyny Karkochy i Bogusławy Dudzik Gozdek odwiedzili pensjonariuszy Domu Pomocy Społecznej we Wronikowie.
Na spotkaniu uczniowie złożyli mieszkańcom i pracownikom życzenia świąteczne i noworoczne, odśpiewali najpiękniejsze kolędy, które wywołały wielką radość i wzruszenie oraz wręczyli własnoręcznie wykonane imienne kartki.
Na zakończenie dyrektor ośrodka pan Marcin Środa podziękował za odwiedziny chorych i samotnych osób i zaprosił na słodki poczęstunek.
Wyjazd był dla uczniów wielką lekcją wychowawczą, która uczy szacunku i życzliwości do drugiego człowieka. Nasi wykonawcy wraz z opiekunami zostali zaproszeni do następnych odwiedzin. W spotkaniu uczestniczyli: Julita Biegańska, Julia Klęska, Karolina Sitek, Bartek Malicki, Klaudia Suwart, Kasia Świstak, Oliwia Stępień, Natalka Szelka, Dawid Pawlak, Dawid Zimnica, Asia Foryś, Marta Kałucka, Gabrysia Kijewska, Marysia Dorota, Wiktoria Zimnica,
Kasia Pawlicka, Oliwia Kowalska, Maja Zapała, Magda Maliszewska.
Opiekun
SU: Bogusława Dudzik Gozdek
Opiekun
SzW: Katarzyna Karkocha
Wieczór z aniołami
W każde święta swój renesans przeżywają figurki z masy solnej, szczególnie aniołki. Są one bardzo łatwe w produkcji, zrobione odpowiednio mogą stać się miłym prezentem świątecznym. Wykonuje się je z wody, mąki i oczywiście soli. Ciasto należy dobrze wyrobić, aż do uzyskania jednolitej i gładkiej masy. Dekoracje z masy solnej, po dokładnym wysuszeniu, można ozdobić, np. pomalować farbami. Można też nadać masie kolor w trakcie
tworzenia dekoracji, np. dodając do masy cynamon, kakao lub paprykę. Anioły, renifery, mikołaje i wiele innych ozdób powstało podczas warsztatów artystycznych, które odbyły się w dniu 08.12.2017 roku w świetlicy szkolnej.
Zajęcia te skupiają zawsze wielu „małych artystów”, którzy zdobywają nowe umiejętności, rozwijają swoją wyobraźnię i dodrze się bawią. Taka zabawa w przygotowywanie świątecznych ozdób może być świetną rozrywką nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych.
Tamara Wieczorek
Kolejny etap wdrażania projektu
pt. „Ogród w kwiaty bogaty”-własny stroik świąteczny.

Dnia 12 grudnia 2017 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia praktyczne, podczas których dzieci miały okazję wykonania swojego własnego stroika świątecznego. Spotkanie to zorganizowane zostało przez wychowawców klasy I b – panią Zdzisławę Pielużek, wychowawcę klasy III a – panią Anetę Magiera oraz panią Katarzynę Bartosiewicz i były kolejnym etapem wdrażania projektu pt. „Ogród w kwiaty bogaty”. Zajęcia odbyły się pod kierunkiem profesjonalisty – pani Małgorzaty Ryżewskiej, która przekazała naszym uczniom cenne wskazówki dotyczące podatkowych zasad tworzenia kompozycji świątecznych, stroików bożonarodzeniowych oraz sposób dekorowania wigilijnego stołu. Dzieci chętnie i z ogromnym zaangażowaniem zabrały się do pracy, a ich kreatywność i oryginalność pomysłów znalazła odzwierciedlenie w wykonanych przez nich stroikach. Dzięki uprzejmości pani Małgorzaty Ryżewskiej także i nasza sala lekcyjna została udekorowana bardzo eleganckim, nowoczesnym i stylowym stroikiem bożonarodzeniowym.
W imieniu naszym oraz naszych uczniów chcielibyśmy bardzo podziękować rodzicom za zapewnienie dzieciom materiałów potrzebnych do wykonania stroików. Chcielibyśmy również wyrazić swoją wdzięczność dla pani Małgorzaty Ryżewskiej za poświęcony nam czas, cenne wskazówki, zaangażowanie, chęć współpracy oraz piękny stroik, który zdobił naszą klasę aż do świątecznej przerwy bożonarodzeniowej, a następnie został podarowany do dekoracji żłóbka w
kościele parafialnym w Niechcicach.
Lekcja z tatą...

W tym roku szkolnym postanowiliśmy jak najczęściej zapraszać rodziców na nasze lekcje. Tak więc w Mikołajki odwiedził nas tata Sebastiana Gajewskiego, który przeprowadził warsztaty cukiernicze dla uczniów klasy 1a.
Podobne zajęcia odbywały się też w pozostałych klasach nauczania początkowego. Przyszły na nie mamy i babcie, aby wspólnie z dziećmi wyczarować pachnące pierniki, ciasteczka i rogaliki, które następnie były zdobione i zajadane ze smakiem. Cała szkoła tego dnia pachniała przyprawami korzennymi i domowymi łakociami.
Tuż przed świętami Bożego Narodzenia mieliśmy kolejnego gościa. Tata Miłosza Wiśniewskiego zgodził się przeprowadzić trening piłkarski dla uczniów klasy 1a. Dzieci miały okazję potrenować pod okiem trenera oraz wykazać się swoimi umiejętnościami sportowymi. Były zabawy integrujące grupę, zabawy na refleks, ćwiczenia wyciszające oraz oczywiście wspólna gra w piłkę. Dzieci miały czas wypełniony do ostatniej minuty i tego dnia nikt nie zszedł smutny z boiska.
Cieszymy się bardzo, że rodzice są tak otwarci na wspólne zajęcia i chętnie dzielą się z nami swoimi pasjami i umiejętnościami:).

Edyta Pawłowska, Małgorzata Madej
Udział w warsztatach ozdabiania bombek bożonarodzeniowych.
Bombka to najpopularniejsza, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie ozdoba choinkowa. Nasi ciekawi świata uczniowie zdecydowali się poznać tajemnicę powstawania i ozdabiania tych małych arcydzieł.
Dnia 13 grudnia 2017 roku klasy I a, I b, III a oraz III uczestniczyły w warsztatach ozdabiania bombek bożonarodzeniowych. Warsztaty prowadzone były przez profesjonalistów z firmy Diamentis w Rozprzy.
Dzieci miały niepowtarzalną okazję zaprojektowania i udekorowania swojej własnej bombki. Uczniowie zapoznali się także z sposobem produkcji szklanych ozdób, dowiedziały się jak powstają bombki i poznały różne sposoby dekorowania ich.
Zajęcia dostarczyły naszym dzieciom mnóstwa radości i zabawy, a ich dzieła świadczą o ogromnej dokładności, pracowitości, kreatywności i możliwościach twórczych.
Na zakończenie warsztatów każdy uczeń otrzymał swoje dzieło, aby móc ozdobić swoją choinkę.
PACZKA DLA DOMU DZIECKA

W tym roku szkolne koło PCK prowadzone przez panią Katarzynę Bartosiewicz zorganizowało zbiórkę artykułów szkolnych dla Domu Dziecka w Piotrkowie Trybunalskim. Zbiórka rozpoczęła się już pod koniec października i trwała aż do 20 grudnia 2017 roku. Zebrano zeszyty, bloki, papiery kolorowe, kleje, farby, plastelinę, długopisy, kredki, gumki, ołówki, naklejki, kolorowanki oraz maskotki i papier ksero. Wszystkie zgromadzone artykuły zostały zapakowane i wraz z życzeniami bożonarodzeniowymi przekazane do Domu dziecka w Piotrkowie Trybunalskim.

Dziękujemy wszystkim darczyńcom za okazanie hojności i udział w zorganizowanej akcji!
Bardzo dziękujemy Świętemu Mikołajowi!

Dnia 6 grudnia 2017 roku do naszej szkoły zawitał tajemniczy gość w czerwonym stroju, z długą białą brodą i swoją załogą. Był to oczywiście Święty Mikołaj, który przybył do szkoły wraz ze swoimi pomocnikami, a właściwie pomocniczkami i workami pełnymi prezentów. Święty Mikołaj przemierzał korytarze naszej szkoły, odwiedzając uczniów i obdarowując ich prezentami. Bardzo dziękujemy Świętemu Mikołajowi za hojność i polecamy się na przyszłość. 
Pierniki dla Mikołaja
Dnia 6 grudnia 2017 roku wychowawcy klasy I a, I b, III a oraz III b wraz ze swoimi uczniami
zorganizowali „Dzień Pieczenia Pierników”.
Do współpracy zostali także zaproszeni rodzice naszych uczniów. Mamy oraz tatusiowie, którzy
znaleźli czas i wyrazili chęć współpracy, byli bardzo pomocni i stanęli na wysokości zadania. Dzieci natomiast doskonale poradziły sobie z dekorowaniem pierników. Uczniowie wykazali się ogromną kreatywnością, talentem, wyobraźnią i wytrwałością oraz pracowitością w ozdabianiu pierniczków. Dzięki wspólnej pracy wychowawców, rodziców i uczniów, powstały naprawdę piękne kulinarne dzieła.
Po zakończonej pracy wszyscy podziwiali swoje klasowe dzieła, a dzieci nie omieszkały spróbować efektów swojej pracy. Uczniów odwiedził także Święty Mikołaj wraz ze swoimi elfami, który obdarował wszystkie dzieci prezentami.
Korzystając z okazji, bardzo dziękujemy rodzicom za poświęcony dla swoich dzieci czas i pomoc
na rzecz szkoły. Jesteśmy bardzo wdzięczni.
Wycieczka do "Saltos"
Dnia 5 grudnia 2017 roku klasa a, Ib, IIIa oraz IIIb wraz z wychowawcami odwiedzili łódzki
Park Trampolin Saltos. Po szybkim przeszkoleniu z zakresu odpowiedniego zachowania się na terenie obiektu, uczniowie uczestniczyli w prowadzonych przez trenerów zajęciach zorganizowanych dla całej grupy. Po krótkiej rozgrzewce, nasi uczniowie zostali podzieleni na grupy, aby pod bacznym okiem instruktorów mogli w pełni korzystać z dostępnych atrakcji. Do
dyspozycji były m.in. trampoliny kwadratowe – do gry w zbijaka, trampoliny prostokątne – do ćwiczeń akrobatycznych, trampoliny sześciokątne – do ćwiczeń typu „parkour”, tor przeszkód, a także cieszący się największą popularnością, basen z gąbkami.
Wszyscy uczniowie zgodnie przyznali, że pomimo zmęczenia, wycieczka była bardzo atrakcyjna,
a miejsce „Park Trampolin” jest naprawdę godne polecenia.
III KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ - „ŚPIEWAJ HOSANNA”
Jesienią tego roku w SANKTUARIUM MATKI ŻYCIA w Rozprzy odbył się III KONKURS PIOSENKI RELIGIJNEJ - „ŚPIEWAJ HOSANNA”. Konkurs przyciągnął wielu wykonawców i pozwolił odkryć wiele talentów wokalnych. Wzięły w nim udział uczennice ze Szkoły Podstawowej w Niechcicach: Zuzanna Sitek z klasy 3a, Hania Błażejewska z klasy 3b, Julia Kamińska z klasy 5b i Alessandra Sarrecchia z klasy 5b. Alessandra piosenką „Maryjo śliczna Pani”- zajęła I miejsce, Julia piosenką „Kiedyś wino i chleb”- zajęła III miejsce, a Hania za piosenkę „List do Boga” - dostała wyróżnienie. Wszystkim wykonawcom i zwycięzcom gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy!
"Poznaj swój kraj"
Dnia 29 listopada 2017 roku uczniowie klas I – IV uczestniczyli w programie pt. „Poznaj swój kraj”. Program ten miał na celu zapoznanie uczniów z cechami charakterystycznymi dla wybranych miast Polski i zorganizowany został przez firmę Prepublica. Prowadzony był przez panią Olę. Dzieci bawiły się przy rytmach znanych piosenek, np. „Przez Twe oczy zielone” czy „Jedzie pociąg z daleka”. Wcielały się także w rolę kierowców autobusu podczas piosenki „Czerwony autobus” oraz w rolę pilotów mucho lotu podczas utworu „Mucha w Mucholocie”. Dzieci wzięły również udział w zabawie z kolorową chustą.
Uczniowie bardzo chętnie uczestniczyli w grach i zabawach. Na zakończenie wszystkie dzieci za aktywny udział zostały odznaczone pieczątkami.
„Hokus pokus, czary mary, niech się spełnią andrzejkowe czary”

25 listopada w naszej szkole zapanowała magiczna atmosfera, ponieważ świętowane były Andrzejki. Andrzejki to wieczór magiczny, wieczór pełen wróżb i przepowiedni. Dlatego też Samorząd Uczniowski, chcąc uczcić ten dzień oraz umilić czas uczniom naszej szkoły, postanowił zorganizować dla wszystkich zabawę andrzejkową.
Andrzejki w naszej szkole to już tradycja. Ten dzień był dniem radosnych zabaw i wróżb, w których dzieci mogły poznać swoją bliższą i dalszą przyszłość. Nie zabrakło wróżenia, które przeplatane były tańcami oraz zabawami przy skocznej muzyce. Podczas trwającej zabawy uczniowie raczyli się słodkim poczęstunkiem. Zabawa była przednia, a dzieci wróciły do domu w doskonałych humorach.
Światowy Dzień Pluszowego Misia

Dnia 23 XI 2017 roku obchodziliśmy w naszej szkole Światowy Dzień Pluszowego Misia. Uroczystość zorganizowana została pod przewodnictwem Małgorzaty Madej. Adresatami byli uczniowie z klas I–III. Do pomocy w realizacji tego zadania przyczyniły się także panie wychowawczynie klas I – III, a mianowicie Edyta Pawłowska, Zdzisława Pielużek, Aneta Magiera, Sylwia Kozłowska i Teresa Cecotka.
Głównym celem popularyzacji w naszej szkole tego święta było przypomnienie dzieciom najważniejszych wartości, takich jak przyjaźń, ciepło i dzieciństwo. Z tymi właśnie słowami kojarzony jest przyjaciel z dzieciństwa, zawsze wierny i oddany – Pluszowy Miś.
Wszyscy uczniowie klas I – III przynieśli do szkoły swoje ulubione maskotki – Misie. Obchody Dnia Pluszowego Misia rozpoczęły się przedstawieniem historii tejże zabawki. Następnie uczniowie mieli okazję poznać znane Misie – bohaterów bajek oraz różne gatunki niedźwiedzi, które żyją na świecie. Uczniowie mieli także okazję zaprezentowania się wokalnie. Każda klasa zaśpiewała swoją piosenkę o Misiu. Repertuar był niezwykle zróżnicowany, a uczniowie wykazali się ogromnym zaangażowaniem. Odbył się również konkurs recytatorski, w którym wzięli udział wybrani przez wychowawców uczniowie klas I–III. Na zakończenie części artystycznej, odbył się quiz. Dzieci miały za zadanie odpowiedzieć na pytania dotyczące znanych Misiów.
Po zakończonej części oficjalnej, uczniowie zostali zaproszeni na „małe co nieco”, czyli biszkopty z miodem. Nastąpiło oficjalne pożegnanie uczestników spotkania oraz rozejście się do swoich klas, gdzie czekały na dzieci smaczne, słodkie babeczki, a członkowie Samorządu Uczniowskiego czytali dzieciom bajki i Misiu.
Dzień Życzliwości i Pozdrowień

21 listopada na całym świecie obchodzony był Dzień Życzliwości i Pozdrowień. Był to dzień wyjątkowy, pełen uśmiechów i radości. Z tej okazji wolontariusze ze Szkolnego Wolontariatu postanowili odwiedzić pracowników Banku Spółdzielczego, sklepów, kwiaciarni w Niechcicach.
Wolontariusze wykonali bardzo dużą ilość uśmieszków, które rozdawali lokalnym pracownikom i mieszkańcom. Wszyscy odwiedzani oprócz życzliwych uśmiechów otrzymywali recepty na uśmiech. 
Ogólnopolski Dzień PrawDziecka

20 listopada 2017
roku po raz czwarty obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Podczas
szkolnego apelu przypominaliśmy, że prawa dziecka są niezbywalne, należy zawsze
oraz bezwzględnie ich przestrzegać. Odczytany został list Rzecznika Praw
Dziecka, pana Marka Michalaka, w którym Rzecznik podkreślał, że prawa dziecka
nie stoją w sprzeczności z prawami dorosłych i w żaden sposób ich nie
ograniczają. Następnie uczniowie klasy Vb przedstawili krótką inscenizację związaną
z problemami i prawami dziecka.
Na zakończenie uczniowie naszej szkoły utworzyli symboliczny pociąg z prawami
dziecka i „objechali” nim całą szkołę.

Katarzyna Leśniewska
„Szkolny Dzień Tolerancji”

16 listopada 2015 r. obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji – dzień szacunku, akceptacji i uznania dla różnorodności kultur na świecie. Obchodziliśmy go również w naszej
szkole.
Słowo TOLERANCJA nie jest nam obce. W obchodach „Szkolnego Dnia Tolerancji” przyświecały nam następujące cele: uwrażliwianie młodych ludzi na odmienną sytuację drugiego człowieka, motywowanie młodzieży do szanowania osób niepełnosprawnych, starszych, chorych, innego
wyznania czy też pochodzenia, próba znalezienia przyczyn nietolerancji szkolnej.
W związku z obchodami
„Szkolnego Dnia Tolerancji” odbył się apel, podczas którego uczniowie naszej szkoły pod opieką pani pedagog Teresy Cecotka przybliżyli nam nie tylko znaczenie pojęcia „tolerancja”, ale także wyjaśnili istotę i potrzebę bycia tolerancyjnym w naszej społeczności, nie tylko szkolnej. Uczniowie przygotowali program artystyczny, który był doskonale wkomponowany w pokaz multimedialny, mający na celu uświadomienie nam potrzebę bycia tolerancyjnym w codziennych sytuacjach naszego życia.
Mamy nadzieję, że podjęte przez szkołę działania przyczynią się do zwiększenia wrażliwości naszego lokalnego społeczeństwa na potrzeby drugiego człowieka.
Cyrk z Ukrainy

Dnia 14 listopada 2017 roku do naszej szkoły zawitał ze swoim programem artystycznym cyrk. Występy odbyły się na sali gimnastycznej tak, aby wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w zorganizowanym widowisku.
Artyści cyrkowi przyjechali do nas aż z Ukrainy, abyśmy mogli podziwiać ich niezwykłe talenty. Uczniowie mieli okazję oglądać pokaz różnego rodzaju żonglerki, występy zwierząt oraz akrobacje na wysokościach. Największą atrakcją okazał się klaun, który zmobilizował kilkoro uczniów naszej szkoły do wykonania wspólnie tańca. Próby trwały zaledwie chwilę, ale za to efekt był piorunujący. Uczniowie stanęli na wysokości zadania i dali z siebie wszystko. Ponadto, ogromne zainteresowanie wzbudził pokaz przekładania drewnianych klocków. Uczniowie do samego końca nie mogli uwierzyć, że artysta cyrkowy potrafi wykonać tak skomplikowane sztuczki aż do chwili, gdy sprawdzili to na własnej skórze. Na zakończenie występów, na scenie pojawił się ogromny polarny miś, który wykonał swój pokazowy taniec. Zarówno młodsi, jak i starsi uczniowie naszej szkoły byli bardzo zadowoleni z możliwości uczestnictwa w pokazie
artystycznym, z czego bardzo się cieszymy.
Akademia z okazji Narodowego Święta
Dnia 13 listopada 2017 roku w Szkole Podstawowej w Niechcicach odbyła się uroczysta akademia z okazji Narodowego Święta Niepodległości na pamiątkę 99 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Akademia przypomniała ciężkie czasy naszej ojczyzny, a przede wszystkim wzbudzić w nas refleksje. Następnie odbyła się część artystyczna, która wprowadziła wszystkich w atmosferę wydarzeń poprzedzających datę 11 listopada 1918 roku. Apel rozpoczął się wprowadzeniem sztandaru i odśpiewaniem hymnu państwowego. Ta szczególna lekcja historii miała na celu przypomnieć wszystkim, o co tak naprawdę walczyli nasi dziadkowie i pradziadkowie, za co powinniśmy być im wdzięczni. W skrócie zobrazowano sytuację polityczną kraju, jaka miała miejsce przed odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Jednak największy nacisk położono na ukazanie ducha narodu polskiego, który w czasie 123 lat niewoli, stale wychodził z inicjatywą walki za ojczyznę. Przypomniano daty trzech najważniejszych powstań narodowych, podkreślając wkład ich uczestników. Święto obchodzone co roku 11 listopada sprawia, że w zabieganym życiu stajemy na chwilkę i wspominamy naszych rodaków, którym teraz zawdzięczamy wolną Polskę.

Scenariusz przygotowany został przez Magdalenę Bogus nauczyciela historii, obejmował treści historyczne, pieśni i wiersze. Apel uświetnił, prezentując odpowiednio dobrane pieśni patriotyczne zespół wokalny pod kierunkiem pana Zbigniewa Woszczyka. Oprawę plastyczną
przygotowała pani Tamara Wieczorek. Występujący w akademii uczniowie zaprezentowali się w mundurach harcerskich. Przewodnicząca samorządu uczniowskiego Marta Kałucka jako pierwsza recytowała wiersz poświęcony naszej kochanej wolnej Ojczyźnie. W montażu słowno–muzycznym brali udział uczniowie z wszystkich klas naszej szkoły. Uczniowie najmłodszych klas na akademię przynieśli własnoręcznie zrobione biało – czerwone flagi.
Młodzież szkolna z zainteresowaniem i w skupieniu obejrzała i wysłuchała tej szczególnej lekcji
historii.
Magdalena Bogus, nauczyciel historii, opiekun samorządu szkolnego
„(…) Lecz i takie są mogiły Gdzie nikt lampki nie zapali”

26 października odbyło się sprzątanie zapomnianych i opuszczonych grobów cmentarza w Niechcicach. Samorząd Uczniowski wraz z grupą wolontariuszy ze Szkolnego Wolontariatu zbierali liście, zamiatali groby. Dzięki dobrej organizacji praca przebiegała sprawnie. Zwieńczeniem akcji było zapalenie zniczy na mogiłach.
W akcję zaangażowali się uczniowie z klasy 6a: Maja Zapała, Maja Tokarska, Oliwia Kowalska, Eryk Wiśniewski, Kajtek Hampel, Szymon Skóra. Pomagały nam również Wiktoria Bałdys i Oliwia Klęska z klasy 5b oraz uczniowie gimnazjum: Marta Kałucka, Marta Nastałek, Daniel Prochuń, Bartek Malicki, Szymon Pawłowski, Igor Siciński, Magda Skrobek, Asia Foryś, Klaudia Jarzębska, Kacper Szczukocki i Krzysiek Kałuziński.

Opiekunowie SU: E.Pawłowska, B.Dudzik-Gozdek
Opiekun SzW: K.Karkocha
„Drzewo mojej wyobraźni”

Każdego października w naszej szkole obchodzone jest święto drzewa. Z tej okazji odbył się apel, na którym przypomniano wszystkim uczniom o korzyściach jakie oferują nam drzewa. Musimy wiedzieć, że pełnią one ogromną rolę w życiu każdego z nas. Drzewa wytwarzają tlen, oczyszczają środowisko z zanieczyszczeń,są miejscem odpoczynku i relaksu, ponadto pełnią ważną funkcję gospodarczą. Uczniowie klas I-III swoje pomysły na wygląd drzew przedstawili za pomocą prac plastycznych, za które otrzymali nagrody i wyróżnienia. Apel zakończył się tradycyjnym zasadzeniem drzewka na placu szkolnym.

Opiekun LOP Anna Skrobek

Lista osób nagrodzonych:

klasa 1a- praca zespołowa

klasa 1b
praca zespołowa chłopców
praca zespołowa dziewczynek

klasa 2
Rutkowska Klaudia
Traliński Hubert
Kosmala Karolina
Szulc Igor
Krasoń Miłosz
Krak Adrian
Baranowska Nikola

klasa 3a
Sitek Zuzanna
Andrzejewski Sebastian

klasa 3b
Biegańska Patrycja
Kulasek Tosia
Wiem co jem, zdrowo jem

Dnia 17 października 2017 roku wychowawca klasy I a, pani Edyta Pawłowska, zapoznała swoich wychowanków w bardzo ważnym tematem, jakim jest zdrowa żywność. Głównym celem było zapoznanie uczniów z wartością odżywczą warzyw, dbanie o higienę i kulturę spożywania posiłków oraz wdrożenie uczniów do samodzielnego przygotowywania posiłków. Dzień, więc rozpoczął się od przygotowania stanowiska pracy oraz starannego umycia rąk przed rozpoczęciem zadania. Następnie dzieci zabrały się do krojenia przyniesionych przez siebie warzyw, słuchając jednocześnie pogadanki dotyczącej prawidłowego sposobu odżywiania się. Uczniowie ochoczo pracowali i bardzo przykładali się do powierzonego im zadania. Po zakończonej pracy, nadszedł czas na degustację. Dzieci chętnie zajadały się przygotowaną przez nich zdrową i przepyszną sałatką. Nie omieszkały także podzielić się swoimi daniami z innymi dziećmi, wychowawcami klas I – III i oczywiście z Panią Dyrektor. Podczas tych zajęć dzieci nie tylko zdobyły informacje dotyczące zdrowego odżywiania się, ale
przede wszystkim nauczyły się współpracy i uświadomiły sobie, że przygotowanie zdrowego posiłku nie jest wcale trudne, a przynosi ogromne korzyści.
DZIEŃ CHŁOPAKA
Każdego roku, w ostatnim dniu września obchodzimy dzień chłopaka. W tym roku był on troszeczkę inny niż poprzednie. Klasy Va i Vb wraz z opiekunami, wybrały się na wycieczkę do Łodzi, a dokładnie do parku trampolin. Zabawa była prowadzona pod czujnym okiem instruktorów. Najpierw była rozgrzewka, a następnie różne ćwiczenia. Ścigaliśmy się w basenie z gąbkami, graliśmy w zbijaka, chodziliśmy po równoważni, a nawet pokonywaliśmy tor przeszkód. Na zakończenie wyjazdu, po wyczerpującym treningu obowiązkowy punkt wycieczki czyli McDonald. Choć podał deszcz, to wszyscy zadowoleni i ze śpiewem na ustach wróciliśmy do domu.
Zgodnie stwierdziliśmy, że jeszcze kiedyś tam pojedziemy, bo zabawa była super!!!!
Anna Skrobek
Bogusława Dudzik-Gozdek
DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA BIBLII

Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi beneficjentami są dzieci. Czytanie im na głos stymuluje ich rozwój, wzbogaca słownictwo i pobudza wyobraźnię. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży.
WODN organizuje w tym dniu Dzień Głośnego Czytania Biblii. W tym roku nasza szkoła włączyła się w III już edycję tego Dnia. Ponieważ 29 września jest też Międzynarodowym Dniem Tabliczki Mnożenia – obchodzonym w naszej szkole już od kliku lat - nasze czytanie odbyło się w poniedziałek  2 pażdziernika. Na kolejnych dwóch godzinach lekcyjnych Karolina Sitek, Sara Pełka, Zuzia Kołacińska, Natalka Świstak, Oliwka Foryś oraz Marysia Dorota odczytały fragmenty Biblii.
Czytaliśmy Dzieje początków świata i ludzkości, Apologię Hioba, Fragmenty Księgi Koheleta i Księgi Powtórzonego Prawa ora Listu św. Pawła o miłości cierpliwej. Czytanie poprzedziła,
przygotowana przez panią bibliotekarkę, krótka prezentacja historii powstania Biblii. Pani Waczyńska przygotowała również słowo wiążąc poszczególne czytania oraz przeczytała fragmenty Pieśni nad Pieśniami.
Mamy nadzieję, że ta akcja przybliżyła naszym uczniom tę najważniejszą w świecie chrześcijańskim Księgę. 
Innowacja „Ogród w kwiaty bogaty”
„Ogród w kwiaty bogaty” – to kolejna innowacja, która zostanie przeprowadzona w tym roku szkolnym w naszej szkole. Zadania tego podjęły się pani Aneta Magiera wraz z uczniami klasy III a, pani Zdzisława Pielużek wraz ze swoimi wychowankami z klasy I b oraz pani Katarzyna Bartosiewicz.
Uczniowie będą mieli sposobność poznania różnych gatunków kwiatów i ziół, zaznajomienia się ze sposobami ich uprawy, a także zgłębieniem sztuki układania bukietów, robienia stroików i dekoracji stołu. Projekt ma także na celu uwrażliwienie uczniów na różnorodność roślin i bogactwo ich barw, ale przede wszystkim na estetykę i piękno otaczającego nas świata.
Zgodnie z założonym planem w październiku została przygotowana działka pod uprawę roślin, a następnie powstał plan zagospodarowania ogródka. Dnia 31 października 2017 roku klasa I b oraz klasa III a wraz z wychowawcami rozpoczęli sadzenie kwiatów cebulowych. Dzieci pracowały bardzo pilnie i uważnie pod kierunkiem swoich wychowawców. Wszyscy chętnie sięgali po cebulki, aby móc wspólnie stworzyć „Ogród w kwiaty bogaty”.
Innowacja pedagogiczna
pt. „Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy”.
Innowacja „Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy” to działania rozwijające różne obszary edukacji.
Uczniowie zdobyli szeroką wiedzę z zakresu edukacji przyrodniczej, ekologicznej, społecznej i artystycznej. Wykazali się także ogromnym zaangażowaniem, zapałem do pracy, umiejętnością pracy w zespole oraz odpowiedzialnością za powierzone im zadania, między innymi dbaniem o rośliny na grządkach z kwiatami, ziołami i warzywami.
Uczniowie wykazali się znajomością zasad zdrowego odżywania, samodzielnie przygotowali wiele zdrowych potraw, m.in. soki, koktajle, sałatki, surówki czy kanapki. Podczas trwania projektu zapoznali się z ekologicznymi sposobami pozbywania pozbycia się „nieproszonych gości” z grządek oraz jak ważna jest rola pszczół dla prawidłowego funkcjonowania ekosystemu. Uczniowie zostali także zapoznani z sposobami segregacji odpadów i zrozumieli potrzebę zakładania kompostowników.
Innowacja ta miała na celu wykorzystanie wyhodowanych roślin do zabawy. Podczas zajęć technicznych powstały przepiękne ciekawe „zwierzaki – cudaki” oraz wiele prac plastycznych i dekoracji sal lekcyjnych. Odbyły się liczne konkursy. Zebrane plony posłużyły do przygotowania przetworów i soków warzywnych.
Wdrożona innowacja odniosła sukces, zaplanowane działania i cele zostały osiągnięte. Bardzo duży udział mieli także rodzice, którzy wspierali nas dobrym słowem, ale i pracą. Serdecznie dziękujemy! W dużej mierze, to dzięki nim ogród wyglądał tak pięknie.
Policja na zajęciach technicznych!
W dniu 05.10.2017 roku na zajęciach technicznych uczniowie klasy IVa Szkoły Podstawowej w Niechcicach gościli Pana Zbigniewa Skrobka starszego aspiranta Komendy Miejskiej Policji w Piotrkowie Trybunalskim. Podczas lekcji uczniowie poznawali zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ze szczególnym uwzględnieniem przejść dla pieszych i przejazdów kolejowych oraz, dowiedzieli się jak należy zachować się gdy, jesteśmy świadkami wypadku. Zajęcia z policjantem były bardzo ciekawe. Uczniowie zadawali dużo pytań dotyczących pracy policjanta oraz konsekwencji złego zachowania na drogach i nie tylko. Panu Zbigniewowi Skrobkowi serdecznie dziękujemy za przekazaną wiedzę.
Bogusława Dudzik- Gozdek
Ślubowanie klas pierwszych
Jedną z najważniejszych chwil dla każdego ucznia jest moment przyjęcia do społeczności szkolnej. Przekroczenie progu szkoły to zarówno dla dzieci, jak i rodziców, ogromne przeżycie.
W dniu 13 października 2017r. pierwszoklasiści przeżywali uroczystość Ślubowania. Uczniowie przygotowali program artystyczny pod kierunkiem wychowawców – p. Edyty Pawłowskiej oraz p. Zdzisławy Pielużek, które bacznie czuwały nad przebiegiem uroczystości i trzymały kciuki za swoich
podopiecznych. Pierwszoklasiści z uśmiechem na twarzy, przejęciem i zaangażowaniem recytowali wiersze i śpiewali piosenki. Podczas uroczystości
uczniom towarzyszyli rodzice, dziadkowie i zaproszeni goście.
Po części artystycznej pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali oficjalnie pasowani przez Panią Dyrektor Bogusławę Lewińską na uczniów Szkoły Podstawowej w Niechcicach. Pani Dyrektor obdarowała także każdego z uczniów drobnym upominkiem. Był to czas pełen wzruszeń i emocji.
Na zakończenie rodzice przygotowali dla dzieci poczęstunek, a uczniowie otrzymali pamiątkowe czapki, dyplomy i upominki.
„Sprzątanie Świata”
Dnia 29 września 2017r. klasa I b uczestniczyła w akcji „Sprzątanie Świata”. Uczniowie mieli za zadanie posprzątanie szkolnego placu zabaw. Ponadto została także przeprowadzona pogadanka dotycząca dbania o środowisko wokół nas oraz prawidłowego sposobu segregowania odpadów. Nasi uczniowie doskonale poradzili sobie z postawionym przed nimi zadaniem i
wykazali się także dużą wiedzą na temat ochrony środowiska. Oczywiście nie
omieszkali także skorzystać ze szkolnego placu zabaw w ramach nagrody za dobrze wykonane zadanie.
Rok szkolny 2017/ 2018 rozpoczęty

4 września 2017 roku dyrektor szkoły, Bogusława Lewińska, powitała przybyłych uczniów, nauczycieli, rodziców, gości, przedstawicieli rodziców: panie: Sylwię Szeszko i Magdalenę Błażejewską. Przywitała i przedstawiła także nowych nauczycieli, którzy będą pracowali wnaszej szkole. Wyjątkowo ciepłe słowa powitania dyrektor skierowała do nowych uczniów
klas pierwszych, przed którymi wspólnych 8 lat nauki, które z pewnością upłyną w sympatycznej i pracowitej atmosferze.
Pani dyrektor w wystąpieniu powiedziała, że „drogą do osiągnięcia wszystkiego w przyszłości jest nauka. Dzięki zdobytej wiedzy uczniowie będą mogli poruszać się po współczesnym
świecie swobodnie i mądrze. Tuż przed wakacjami pani minister edukacji narodowej – Anna Zaleska – ogłosiła zmiany, bardzo ważne także dla naszej placówki. Nauczyciele naszej szkoły jak dotąd podążą spokojnie trybem pracy znanym nam od lat, aby rzetelnie
przygotować naszych uczniów do kolejnych etapów edukacyjnych. Grono pedagogiczne naszej szkoły to nauczyciele z pasją, wiedzą i talentem.
Drodzy uczniowie pamiętajcie, że nauczyciele zawsze Was wesprą, pomogą, wskażą odpowiedni kierunek poszukiwań”
Następnie odczytała list pani minister Anny Zalewskiej skierowany do społeczności szkolnej i list rzecznika praw dziecka – Marka Michalaka oraz list posłanki na sejm Anny Milczanowskiej: Oto fragmenty:
Z okazji zbliżającego się nowego roku szkolnego składam również życzenia wszystkim uczniom, aby jak najlepiej wykorzystali nadchodzący czas. Korzystajcie ze wszystkich szans, jakie daje Wam szkoła, aby stawać się jeszcze lepszymi i mądrzejszymi ludźmi. Nie bójcie się zadawania pytań i poszukiwania na nie odpowiedzi. Nie zrażajcie się niepowodzeniami, bo są one częścią edukacji. Nie zapominajcie również o tym, że w trudnych chwilach zawsze możecie liczyć na pomoc ze strony swoich wychowawców i nauczycieli.
Pragnę podkreślić, jak ważną częścią społeczności szkolnej są rodzice. Zaangażowanie z ich strony stanowi nieocenione wsparcie dla nauczycieli oraz wychowawców. Pomaga w realizacji celów oraz zadań edukacyjno-wychowawczych. Dobra współpraca na linii szkoła–rodzice wpływa na zwiększenie bezpieczeństwa i ułatwia rozwiązywanie trudnych sytuacji. Życzę rodzicom, aby wspierali rozwój swoich dzieci. Dając im dobry przykład, będą dla nich podporą w trudnych momentach. Jestem przekonana, że taka aktywność szybko przełoży się na liczne sukcesy dzieci” .
„Włączcie się w życie szkoły, zaplanujcie i realizujcie swoje pomysły – duma z osiągniętych dzięki własnemu działaniu sukcesów to naprawdę fantastyczne uczucie. Pomogą wam w tym wspaniali nauczyciele, pedagodzy. Szukajcie takich, którzy będą pracowali z Wami i dla Was, a nie tylko realizowali program. Gorąco wierzę, że ten rozpoczynający się rok szkolny będzie nie tylko czasem wytężonej pracy i nauki, ale także czasem doskonalenia Waszych talentów,
wspaniałych doświadczeń, rozwijania starych i zawierania nowych przyjaźni.
Pozdrawiam także serdecznie Waszych rodziców i nauczycieli, życząc im wytrwałości i mądrości w towarzyszeniu Wam we wszelkich działaniach”.
Następnie wszyscy uczcili pamięć nauczycieli i pracowników szkoły, których już nie ma wśród nas. Pani Dyrektor zaprosiła wszystkich do wspólnego czytania „Wesela”. Uczniowie ze swoimi wychowawcami udali się do klas. 
Narodowe Czytanie po raz szósty
„Wesele”
Stanisława Wyspiańskiego

W Szkole Podstawowej im. Marii Konopnickiej w Niechcicach wzorem lat ubiegłych dyrekcja, uczniowie, nauczyciele, rodzice włączyli się w akcję czytania wybitnych dzieł.
Narodowe Czytanie to prowadzona od 2012 r. ogólnopolska akcja publicznego czytania wybitnych polskich dzieł literackich. Jej celem jest propagowanie bogactwa polskiej literatury, popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę i wzmacnianie narodowej tożsamości. Podczas poprzednich edycji wspólnie czytano "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza, dzieła Aleksandra Fredry, "Trylogię" Henryka Sienkiewicza, "Lalkę" Bolesława Prusa i "Quo Vadis" Henryka Sienkiewicza.
W tym roku przyszedł czas na czytanie najsłynniejszego dramatu Stanisława Wyspiańskiego „Wesele”. Jest to utwór bardzo aktualny, dramat, który żyje także w naszym życiu codziennym, w mowie potocznej, żeby choćby przytoczyć słynne kwestie: "Cóż tam, panie, w polityce?", "Jak się żenić, to się żenić!", "Chopin gdyby jeszcze żył, toby pił", "Polska to jest wielka rzecz".
Krótką prezentację i wprowadzenie do utworu Stanisława Wyspiańskiego przygotowała pani Katarzyna Leśniewska. Zaraz potem wszyscy
słuchali fragmentów „Wesela” w wykonaniu uczniów, dyrekcji i nauczycieli.

VII ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

29.09.2017 r. już po raz piąty nasza szkoła brała udział w międzynarodowej akcji, mającej na celu propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Miała ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja była  okazją dla uczniów do nadrobienia ,,tabliczkowych” zaległości po wakacjach, a dorośli mogli dać przykład dzieciom pokazując swoją znajomość trudnych przypadków mnożenia. O godzinie 8:15 rozpoczęliśmy apelem, na którym zapoznano z harmonogramem dnia i przedstawiono egzaminatorów. Potem nastąpiło sprawdzanie ,,tabliczkowej wiedzy” podczas egzaminów. Gimnazjaliści: Oliwia Foryś, Zuzanna Kołacińska, Julita Biegańska, Karolina Sitek, Igor Robak i Paweł Wozignój sprawdzali znajomość tabliczki mnożenia uczniów oraz dorosłych. Przeegzaminowano 206 osób, w tym 22 dorosłych (rodzice, dziadkowie, pracownicy szkoły). 119 osób zdało egzamin i uzyskało tytuł EKSPERTA  TABLICZKI MNOŻENIA. Zdawalność wyniosła około 57% i była wyższa o 8 punktów procentowych w stosunku do poprzedniego roku. Uczniowie chętnie i bez większego stresu poddawali się egzaminom. Niestety dorośli stronili od Komisji Egzaminacyjnej i tylko niektórzy zabawili się z nami. W tym dniu na lekcjach matematyki rozwiązywano też łamigłówki i szarady matematyczne oraz ćwiczono metody sprytnego liczenia. Korzyści płynące z akcji to: utrwalenie tabliczki mnożenia, nauka przez zabawę, niezapomniane emocje i promocja szkoły. VII Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia już za nami, ale uczniowie zadeklarowali chęć wzięcia udziału w kolejnej edycji tej akcji.
Gratulacje dla wszystkich, którzy zdali egzamin!
Koordynator Lokalny: Irena Zielińska 

ROK SZKOLNY 2016/2017

WITAJ, WITAJ NASZA SZKOŁO!
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Szkolno–Gimnazjalnym w Niechcicach odbyło się 1 września w czwartek.
Uczniowie i ich nauczyciele wypoczęci po przerwie wakacyjnej, pełni energii i pozytywnego nastawienia zjawili się o 9.00. w sali gimnastycznej, gdzie zostali powitani przez panią dyrektor Bogusławę Lewińską. Po części oficjalnej uczniowie i wychowawcy przeszli do sal lekcyjnych.
INNOWACJA PEDAGOGICZNA "CO W ULU BZYCZY?"
W roku szkolnym 2016/2017 uczniowie klasy 3b i 4a szkoły podstawowej uczestniczą w realizacji innowacji pedagogicznej na temat "Co w ulu bzyczy?" pod kierunkiem pani Edyty Pawłowskiej i Bogusławy Dudzik-Gozdek we współpracy z panią dyrektor Bogusławą Lewińską.
INNOWACJA "DLA ZDROWIA I ZABAWY Z WŁASNEJ UPRAWY"
W naszej szkole od listopada prowadzona jest innowacja pt. " Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy." Adresatami tej innowacji są uczniowie klas 2 i 3 edukacji wczesnoszkolnej. Opiekunami projektu są: Zdzisława Pielużek, Aneta Magiera, Bogusława Lewińska. Pierwsze prace mające na celu przygotowanie działki oraz odnowienie skalniaka zostały wykonane. Pomagali nam w tym rodzice na których zawsze możemy liczyć oraz pracownik naszej szkoły. Na zdjęciach możemy zobaczyć jak się męczyli oraz efekt ich pracy. 
VI ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

Tradycyjnie 30 września obchodziliśmy w naszej szkole  Święto Tabliczki Mnożenia. Tym razem egzaminy z jej znajomości zostały przeprowadzone na lekcjach matematyki.
Przystąpiło do nich 163 uczniów ze Szkoły Podstawowej i Gimnazjum.  Zdawalność w tym roku szkolnym wyniosła około 49%. Wszyscy, którzy bezbłędnie podali odpowiedzi, uzyskali tytuł Eksperta Tabliczki Mnożenia. Ponadto wśród gimnazjalistów postanowiono dodatkowo wyłonić Mistrza Tabliczki Mnożenia.  Do ścisłego finału doszli: Oliwia Foryś, Igor Robak, Patrycja Antczak i Zuzanna Pawlicka. Bezkonkurencyjny okazał się uczeń klasy I gimnazjum Igor Robak. Rozwiązał wszystkie przykłady bezbłędnie i zrobił to w najkrótszym czasie. Igor oprócz zaszczytnego tytułu Rachmistrza otrzymał nagrodę rzeczową. Gratulujemy!Uczniowie z klasy IIIa edukacji wczesnoszkolnej także wzięli udział w tym konkursie. Ekspertem tabliczki mnożenia została: Justyna Kozłowska, Olga Kałużna, Weronika Skrobek, Aleksandra Widawska, Aleksandra Włóka, Wiktoria Stęplewska.
Koordynator
lokalny - Irena Zielińska 
SPOTKANIE Z LAURĄ ŁĄCZ
17 października 2016 roku, dzięki zaproszeniu dyrektora Gminnej Biblioteki w Rozprzy, uczniowie klasy II a gimnazjum i klas 4 wzięli udział w spotkaniu z Laurą Łącz, znaną aktorką filmową i teatralną oraz autorką książek dla najmłodszych. Spotkanie odbyło się w Gminnym Centrum Kultury w Rozprzy. W trakcie godzinnego spotkania z dziećmi aktorka opowiadała o swoim dzieciństwie w stolicy, recytowała zabawne wiersze o zwierzętach m.in. J. Brzechwy czy J. Tuwima. Młodzi miłośnicy muzyki nie mogli pozostać obojętni na głos Pani Laury, która zaśpiewała kilka dziecięcych utworów, czym wzbudziła szczególny zachwyt publiczności i co nagrodzono gromkimi brawami. Zebrani wysłuchali także bajki o przygodach dwóch kóz - Pelasi i Kolasi z książki „Bajki na cztery pory roku”, autorstwa artystki. Aktorka wielokrotnie podkreślała, jak ważną rolę w rozwoju dziecka spełniają książki, zachęcała tym samym do czynnego udziału w ogólnopolskich akcjach promujących rozwój czytelnictwa. Pani Laura Łącz z wykształcenia jest nie tylko aktorką, ale także filologiem polskim. Zadebiutowała w teatrze w 1978 r., gdzie zagrała w sztuce „Ballada Łomżyńska”. Przez wiele lat wspólnie ze zmarłym już mężem Krzysztofem Chamcem pracowała w warszawskim Teatrze Polskim. W główne role kobiece wcieliła się w takich filmach jak „Kamienne tablice” czy „Dłużnicy śmierci”. Widzowie małego ekranu mogli zobaczyć ją w kilku serialach m.in. "Klan", "Ojciec Mateusz", "Na Wspólnej", "Kryminalni", "Na dobre i na złe" czy „07 zgłoś się”.
„Szklanka pełna kolorów jesieni”
21 października Samorząd Uczniowski pod opieką pani Bogusławy Dudzik-Gozdek oraz pani Edyty Pawłowskiej przeprowadził akcję „Szklanka pełna kolorów jesieni”. Była to pierwsza, z planowanych cyklicznie, akcja poświęcona promocji zdrowego odżywiania. Chcąc zachęcić uczniów naszej szkoły do picia soków gimnazjaliści pod okiem pani Bogusławy Dudzik-Gozdek przygotowali degustację soku wyciśniętego z uprzednio podarowanych przez panią Alicję Waczyńską owoców. Napój rozdawany był na długich przerwach przez członków Samorządu Uczniowskiego, tj. Martę Kałucką, Karolinę Sitek oraz Patrycję Antczak. Sądząc po szybkości, z jaką znikały kubeczki z napojem możemy przypuszczać, że wszyscy smacznie spędzili tego dnia przerwy.
Opiekunowie SU
E.Pawłowska, B.Dudzik-Gozdek
Awans do województwa
W dniu 22 października 2016 roku w Wolborzu odbyły się Mistrzostwa Powiatu Piotrkowskiego w Biegach Przełajowych. Znakomicie pobiegły reprezentantki naszej szkoły. Jako pierwsza na trasę ruszyła Natalia Skóra która po kapitalnym biegu została Mistrzynią Powiatu. Z bardzo dobrej strony pokazał się również uczeń klasy IV Oskar Smuga, który zajął XV miejsce na stu czterdziestu uczestników biegu. Następnie do rywalizacji ruszyły gimnazjalistki. Nasze gwiazdeczki również pokazały dobrą formę i trzy wpadły na metę w pierwszej dziesiątce biegaczek. Najlepiej spisała się Klaudia Jarzębska, która była IV a Dominika Świerczyńska i Marta Kałucka sklasyfikowane były odpowiednio na VI i X miejscu. Nasze dziewczyny awansowały do Mistrzostw Województwa, które odbędą się w Uniejowie.
ŚWIĘTO DRZEWA
Po raz kolejny w naszej szkolne zostało uczczone „Święto Drzewa”. Z tej okazji przypomnieliśmy naszym uczniom o tym, jak ważna jest przyroda oraz sposób postępowania wobec jej dobrodziejstw. Choć na co dzień często nie zwracamy uwagi na drzewa, to musimy wiedzieć, że pełnią one ogromną rolę w życiu każdego z nas. Każde dorosłe drzewo w ciągu doby potrafi wytworzyć tyle tlenu ile potrzebuje czteroosobowa rodzina, ponadto oczyszczają one środowisko z zanieczyszczeń oraz pełnią funkcje estetyczne czyli są miejscem odpoczynku i relaksu.
Uczniowie klas I-III swoje pomysły na wygląd drzew przedstawili za pomocą prac plastycznych. Wszystkie prace były pomysłowe i niepowtarzalne a ich autorzy otrzymali nagrody i wyróżnienia.
Opiekun LOP Anna Skrobek
Święto ziemniaka
Jesień to czas zbioru plonów - pora obfitości. Z tą porą roku związanych jest wiele tradycji i zwyczajów ludowych. Niestety w ostatnich czasach obserwuje się zanikanie tak istotnych dla każdego narodu tradycji kulturowych, toteż 23 października 2016 roku, nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej zorganizowali w naszej szkole Święto Ziemniaka. Zabawa, w której wzięli udział uczniowie toczyła się wokół ziemniaka. Wszyscy stanowiliśmy ziemniaczaną rodzinkę:)
Po przywitaniu, wysłuchaliśmy krótką historię o ziemniaku. Następnie dzieci śpiewały piosenki o tematyce jesiennej. Wiele atrakcji, emocji i uśmiechu dostarczył uczniom udział w licznych konkursach i konkurencjach sprawnościowych, związanych oczywiście z ziemniakiem, m.in. bieg z ziemniakiem na łyżce, rzut ziemniakiem, „ziemniaczany slalom", najdłuższa obierka, „sadzenie i zbieranie ziemniaków".
W ramach przygotowań do tegorocznego święta ogłoszony został konkurs pt. „Cudak z ziemniaka”. Twórcy wykorzystali różnorodne materiały. Były to: koraliki, guziki, pinezki, patyki, wykałaczki, włóczki, tkaniny, tasiemki, koronki, sznurki, sosnowe igły, liście, jarzębina, bibuła, plastelina itp. Dla wszystkich uczestników przygotowano słodycze. Ponadto dzień przed Dniem Ziemniaka uczniowie robili ziemniaczaną sałatkę.
Smakowała wszystkim. Ostatnim i najważniejszym punktem imprezy było zajadanie się pieczonymi ziemniakami. Jednym słowem impreza się udała.
Znicz pamięci
Dnia 24 października odbyło się sprzątanie cmentarza parafialnego w Niechcicach. Jak co roku Samorząd Uczniowski zajął się porządkowaniem opuszczonych mogił. Po zebraniu chętnych osób po 6 godzinie lekcyjnej udaliśmy się na miejsce, zabierając ze sobą potrzebne rzeczy. W tym roku pomogły nam same dziewczyny. Poszło nam bardzo szybko i sprawnie.
W akcję zaangażowały się:
 • Patrycja Antczak
 • Marta Kałucka
 • KarolinA Sitek
 • Zuzia Famulska
 • Natalia Świstak
 • Marta Nastałek
 • Ewelina Skrobek
 • Olga Kałużna
 • Amelia Karp

Co cieszy z pomocą pospieszyły również absolwentki naszej szkoły: Karolina Grzywacz i Wiktoria Radziszewska:)

Wszystkim serdecznie dziękujemy
i zapraszamy za rok:)

Opiekunowie SU
E.Pawłowska, B.Dudzik-Gozdek
Zbliża się Dzień Wszystkich Świętych
W związku z dniem Wszystkich Świętych, uczniowie klas II a i III a wraz ze swoimi wychowawcami – panią Anetą Magierą i Zdzisławą Pielużek wybrali się 28 października 2016 r. na pobliski cmentarz.
Celem wizyty było zapalenie zniczy i złożenie kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza.
Zagrabiliśmy i zebraliśmy opadłe obok mogiły liście. Usunęliśmy wypalone znicze i liście z płyty. W pracach porządkowych pomogła nam pani Teresa Zielińska.
Następnie staliśmy chwilę w zadumie i skupieniu, z krótką modlitwą za poległych żołnierzy.
Z pewnością uczniowie odwiedzą grób żołnierski 1 listopada razem ze swoimi rodzinami.
A.Magiera
ŚNIADANIE DAJE MOC
8.11.2016 roku dzieci z klas edukacji wczesnoszkolnej razem z wychowawcami przygotowywali zdrowe kanapki. Każde dziecko wykazało się dużą wyobraźnią. Kanapki wyglądały apetycznie i smakowały wyśmienicie. Do dnia zdrowego śniadania w ramach PCK przygotowywaliśmy się wcześniej. Były pogadanki o zdrowym żywieniu. Uczniowie wykonali także plakaty propagujące zdrowe jedzenie zachęcające do jedzenia warzyw i owoców.
Przedstawienie "Cztery żywioły"
8 listopada uczniowie klasy 3b przygotowali dla swoich rodziców przedstawienie pt. ”Cztery żywioły”. Była to krótka prezentacja ukazująca, jaki wpływ na nasze życie mają woda, ogień, ziemia i powietrze. Ponieważ był to pierwszy taki występ, dzieci podeszły do niego niezwykle poważnie oraz z dużym zaangażowaniem. Wspólnie z wychowawcą przygotowywały scenografię oraz wytrwale ćwiczyły na próbach. Opłacało się. Rodzice z dumą oglądali swoje pociechy, a mali aktorzy przełamali tremę i
zasmakowali nieco aktorstwa.

E.Pawłowska
Zbieramy kasztany i żołędzie - dokarmiamy zwierzęta zimą
Szkolne Koło LOP we współpracy z Kołem Łowieckim ,,ODYNIEC” zorganizowało akcję ,,Zbieramy kasztany i żołędzie - dokarmiamy zwierzęta zimą.” Do zbiórki kasztanów i żołędzi zaangażowali się uczniowie klas 1-3 szkoły podstawowej. Celem akcji było uzmysłowienie dzieciom jak ważne jest dokarmianie zwierząt podczas zimy, oraz uwrażliwienie ich na dbałość o naszą ojczystą przyrodę. Myśliwi podczas spotkania z uczniami w dniu 17.11.2016r. ogłosili zwycięzców akcji i przedstawili krótką pogadankę dotyczącą pomocy zwierzętom podczas trudnych warunków zimowych. Z
pośród wszystkich uczestników akcji zostali wyłonieni uczniowie, którzy zebrali największą ilość i otrzymali
nagrody zakupione przez Koło Łowieckie. Oto trójka finalistów:

1.Zuzanna Sitek
2.Jakub Kwiecień
3.Weronika Skrobek


Wszystkim dzieciom biorącym udział w akcji wręczone zostały pamiątkowe dyplomy i słodkie upominki również zakupione przez Koło Łowieckie. Finał akcji odbył się na terenie ZSG Niechcice, przy ognisku z kiełbaskami. Podziękowania, pamiątkowy dyplom i drobne upominki z logo szkoły dla myśliwych
w imieniu dyrekcji, nauczycieli Szkolnego Koła LOP i uczniów wręczyła pani Dorota Grzejszczak.
Koło Łowieckie reprezentowali:
Marian Wszelaki, Maciej Grzejszczak, Bernard Koryciński.

Lista uczniów biorących udział w akcji:

Zuzanna Bujacz, Zuzanna Sitek, Martyna Lasoń, Natalia Wrzesińska, Nikola Kłys, Jędrzej Tarnowski, Zuzanna Chruściel, Adrianna Lalek, Nikola Madej, Hanna Błażejewska, Patrycja Biegańska, Filip Mizera, Antonina Kulasek, Marcel Winkler, Jakub Grzywacz, Igor Sokołowski, Jakub Kwiecień, Weronika Skrobek, Michał Błażejewski, Aleksander Turniak, Mateusz Skrobek,Filip Wolski.
Smacznie, zdrowo, naukowo
17 listopada 2016 roku gimnazjaliści z Zespołu Szkolno – Gimnazjalnego w Niechcicach wraz z opiekunami wybrali się do Bełchatowa na festiwal edukacji zawodowej „Dzień w Ekonomiku – Smacznie, Zdrowo, Naukowo...”.
Jest to cykliczna impreza organizowana przez Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 4 im. Romualda Traugutta, której myślą przewodnią jest promocja edukacji prozdrowotnej i technicznej oraz zainteresowanie młodzieży kształceniem zawodowym.
Tematyka prozdrowotna jest bardzo bliska uczniom z Niechcic, ponieważ nasza szkoła od lat jest placówką promującą zdrowie i uczestniczymy w wielu tego typu przedsięwzięciach. Nie mogło nas więc zabraknąć na bełchatowskim festiwalu, gdzie uczestniczyliśmy w interaktywnych lekcjach na temat zdrowego żywienia, wykładzie o zdrowym stylu życia, a także degustowaliśmy smaczne potrawy regionalne.
Dodatkową atrakcją był także pokaz „Polo Dance”, pokaz fryzur awangardowych oraz turniej „Nasze zawody na wesoło”.
Wszyscy bawiliśmy się wyśmienicie, wręcz pysznie:)
Aleksandra Tomicka
WYCIECZKA DO PASIEKI
Zgodnie z przyjętym harmonogramem innowacji pedagogicznej, dnia 18 listopada uczniowie klas 3b i 4a wybrali się na wycieczkę poglądową do pasieki w miejscowości Gembartówka. Pszczoły wprawdzie zawiązały już kłąb zimowy i nie wychodziły na zewnątrz, ale gospodarz pasieki w ciekawy i przystępny sposób opowiedział wszystkim obecnym o rodzinie pszczelej, panującej w niej hierarchii oraz zasadach współżycia w tak licznej, bo nawet 80.000 społeczności. Dowiedzieliśmy się jak wygląda opieka nad tymi niezwykłymi owadami, z jakich elementów zbudowany jest ul oraz obejrzeliśmy niezbędny w pracy sprzęt pszczelarski. Po lekcji przyrody na powietrzu zostaliśmy zaproszeni do pracowni pasiecznej, w której pokazano nam wirówkę do miodu oraz stół do odsklepiania ramek. Nie obyło się oczywiście bez degustacji pysznego dzieła pracy pszczół, czyli modu. Najedzeni i ucieszeni zrobiliśmy pamiątkowe fotografie i wyruszyliśmy w drogę powrotną do szkoły bogatsi o nowe doświadczenia i wiedzę.
Opiekunowie:B.Dudzik-Gozdek, E.Pawłowska
XVII Powiatowy Konkurs Literacki „Anioły są wśród nas”
18 listopada 2016 roku odbyło się podsumowanie XVII Powiatowego Konkursu Literackiego „Anioły są wśród nas”. Anielski temat zafascynował młodzież Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach. Uczniowie pod kierunkiem pani Bogusławy Lewińskiej napisali prace. Spośród prac wybrano 6, które wysłano na konkurs. Spośród przesłanych 74 prac ze szkół i bibliotek publicznych Powiatu Piotrkowskiego i Piotrkowa Trybunalskiego Julia Klęska i Karolina Sitek uczennice klasy II a gimnazjum zdobyły wyróżnienia. Gratulacje.
Bogusława Lewińska
UROCZYSTE OTWARCIE EKO-PRACOWNI
22 listopada to bardzo ważny dzień w życiu naszej szkoły. W tym dniu została oddana do użytku pracownia ekologiczna Eko-Świat. Na uroczystość otwarcia przybyło wielu gości m.i.n. Pan Andrzej Czapla Zastępca Prezesa Zarządu Funduszu ochrony Środowiska, sekretarz Gminy Rozprza Pani Bożena Nagrodzka, Pani Izabela Kwaśniak kierownik Domu Kultury w Rozprzy, ksiądz proboszcz, radni gminy, sponsorzy, rodzice, nauczyciele oraz przede wszystkim uczniowie. Po powitaniu gości przez Panią dyrektor Bogusławę Lewińską i krótkim przemówieniu, uczniowie klasy IV b przedstawili część artystyczną o tematyce ekologicznej. Następnie wszyscy zebrani obejrzeli prezentację która przedstawiała etapy powstawania eko-pracowni. W dalszej części programu goście wraz z uczniami, udali się do sali, gdzie nastąpiło oficjalne przecięcie wstęgi. Po poświęceniu pracowni przez księdza proboszcza, wszyscy mogli oglądać nowe meble, ławki, wyposażenie sali oraz zapoznać się z działaniem pomocy dydaktycznych. Na koniec wszyscy spróbowali ekologicznego tortu.
Całkowity koszt Eko-Pracowni to 47 460 złotych z czego dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi
otrzymaliśmy 35 000 złotych.

Część środków finansowych została przeznaczona na remont klasy czyli: położenie gładzi, malowanie, położenie płytek, zakup nowego zlewu, położenie tapety. Został zakupiony nowoczesny sprzęt elektroniczny: komputer, projektor, tablica interaktywna oraz kamera. Nowa sala to i nowe ławki, krzesła, biurko, tablice, flipart, tablica moderacyjna. Zakupione zostały nowe pomoce dydaktyczne takie jak: mikroskopy, preparaty mikroskopowe, lunety, globusy, modele roślin i zwierząt, pojemniki do biodegradacji, stacje do hodowli roślin, model układu słonecznego, modele magnetyczne roślin, model przekrojowy jaskini, albumy i książki przyrodnicze, gry edukacyjno-ekologiczne, kompasy, lupy, pryzmaty, walizki bo badania wody, gleby i powietrza, zestaw obwodów elektrycznych, filmy i materiały edukacyjne, pojemniki do robienia mieszanin i roztworów, zestaw do budowy elektrowni słonecznej i wiele innych. Całość estetycznego wyglądu pracowni dopełniają różnorodne kwiaty takie jak: kaktusy, storczyki, paprocie, benjaminy oraz bluszcze.
To ogromne przedsięwzięcie było możliwe dzięki pomocy i zaangażowaniu wielu osób, które poświęciły swój czas i wysiłek a są to między innymi: Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego Bogusława Lewińska, Anna Skrobek która współtworzyła i nadzorowała projekt, pracownicy Urzędu Gminy, którzy udzielali wsparcia merytorycznego oraz finansowego, nauczyciele, rodzice oraz przede wszystkim pracownicy szkoły, którzy nie szczędzili sił i pomysłów nad powstawaniem pracowni.
Pracownia Eko-świat, to wymarzona pracownia ekologiczna, to wymarzona pracownia ekologiczna, jest funkcjonalna i przyjazna uczniom. Stwarza doskonałe warunki do nauki oraz rozwijania umiejętności badawczych i poznawczych, opierających się na eksperymentach i doświadczeniach. Poprzez wpajanie ekologicznego trybu życia, szkoła kształtuje u uczniów postawy odpowiedzialności oraz poszanowania dla przyrody i życia. Pracownia jest miejscem, gdzie są prowadzone zajęcia lekcyjne z chemii, matematyki oraz jeszcze innych przedmiotów, z związku z czym będzie ona spełniała wszechstronne potrzeby całej społeczności szkolnej.

Anna Skrobek
SPOTKANIE Z ADAMEM MICKIEWICZEM
22 listopada 2016 gimnazjaliści z naszej szkoły mieli okazję spotkać się z samym Adamem Mickiewiczem podczas przedstawienia teatralnego pt.: ”Mickiewicz – moje życie”. Była to ciekawa podróż biograficzna od narodzin 24 grudnia 1798 roku w Zaosiu lub Nowogródku, aż po śmierć 26 listopada 1855 roku w Konstantynopolu.
Spektakl ten przeniósł nas w świat tego wielkiego polskiego poety. Śledziliśmy zarówno jego życie prywatne - byliśmy świadkami rodzącej się miłości do późniejszej żony Celiny Szymańskiej, jak i działalność polityczną oraz bogatą twórczość poetycką.

Aleksandra Tomicka
DYNIA W RÓŻNYCH ODSŁONACH
Dnia 23 listopada odbyła się kolejna akcja Samorządu Uczniowskiego promująca zdrowe odżywianie. Tym razem tematem przewodnim była dynia. Przygotowaliśmy sok z tego niedocenianego
warzywa oraz ciasto z jej dodatkiem. Uczniowie, którzy wcześniej losowali karteczkę z nadrukiem dyni, bądź ciastka na długich przerwach odbierali swój smakowity upominek. Dystrybucją zajmowały się Marta Kałucka, Patrycja Antczak oraz Karolina Sitek. Soki, ciasta i dekoracje z dyni zostały przygotowane przez opiekunów Samorządu Uczniowskiego.
Ponadto, w tym dniu odbyło się przedstawienie pt. Halloween. Aktorami byli uczniowie z klasy 5a, którzy przybliżyli zwyczaje, historię i obrzędy związane z tym świętem, przybyłym do nas z krajów anglojęzycznych. W żartobliwy sposób pokazali, na czym to święto polega i dlaczego jest obchodzone. Dowiedzieliśmy się więc skąd wziął się zwyczaj przebierania, strojenia domów, a także dlaczego wykonuje się tego dnia latarenki z dyni. Dekorację do przedstawienia wykonała klasa 5a a nad całością czuwała wychowawczyni p. Katarzyna Karkocha.

Opiekunowie: Bogusława Dudzik-Gozdek i Edyta
Pawłowska
2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA
18 grudnia 2015 r. Senat przyjął uchwałę ustanawiającą rok 2016 Rokiem Henryka Sienkiewicza.
"Poprzez swoją twórczość, publicystykę i działalność społeczną budził świadomość narodową, uczył dumy z polskości, umiłowania ojczyzny i zdolności do poświęceń” – podkreślili senatorowie.

W nawiązaniu do powyższej uchwały dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim i dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Radomsku zaprosili uczniów naszej szkoły do udziału w przedsięwzięciu poświęconym temu wielkiemu Polakowi. Gimnazjaliści z klasy II b tłumaczyli na język angielski fragment utworu „W pustyni i w puszczy”, co było dla nich, bez wątpienia, ogromnym wyzwaniem. Inni przygotowali prace plastyczne inspirowane twórczością Henryka Sienkiewicza.
W ten sposób i my uczciliśmy dorobek tego wybitnego Polaka.
Aleksandra Tomicka
DZIEŃ MISIA
Pluszaki Opanowały szkołę w Niechcicach! A wszystko za sprawą obchodzonego cyklicznie
Dnia Pluszowego Misia. Każdy szanujący się uczeń pierwszego etapu edukacyjnego 25 listopada przyszedł do szkoły ze swym najlepszym, pluszowym przyjacielem, by razem z nim wziąć udział w lekcji o misiach. W czasie jej trwania pani Elżbieta Gąsior przypomniała historię powstania misia, zaprezentowała najsłynniejszych przedstawicieli tego „gatunku” oraz zabrała nas w sentymentalną podróż do świata „Misia Uszatka”, który opatrznie zrozumiał cudowne właściwości wiosennego deszczu. Następnie nadszedł czas na występy klasowe. Każda klasa zaprezentowała się w przygotowanej przez siebie piosence. Wszystkie brzmiały radośnie i urokliwie. Na koniec dzieci zostały poczęstowane misiowymi ciasteczkami przygotowanymi przez panią Sylwię Kozłowską, panią Anetę Magierę i Zdzisławę Pielużek.
RODZINA PSZCZELA
Zgodnie z harmonogramem innowacji pedagogicznej 25 listopada odbyła się lekcja przyrody dla uczniów klasy 3b i 4a według przyjętego wcześniej harmonogramu. Jej celem było uporządkowanie informacji, jakie uczniowie zdobyli podczas wizyty w pasiece w Gembartówce oraz poznanie specyfiki życia w rodzinie pszczelej. Część teoretyczna – pogadanka – została połączona z prezentacją zdjęć oraz filmów, na których uczniowie mogli zobaczyć różnice między matką pszczelą, robotnicą oraz trutniem. Całość dopełniały zabawy ruchowe oraz dystrybucja materiałów dydaktycznych. Dla zainteresowanych prezentujemy scenariusz zajęć.
SZKOLENIE O CUKRZYCY
30 listopada odbyło się na terenie naszej szkoły szkolenie na temat cukrzycy, która powoli staje się chorobą cywilizacyjną i zapadają na nią coraz młodsze dzieci. Szkolenie dotyczyło:
 • podstawowej wiedzy o cukrzycy
 • niezbędnej, codziennej opieki nad dzieckiem z cukrzycą
 • rozpoznawania objawów odchylenia poziomu cukru od dopuszczalnych poziomów (hipo i hiperglikemia) i właściwej reakcji na nie
 • sposobów udzielania dzieciom pierwszej pomocy w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia
 • psychologicznych aspektów choroby wpływających na zachowanie dzieci chorych
Aleksandra Tomicka
WIECZÓR ANDRZEJKOWY
26 listopada 2016 roku Samorząd Uczniowski zorganizował uczniom Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Niechcicach zabawę andrzejkową. Bawić mogli się wszyscy - począwszy od siedmioletnich uczniów naszej szkoły, a skończywszy na piętnastolatkach. Impreza zaczęła się o godzinie 16.00 i trwała do 21.00.
Kultywując dawne zwyczaje nie obyło się oczywiście  bez wróżb. Bardzo popularne było wróżenie z dat urodzin - każdy miał szansę poznać swoje przeznaczenie i przyszłość, a dzięki wróżbom za grosik wspomóc akcję Góra Grosza.  Ale wróżby nie były jedyną atrakcją wieczoru. Równie popularne były konkursy. Uczniowie bardzo chętnie walczyli o nagrody. Trzeba przyznać, że gimnazjaliści prowadzący imprezę świetnie się przygotowali i dbali, by nikt się nie nudził. Zarówno taniec z balonami, gorące krzesła, czy popularna zabawa w rodzinę i zoo cieszyły się ogromną popularnością. Za stronę muzyczną jak zawsze odpowiadał Kuba Sowa.
Za wspólną zabawę dziękujemy wszystkim przybyłym:)
PROJEKT "Piotrków Trybunalski – kolebką polskiej demokracji"
Uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach  przystąpili do projektu pt. „Piotrków Trybunalski – kolebką polskiej demokracji” przy współpracy Instytutu  Historii i Stosunków Międzynarodowych Filii UJK w Piotrkowie Trybunalskim w ramach programu „Patriotyzm Jutra”.
W projekt zaangażowani byli uczniowie klasy III, II a i II b gimnazjum. Łącznie udział wzięło 58 gimnazjalistów. Projekt odbywał się podczas 3 spotkań. Podczas pierwszego spotkania uczniowie poznali zasady, którymi rządzono się podczas sejmów walnych, konwokacyjnych oraz elekcyjnych w Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Kolejne spotkanie obejmowało wykłady i projekt upamiętniający historię parlamentaryzmu polskiego. Podsumowaniem zajęć była wycieczka szlakiem piotrkowskich miejsc związanych z parlamentaryzmem polskim oraz Trybunałami Koronnymi, jak również spotkanie z rekonstruktorem doby szlacheckiej, gdzie były zaprezentowane stroje i obyczaje szlacheckie.
Uroczyste zakończenie projektu „Piotrków Trybunalski – kolebką polskiej demokracji” w dniu 14 grudnia 2016 roku połączone było z wystawą prac plastycznych, wykonanych przez uczniów biorących udział w projekcie. Z naszej szkoły było 20 prac. Nagrodzona została praca plastyczna Zuzi Famulskiej.
Udział w zajęciach uświadomił uczniom wagę omawianych zagadnień, uzmysłowił nieprzemijające wartości jakimi są patriotyzm i demokracja.
Bogusława Lewińska

JAKUB WOLSKI Z HELL’s KITCHEN
7 grudnia Zespół Szkolno - Gimnazjalny w Niechcicach odwiedził Jakub Wolski, finalista programu telewizyjnego Hell’s Kitchen. Od rana gmach naszej szkoły przepełniony był pięknymi zapachami pierników – wypiekanych wraz z uczniami klasy 3a oraz pizzy – przyrządzanej w asyście naszych kochanych
urwisów z 2b.

Było bardzo sympatycznie i przeeeepysznie!!!
Aleksandra Tomicka
MIKOŁAJKI
Tradycyjne, jak co roku, do naszej szkoły w Niechcicach zawitał 6 grudnia wyjątkowy gość. Ubrany w czerwony płaszcz, z workiem pełnym podarunków wzbudził wśród uczniów niemałe emocje. Jedni otrzymali wymarzone prezenty, inni słodycze, a jeszcze inni... rózgi. Mikołajowi towarzyszyła piękna żona, która nie szczędziła uczniom i nauczycielom dobrego słowa i obdarzała wszystkich serdecznym uśmiechem.

W Niechcicach zapanowała tego dnia radosna atmosfera świąt:)
Aleksandra Tomicka
MIKOŁAJKI Z HELIOSEM
Mikołajki to czas prezentów, upominków i radości. Niektórzy uczniowie ten wyjątkowy dzień postanowili uczcić wyjazdem do kina Helios na film pt: „Vaiana”. Klasy 3b, 4a i 4b zgodnie stwierdziły, że film był bardzo ciekawy i pouczający. Po seansie filmowym, wszyscy razem udaliśmy się się w miejsce, gdzie można odpocząć no i oczywiście zjeść coś dobrego. Zadowoleni, cali i zdrowi wróciliśmy do domu. Foto...
Opiekun wycieczki AnnaSkrobek
WOLONTARIAT
Przed Bożym Narodzeniem uczniowie razem z opiekunami SZKOLNEGO KOŁA PCK przygotowali i roznieśli do samotnych osób w naszej miejscowości kartki z życzeniami świątecznymi. Natomiast uczniowie klasy 3a i 2a razem z wychowawcami –Anetą Magiera i Zdzisławą Pielużek - przynieśli różne
przybory szkolne, które zapakowali w paczkę i przekazali do DOMU DZIECKA W PIOTRKOWIE TRYBUNALSKIM. Celem tego przedsięwzięcia było uświadomienie dzieciom, że nie tylko otrzymywanie podarków jest przyjemne, ale dzielenie się tym, co mamy z innymi jest o wiele przyjemniejsze.
Zdzisława Pielużek
WIECZÓR KOLĘD I PASTORAŁEK
Okres Świąt Bożego Narodzenia to czas wspólnych rodzinnych spotkań, to okazja, aby poczuć święta w każdym miejscu także w szkole. W naszej szkole dbamy od lat o tradycje świąt religijnych. I w tym roku nie mogło się obyć bez tradycyjnych Jasełek oraz kolęd. WIECZÓR KOLĘDOWY odbył się u nas dnia 15 grudnia 2016r. i zgromadził wielu miłych gości. Spotkanie rozpoczęły jasełka w wykonaniu uczniów klasy 3a, następnie uczniowie klas 3b, 2a prezentowali wiersze o tematyce świątecznej, a także kolędy i pastorałki. Kolejnym punktem była prezentacja
zwyczajów i kolęd z innych stron świata. Całość połączona była z kiermaszem ozdób świątecznych przygotowywanych przez uczniów naszej szkoły, ich rodziców oraz nauczycieli. Na zakończenie życzenia złożyła wszystkim pani dyrektor Bogusława Lewińska. Ten wspólnie spędzony wieczór na długo pozostanie w pamięci, a wspomnienia niech dodają nadziei, że Zbawiciel narodzi się wnaszych sercach.
PTASIA STOŁÓWKA - KARMNIK DLA PTAKÓW
W listopadzie ogłosiliśmy konkurs na wykonanie karmnika dla ptaków. Głównym celem było wykonanie karmnika ale również zaangażowanie w jego wykonanie członków rodzin. Celem konkursu było podkreślenie konieczności dokarmiania ptaków zimą, kształtowanie postaw przyrodniczych i ekologicznych oraz znajomość wiedzy na temat ptaków.
Na konkurs wpłynęło 9 fantastycznych prac wykonanych wspólnie z rodzicami. Bardzo widoczna była w ich przygotowaniu praca dzieci. Każdy karmnik był niepowtarzalnym dziełem, jeżeli chodzi o pomysł, formę czy dekoracje. Powstały karmniki tradycyjne o prostej formie, karmniki przypominające kształt i wygląd domu, wspaniały karmnik przypominający szałas, karmnik „kolorowy ogród” ponieważ dach karmnika ozdobiony był kolorowymi deseczkami, były również karmniki okrągłe, podłużne i prostokątne. Karmniki zostaną rozmieszczone w różnych miejscach na terenie szkoły. Mamy nadzieję że same ptaki docenią starania, które dzieci wraz z rodzinami włożyły w wykonanie ich domków i będą w nich częstymi gośćmi. Konkurs został rozstrzygnięty
21 grudnia 2016 roku. Wszystkie karmniki zostały nagrodzone i docenione za pomysłowość i wkład pracy.
Nagrody otrzymali: Antonina Kulasek, Weronika Skrobek, Hania Błażejewska, Michał Błażejewski, Hubert Traliński, Bartosz Traliński, Jędrzej Tarnowski, Aleksander Turniak i Jakub Kwiecień.
Bogusława Lewińska
PO SKRZYDŁACH POZNASZ ANIOŁA
Grudzień to miesiąc szczególny, w którym odbywa się wiele konkursów świątecznych: na bombki, stroiki, choinki, nakryte stoły świąteczne. Panie: Anna Skrobek i Tamara Wieczorek ogłosiły konkurs pt. „Po skrzydłach poznasz anioła”. Pomysłowość i technika wykonania była dowolna mogły to być prace na kartonie lub formy przestrzenne. Wszystkie prace zostały nagrodzone za wysiłek i trud włożony w  wykonanie pracy. Podsumowanie konkursu nastąpiło 21.12.2016 roku podczas szkolnej wigilii. Oto nagrodzeni uczniowie: Zuzanna Sitek klasa 2 a; Kasia Świstak klasa 4a; Bałdys Wiktoria i Kulik Leszek z klasy 4b; Agnieszka Bartosiewicz, Kulik Izabela i Julia Skrobek z klasy 6 oraz Karolina Sitek i Małgosia Górna z gimnazjum. Wszystkim uczniom gratulujemy pomysłów i dziękujemy za zaangażowanie.
Bogusława Lewińska
Twoje SERCE- Twoim ŻYCIEM

29 stycznia 2017 r. w Bronisławowie odbyło się podsumowanie projektu Twoje SERCE- Twoim ŻYCIEM. Projekt był realizowany w celu podniesienia zdrowia mieszkańców powiatu piotrkowskiego. W projekcie uczestniczyli także mieszkańcy Niechcic. Podsumowanie projektu uświetnił występ Scholii z Moszczenicy, orkiestry z Milejowa. Największą atrakcją wieczoru był koncert Zbigniewa Wodeckiego
. Foto...

DZIEŃ BABCI I DZIADKA

6 lutego 2017 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach odbyło się uroczyste spotkanie z okazji Dnia Babci i Dziadka. Poprzedziły je gorączkowe przygotowania. Uczniowie klas 1 – 3 szkoły podstawowej uczyli się ról do inscenizacji i piosenek, robili upominki, które później wręczyli swoim babciom  i dziadkom. Na uroczystość licznie przybyli zaproszeni goście. Najmłodsi przedstawili program pełen „ciepłych wierszy” oraz piosenek. Wnuczęta z wielką dumą prezentowali się przed kochanymi dziadkami i babciami. Atmosfera spotkania była bardzo rodzinna. Wszyscy wspaniale się bawili. Na twarzach gości widać było uśmiech i zadowolenie.
Foto...
PAMIĘTAJMY ZIMĄ O ZWIERZĘTACH

Szkolne koło LOP po raz kolejny zaprosiło Pana Macieja Sobańskiego, pracownika Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy do naszej szkoły na prelekcję przyrodniczą. Uczniowie klas I-III oraz IV-VI obejrzeli prezentację multimedialną pt: „Przyroda zimą”. Pan Maciej przygotował dla uczniów bardzo

ciekawy i interesujący materiał dotyczący życia zwierząt. Przedstawił zwyczaje
i warunki panujące w lesie oraz w środowisku, w którym przebywają nasi przyjaciele w trudnym okresie zimowym. Podkreślił, jak ważna jest pomoc ludzi, pamięć i systematyczność w dokarmianiu. Na zakończenie spotkania, Pan Maciej cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania dzieci np.: czy jeż je jabłka?, czy
leśniczy mieszka w lesie? lub dlaczego bobry budują tamy?. Spotkanie zakończono
wręczeniem dyplomu z podziękowaniami. Mam nadzieję, że z Panem Maciejem zobaczymy się jeszcze nie raz.
Anna Skrobek
SPOTKANIE Z FARMACEUTĄ
W dniu 9 lutego 2017 roku na zaproszenie wychowawców: Anety Magiery i Zdzisławy Pielużek, do klasy 2a i 3a przyszła pani Jolanta Wieczorek-Kałużna. Pani jest farmaceutą. Zapoznała dzieci z podstawowymi i koniecznymi wiadomościami dotyczącymi leków. Dzieci dowiedziały się co należy zrobić z lekami przeterminowanymi, jak przechowywać leki i jakie ważne informacje są na opakowaniach leków, które koniecznie powinniśmy czytać. Dzieci zapamiętały i przyswoiły najważniejszą wiadomość, że przeterminowanych leków nie wyrzuca się do kosza, do kanalizacji oraz nie spala ich się w piecach domowych, ponieważ szkodzą ludziom, glebie i zwierzętom. Spotkanie i uzyskane przez dzieci wiadomości realizowane były w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy”

II FESTIWAL NAUK TECHNICZNYCH
W dniu 10 lutego 2017 roku uczniowie naszego gimnazjum wzięli udział w II Festiwalu Nauk Technicznych, odbywającym się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr3 w Piotrkowie Trybunalskim, w tzw. ,,Budowlance”.
Celem imprezy było zaprezentowanie oferty edukacyjnej szkoły oraz zainteresowanie młodych ludzi nauką. Całe spotkanie podzielone było na sześć obszarów: budownictwo i architekturę, drogownictwo, ochronę środowiska i odnawialne źródła energii, geodezję, informatykę oraz edukację ogólnokształcącą. Nasi uczniowie wzięli udział w następujących warsztatach: ,,Segregacja odpadów”, ,,Najnowsze trendy kolorystyczne i dekoratorskie”, ,,Wystawa profesjonalnego sprzętu drogowego”, ,,Jak przygotować się do egzaminu gimnazjalnego z matematyki”, ,,Odnawialne źródła energii” oraz ,,Bezpieczeństwo w ruchu
drogowym”. Dużo radości oraz zabawy przyniosło spotkanie ,,Zabawowo o zawodach”, podczas którego uczniowie grali w kalambury, rozwiązywali zagadki o nietypowych przedmiotach oraz projektowali plakat promocyjny ,,Budowlanki”. Festiwal Nauk Technicznych był również doskonałą okazją do spotkania z pracownikami naukowymi Politechniki Łódzkiej, Politechniki Częstochowskiej oraz przedstawicielami wielu firm branży budowlanej działających na terenie kraju. Warto zauważyć, iż jeden z naszych zespołów w składzie Patrycja Antczak, Olga Kałużna oraz Filip Świstak (klasa III gimnazjum) zajął II miejsce w konkursie dotyczącym segregacji odpadów. Gratulujemy!
M.Jagiełło
WALENTYNKOWA PRZERWA Z MUZYKĄ...
14 lutego najbardziej oczekiwaną przerwą w naszej szkole była ta od 11.10 do 12.00. Wtedy to, Samorząd Uczniowski wraz z panią Dyrektor zaplanowali akcję "Podaruj słodką Walentynkę". Uczniowie pracujący na rzecz SU, czyli Marta Kałucka oraz Patrycja Antczak rozdały pocztę walentynkową, a wszyscy obdarowani dowodami sympatii mogli się odwdzięczyć nabywając upominek z wypełnionego po brzegi kosza słodkości. Całość ubarwiała muzyka prezentowana przez Kubę Sowę oraz serduszkowa dekoracja wykonana w ekspresowym tempie przez panią Bogusławę Dudzik-Gozdek.
Opiekun SU
BAL WALENTYNKOWO-OSTATKOWY
18 lutego wszyscy miłośnicy tańca mieli okazję pobawić się przy muzyce. W naszej szkole zorganizowany został bal walentynkowo-ostatkowy. W programie, oprócz tańców i konkursów lubianych zwłaszcza przez najmłodszych, można było zrobić pamiątkowe zdjęcie w FOTOBUDCE, oraz skosztować pysznych słodkości w przygotowanym przez Samorząd Uczniowski i panią Dyrektor bufecie.
Opiekun SU
DOKARMIAMY PTAKI ZIMĄ
Zima w tym roku jest wyjątkowo długa i mroźna. Dlatego też uczniowie naszej szkoły jak co roku, dokarmiają ptaki. Dbamy, aby naszym kolorowym przyjaciołom nie zabrakło pokarmu. Tym razem, to uczniowie szóstej klasy wybrali się na szkolny plac z ziarnami owsa, słonecznika, kukurydzy oraz zapasem słoninki dla sikorek. Dokarmianie ptaków jest miłym, edukacyjnym zajęciem,  uwrażliwiającym na piękno przyrody, która daje dużo radości. W zamian za dokarmianie możemy posłuchać śpiewu ptaków oraz podziwiać ich kolorowe upierzenie.
Anna Skrobek
IX EDYCJA POWIATOWEGO KONKURSU Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO I NIEMIECKIEGO
W ostatnią sobotę, 18 lutego 2017r. w Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy przeprowadzona została kolejna, IX edycja Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego i Niemieckiego. Nasi uczniowie z klasy IIa i IIb: Klaudia Jarzębska, Karolina Sitek, Igor Siciński i Tobiasz Wrona, również mogli spróbować swoich sił w rywalizacji ze swoimi rówieśnikami. Uczniowie rozwiązywali testy gramatyczno-leksykalne na dwóch poziomach. Po części konkursowej udali się na poczęstunek, natomiast przybyli opiekunowie (nauczyciele języków obcych) sprawdzili prace. W konkursie brało udział ok. 100 uczniów z powiatu piotrkowskiego. Rywalizacja była duża! Nasi uczniowie nie zajęli żadnego miejsca na podium, mogli jednak sprawdzić swoją wiedzę z języków obcych oraz zmierzyć się z innymi rówieśnikami w tej dziedzinie.
Marta Krzysztofik
Stop dopalaczom - prelekcja

Od kilku lat w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach odbywają się cykliczne działania profilaktyczne wymierzone przeciwko uzależnieniom. Jest to odpowiedź na niezwykle istotny i coraz częściej występujący problem (również na terenach wiejskich), którego nie można lekceważyć. 20 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyła się prelekcja na temat uzależnień pt. "Stop dopalaczom". Prelekcję prowadziły: st. sierżant Katarzyna Banaszczyk i posterunkowa Wioletta Albrychowicz z Komisariatu Policji w Gorzkowicach. Panie omówiły tematykę dopalaczy- objawy zatrucia, skutki ich zażywania i zagrożenia z tym związane. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niosą ze sobą narkotyki oraz poszerzenie wiedzy na ich temat. Szczególną uwagę zwrócono właśnie na dopalacze oraz na medyczne i prawne skutki ich zażywania. Spotkanie nie wyczerpało wszystkich dylematów i
podnoszonych kwestii. W niedługim czasie zostanie zorganizowana 2 część spotkania dla gimnazjalistów i rodziców. Wszystkim zaangażowanym w spotkanie serdecznie dziękujemy za wykazaną inicjatywę i ciekawy, ważny przekaz wiedzy. 

Ul - mieszkanie dla pszczół

24 lutego odbyły się kolejne zajęcia w ramach prowadzonej w naszej szkole innowacji pedagogicznej "Co w ulu bzyczy". Tym razem spotkaliśmy się, by porozmawiać o pszczelich domach, czyli ulach. Uczniowie mieli okazję poznać historię ula, począwszy od barci, poprzez kłody, kószki i ule drewniane (wielkopolskie oraz warszawskie poszerzane). Słownej opowieści towarzyszył pokaz prezentacji multimedialnej przygotowany przez panią Bogusławę Dudzik-Gozdek:). Najfajniejszym punktem zajęć były jednak warsztaty praktyczne. Uczniowie podzieleni na grupy układali ulowe puzzle oraz zbijali ramki, które w przyszłości będą elementem naszego kolejnego spotkania. Naszej wspólnej pracy towarzyszyło wiele pozytywnej energii, a uczniowie niezwykle chętnie zabrali się do składania drewnianych elementów. Na koniec zaaranżowaliśmy całość w klimatyczną wystawę, wzbogaconą o najprawdziwszy ul ofiarowany nam przez pana Sławomira Kołacińskiego:).
Do zobaczenia wkrótce
Edyta Pawłowska
SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK FANTASTYCZNO-PRZYGODOWYCH - p. DOROTĄ MULARCZYK
8 marca 2017 roku uczniowie klas 1-3 oraz 4-6 Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego wzięli udział w autorskim spotkaniu z pisarką dla dzieci Dorotą Mularczyk. Pisarka w ten oto sposób opowiada o sobie:
„Nazywam się Dorota Mularczyk, jestem autorką
książek fantastyczno-przygodowych dla dzieci w wieku 9-14 lat. Moje powieści: „Magiczny świat tuż za płotem” i „Szkarada z głębi” są utrzymane w klimacie przygody i fantazji na bazie przyjaźni i współpracy. Nie ma w nich brutalności czy krwawych scen przemocy, czyli dawne standardy powieści, preferowane przez rodziców. Mało opisów, dużo akcji, spora dawka humoru, mnóstwo fantazji i barwnych postaci sprawia, że książki czyta się lekko i przyjemnie. Dodam, że cz. I „Magicznego świata” kilkakrotnie została szkolną lekturą”.


Podczas spotkania z uczniami klas 1-3 pisarka opowiadała o życiu pszczół, o tym, jak wspaniale zorganizowana jest ta społeczność. Pisarka przygotowała ciekawą prezentację multimedialną, dzięki której dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda codzienność w pszczelim ulu. W starszych klasach pani Mularczyk opowiedziała o pracy pisarza i swoich literackich inspiracjach. Pisarka podkreśliła w swym wystąpieniu rolę książek w życiu dzieci i młodzieży. Na zakończenie uczniowie zadawali pisarce pytania dotyczące książek i jej twórczości. Zakupili również książki, na których autorka złożyła autograf. Pani dyrektor Bogusława Lewińska podziękowała pisarce i wręczyła pamiątkowe gadżety, które będą przypominały pisarce pobyt w naszej szkole.

Bogusława Lewińska
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2017
W projekt Dnia Bezpiecznego Internetu, przeprowadzony z inicjatywy p. M.Krzysztofik, zostały zaangażowane klasy 4-6 i 1-3 gimnazjum. W ramach obchodów DBI, już klilka dni wcześniej, wychowawcy klas oraz nauczyciel informatyki przeprowadzili szereg lekcji związanych z tematyką bezpieczeństwa w sieci. Uczniowie wykonywali kursy elearning na platformie Fundacji Dzieci Niczyje, oglądali filmy o bezpieczeństwie w sieci, przeprowadzono pogadanki i ankietę na ten temat. Ogłoszono również konkurs na prezentację multimedialną pod hasłem tegorocznych obchodów DBI "Razem zmieniamy Internet na lepsze". Podsumowaniem naszej pracy był apel zorganizowany 8 marca dla całej społeczności szkolnej. Apel rozpoczął się od przedstawienia z udziałem uczniów klasy 1 gimnazjum, następnie odtworzono kilka ciekawych prezentacji i filmów związanych z tematyką bezpieczeństwa w sieci, które miały na celu ostrzeżenie uczniów przed zagrożeniami w Internecie. Po przedstawieniu prowadzące – Marta Kałucka i Klaudia Jarzębska wyczytywały każdą z klas i prosiły o przedstawienie swoich tematów. Każda klasa brała bowiem udział w konkurencjach, przygotowała krótkie omówienie jednego z 9 tematów: „ŻYCIE TO NIE TYLKO INTERNET”, „BEZPIECZNIE W SIECI”, „ZNAJOMI-NIEZNAJOMI –NIGDY NIE WIESZ, KTO JEST PO DRUGIEJ STRONIE”, „SERFUJĘ-RESPEKTUJĘ”, „STOP!CYBERPRZEMOCY”, „SIECIOHOLIZM”, „FONOHOLIZM”, „NIE HEJTUJ!”, „UZALEŻNIENIE OD FACEBOOKA”. Klasy miały również do przygotowania plakat, rymowankę, gazetkę ścienną i scenkę na temat przydzielonego zagadnienia. W komisji zasiadła Pani Dyrektor, pani Listowska i pani Cecotka, które oceniały prace uczniów. Wszystkie klasy wywiązały się z przydzielonych zadań, przygotowały w ciekawy, śmieszny, ale również pouczający sposób wybrane zagadnienia.
Po 2 dniach zostały ogłoszone wyniki konkursu. W szkole podstawowej wyniki przedstawiają się następująco:
I miejsce - klasa 5a
II miejsce - klasa 4a
III miejsce -klasa 6
IV miejsce - klasa 5b
V miejsce – klasa 4b
W gimnazjum:
I miejsce – klasa 2b
II miejsce – klasa 3
III miejsce – klasa 1
IV miejsce – klasa 2a
KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ:
Szkoła Podstawowa - Katarzyna Pawlicka
Gimnazjum - Karolina Sitek
Zwyciezców nagrodzono dyplomami i słodkimi upominkami oraz ocenami celującymi z informatyki.
Marta Krzysztofik
WYRÓŻNIENIE DLA ALESSANDRY
Uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach wzięli po raz kolejny udział w VI konkursie piosenek Anny Jantar i Bogusława Meca, który odbył się 14.03.2017 roku w ZSG w Woli Krzysztoporskiej. W konkursie wzięło udział ponad 100 wykonawców w 75 utworach. Alessandra Sarrecchia, uczennica klasy 4, zdobyła wyróżnienie, co jest wielkim sukcesem (było to jedyne wyróżnienie przyznane w całym konkursie). Gratulacje!
INNOWACYJNE PISANIE...
Uczniowie klas 2a, 3a, 3b oraz 4a w piątek 17 marca 2017roku mieli okazję uczestniczyć w kolejnych zajęciach w ramach innowacji pedagogicznej „Co w ulu bzyczy?”. Tym razem temat spotkania brzmiał: „Tabliczki woskowe, nauka pisania w starożytności.” Gościem naszej szkoły był pan Andrzej Suwała, pszczelarz, który opowiedział nam o początkach pisma, od glinianych naczyń i tabliczek, przez papier czerpany, aż do tabliczek woskowych, na których w zamierzchłych czasach uwieczniano ważne zapisy i dokumenty. Prelekcja połączona była oczywiście z częścią warsztatową, w czasie której dzieci porzuciły tradycyjne zeszyty, zamieniając je na wspomniane wcześniej tabliczki. Zadania wykonywały z dużym zaangażowaniem, a w nagrodę za solidną pracę otrzymały upominki. Foto...
Edyta Pawłowska
Bogusława Dudzik-Gozdek
ROK 2016 ROKIEM HENRYKA SIENKIEWICZA
W ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza uczniowie Gimnazjum i Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach wzięli udział w promocji czytelnictwa i sylwetek twórców literatury polskiej. Młodzież rysowała portret Henryka Sienkiewicza lub rysunki do dzieł pisarza. W podziękowaniu za udział w przedsięwzięciu uczniowie i opiekun, pani Bogusława Lewińska, otrzymali dyplomy oraz książkę dotyczącą twórczości Henryka Sienkiewicza. Skany dyplomów...
B.Lewińska
KINO NA TEMAT.WYKLUCZENIE SPOŁECZNE.
W dniu 16 marca 2017 roku młodzież gimnazjalna naszej szkoły wzięła udział w spotkaniu poświęconym wykluczeniu społecznemu. Odbyło się ono w kinie Helios w Piotrkowie Trybunalskim. Rozpoczęła je pani Marta Woźniak – Ressel pedagog w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej. Wyjaśniła młodym ludziom, czym jest to zjawisko, wskazała, że badania i obserwacje życia społecznego pokazują, iż coraz więcej dzieci i młodzieży podlega wykluczeniu społecznemu, tzn. nie jest zdolnych do pełnego uczestnictwa w życiu zbiorowym. Wykluczenie społeczne ma charakter wielowymiarowy, a przyczyn tego stanu rzeczy jest bardzo wiele. Aby lepiej zrozumieć zjawisko wykluczenia, młodzież obejrzała francuski film pt. Nowy. Jest to historia chłopca o imieniu Benoît, który zaczyna swój pierwszy tydzień nauki w paryskim gimnazjum. Nie przebiega on tak, jak myślał. Chłopak jest nieśmiały, co jeszcze bardziej utrudnia sytuację. Aroganccy koledzy z bandy Charles'a ciągle stroją sobie z niego żarty, nie traktują go poważnie. Jedynymi, którzy są mu życzliwi, są klasowe „niedorajdy”. Film stał się pretekstem do rozmowy o tolerancji, zasadach , na jakich działa dana grupa oraz różnorodnych podziałach społecznych. Uczniowie mogli się krótko na ten temat wypowiedzieć. Z pewnością była to bardzo ciekawa i przydatna lekcja. Być może wielu naszych gimnazjalistów skłoni to do zastanowienia się nad swoją postawą, podejmowanymi decyzjami i relacjami w grupie, do której przynależą.

Kino na temat. Maria Skłodowska – Curie

16 marca 2017 roku gimnazjaliści naszej szkoły obejrzeli projekcję filmu Maria Skłodowska – Curie. Była to doskonała okazja, żeby poznać fakty z życia kobiety, która jako pierwsza w Europie zdobyła tytuł doktora oraz otrzymała Nagrodę Nobla w dwóch różnych dziedzinach. Obraz wyreżyserowany przez Marie Noëlle to jednak nie tylko opowieść o życiu naukowca, ale przede wszystkim portret kobiety, jakiej nie znaliśmy. Karolina Gruszka znakomicie oddała charakter polskiej noblistki jako czułej matki i kochającej żony. Pokazała charyzmatyczną i zdecydowaną kobietę, choć pełną sprzeczności i dylematów. Patrzymy na kogoś mającego wady i walczącego ze słabościami. Maria Skłodowska-Curie jest filmem, na który z pewnością warto się wybrać, żeby obejrzeć historię genialnej Polki, o której wielkości w równym stopniu świadczył intelekt, co umiejętność pokonania przeświadczenia, że sama nic nie znaczy.
Katarzyna Leśniewska
Księga dżungli w Miejskim Ośrodku Kultury
17 marca 2017 roku uczniowie klas czwartych byli gośćmi Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim. Przyjęliśmy zaproszenie na spektakl Księga dżungli w wykonaniu aktorów wrocławskiego teatru panteatr. Oglądane przez nas widowisko to historia na motywach powieści angielskiego pisarza Rudyara Kiplinga o rozległej indyjskiej dżungli, w której spotykamy Mowgliego – osieroconego chłopca wychowywanego przez panterę Bagerę i niedźwiedzia Balu. Atutem przedstawienia była malownicza, ruchoma sceneria, doskonale zaprojektowane kostiumy oraz piękne i mądre pieśni, wykonane przez piątkę profesjonalnych aktorów. Uczniowie bardzo pozytywnie wypowiadali się na temat spektaklu. Z pewnością nie jest to nasze ostatnie spotkanie z teatrem.
Katarzyna Leśniewska
I Mistrzostwa Piotrkowa i Powiatu w Informatyce
W dniu 17 marca 2017 roku na terenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Piotrkowie Tryb. odbył się finał konkursu „I Mistrzostwa Piotrkowa i Powiatu w Informatyce”.Celem konkursu jest popularyzowanie wiedzy informatycznej wśród młodzieży, rozwijanie i doskonalenie umiejętności myślenia technicznego, posługiwania się nowoczesnymi środkami komunikowania się i przekazu informacji, a także kształcenie zdolności podejmowania odpowiedzialnych działań i rozwijanie umiejętności współpracy w zespole. Konkurs przeznaczony był dla uczniów szkół gimnazjalnych z Piotrkowa Trybunalskiego i powiatu piotrkowskiego szczególnie zainteresowanych informatyką, chcących poszerzać swoją wiedzę i zdobywać nowe umiejętności. Do konkursu zgłosiło się trzech uczniów z naszej szkoły: Tobiasz Wrona, Szymon Pawłowski i Kacper Szczukocki.
W trakcie finałowych zawodów uczniowie wzięli udział w konkurencjach: znam sprzęt, zagadki informatyczne, szyfrowanie, zadania interaktywne, których tematyka obejmowała wiedzę z zakresu podstaw sieci komputerowych, przetwarzania tekstu, obrazu, podstaw algorytmiki oraz budowy komputera. Przeprowadzone zostały również warsztaty z sieci komputerowych. Uczniowie pod czujnym okiem pana Edwarda Łuczaka samodzielnie zacisnęli końcówkę RJ-45 na kablu typu skrętka i przetestowali poprawność jego działania. Panie Joanna Adaszek i Aldona Kacpura przygotowały i przeprowadziły dla uczniów gimnazjum quiz dotyczący znajomości zawodów. Zwycięzcą został m.in. Tobiasz Wrona. Dzień dostarczył uczniom wiele atrakcji, mogli go spędzic w sposób wzbgacający ich wiedzę i doświadczenie.
Marta Krzysztofik
PROGRAM "ŚWIATŁOCZUŁA POLSKA"
W niedzielę, 19 marca 2017 r. w Gimnazjum w Rozprzy odbył się pokaz polskiego filmu Macieja Pieprzycy – „Jestem mordercą”, opowiadającego historię Zdzisława Marchwickiego „Wampira ze Śląska”. Film nagrodzono wieloma prestiżowymi statuetkami m.in. Złotymi Lwami na Festiwalu Filmowym w Gdyni, a także nominowano go do tegorocznych Orłów w kategorii Najlepszy Film. Opowiada on historię poszukiwań oraz sprawy domniemanego mordercy „Wampira z Zagłębia”, aresztowanego i skazanego na śmierć mężczyzny oskarżonego o wielokrotne morderstwa kobiet na Śląsku w latach 70. Seans został zorganizowany w ramach projektu „Polska Światłoczuła”, aby promować polską kulturę i sztukę filmową. Po projekcji było spotkanie z odtwórcą roli policjanta– aktorem – Tomaszem Włosokiem. Wydarzenie transmitowane było także na żywo. Aktor odpowiadał na Pytania publiczności dotyczące filmu jak i kariery filmowej i teatralnej aktora. Foto...
Savoir-vivre, czyli maniery przy stole...
Samorząd Uczniowski w roku szkolnym 2016/17 zabiera uczniów naszej szkoły w podróże kulinarne. Była szklanka pełna kolorów jesieni, były koktajle mleczne i dynia w różnych odsłonach, a wraz z Pierwszym Dniem Wiosny przyszedł czas na maniery przy stole.
Jak zaplanowaliśmy ten dzień?
Otóż, wychowawcy mieli okazję spędzić 3 godziny ze swoimi podopiecznymi. Pierwsza godzina upłynęła nam na przygotowywaniu potraw. Pomysły były różne: sałatki owocowe i warzywne, wiosenne kanapki, koreczki, tortille, desery jogurtowo-owocowe itd. Na drugiej godzinie, uczniowie podzieleni na etapy edukacyjne schodzili na krótką prezentację przygotowaną przez SU, w trakcie której odświeżali swoją pamięć w kwestii kultury spożywania posiłków i przyjmowania gości. Ważnym elementem było losowanie - każda grupa losowała, którą trójkę klasową zaprasza na swoje przyjęcie. Trzecia godzina była czasem klasowych spotkań i przyjmowania gości. Całość podsumowaliśmy również etapami. Gospodarze zostali ocenieni według przygotowanych przez SU kryteriów, a wybrane osoby wcieliły się w aktorów, prezentując zasady savoir-vivru w praktyce.
A kto zwyciężył?
Okazało się, że w opinii zaproszonych gości najlepiej w roli gospodarzy sprawdziły się następujące klasy:
w kategorii klas 1-3 SP klasa 2a
w kategorii klas 4-6 SP klasa 5b
w kategorii klas 1-3 Gim. klasa 3


Wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji i przeprowadzeniu Pierwszego Dnia Wiosny dziękujemy:)
Opiekunowie SU
KONKURS MITOLOGICZNY "POD NIEBEM OLIMPU"
22 marca 2017 roku w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Niechcicach odbyła się kolejna edycja gminnego konkursu mitologicznego Pod niebem Olimpu. W progi naszej szkoły zawitali uczniowie klas piątych z Milejowa, Mierzyna, Nowej Wsi, Rozprzy i Straszowa wraz ze swoimi opiekunkami. Dołączyli do nich również uczniowie naszej szkoły. Wszystkich uczestników było 18. Uczestnicy konkursu mieli do wykonania 23 zróżnicowane zadania. Wyjaśniali, czym są mity i w jakim celu one powstały. Rozpoznawali greckich bogów, ich atrybuty oraz dziedziny, którymi się zajmowali. Wykazywali się wiedzą na temat treści popularnych i tych mniej znanych mitów oraz związanych z nimi związków frazeologicznych. Często musieli też odwołać się do różnych skojarzeń i podać argumenty uzasadniające, który z bogów greckich zrobił na nich największe wrażenie. Wszyscy konkursowicze pracowali wytrwale i wykazali się dużą wiedzą. Jednak, zgodnie z zasadami każdego konkursu, należało wyłonić tych najlepszych. Tym razem na podium stanęły trzy dziewczynki. Oto laureatki:
 • I miejsce – Julia Reszka – Szkoła Podstawowa w Nowej Wsi;
 • II miejsce – Anna Gościek - Szkoła Podstawowa w Milejowie;
 • III miejsce - Maja Szafrańska – Szkoła Podstawowa w Niechcicach.

Mistrzynie w dziedzinie mitologii otrzymały nagrody książkowe, pamiątkowe dyplomy i wieniec laurowy, pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki. Wszystkim uczniom i ich opiekunkom serdecznie gratulujemy.
Katarzyna Leśniewska
Wizyta uczniów z Równego
22 marca 2017 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach gościli uczniowie z miasta Równe położonego nad rzeką Uście na Ukrainie. Gośćmi zajęły się drużyny harcerskie: 26 DH „Zefir” i DH „Jantar”. Wspólna zabawa, zajęcia z harcerzami zbliżyły młodzież z Polski i Ukrainy. Na zakończenie wspólnie spędzonego popołudnia i wieczoru goście zostali obdarowani przez panią dyrektor Bogusławę Lewińską prezentami w postaci polskich książek, długopisami i przypinkami z logo szkoły oraz słodyczami.
II miejsce w Konkursie Ortograficznym
27 marca 2017 roku w Szkole Podstawowej w Rozprzy odbył się konkurs ortograficzny pod hasłem „Z ortografią wśród zwierząt”. Szkołę Podstawową w Niechcicach reprezentowali następujący uczniowie: Maja Szafrańska, Maria Dorota i Wojciech Strzelczyk. Uczniowie sprawdzili się w 15 konkurencjach o różnym stopniu trudności ortograficznych. W zadaniach mieli możliwość wykazania się nie tylko wiedzą, ale także pomysłowością, refleksem i zabawą. W ogólnej punktacji zwyciężyła Szkoła Podstawowa w Milejowie, nasza Szkoła zajęła II miejsce. W nagrodę uczniowie otrzymali książki i dyplomy. 
MAŁY OPIEKUN PSZCZÓŁ - domki dla pszczół dziko żyjących
Pod takim hasłem 30 marca 2017 odbyła się w naszej szkole kolejna lekcja z cyklu zajęć prowadzonych w ramach innowacji pedagogicznej, „Co w ulu bzyczy?”. A czego dowiedzieli się uczniowie klasy 4a i 3b tym razem? Otóż, tematem przewodnim były pszczoły samotnice, głównie murarka ogrodowa. Ten niezwykły owad spełnia niezmiernie ważną rolę w naszym życiu. Jest świetnym zapylaczem dbającym o plony naszych sadów i warzywników, dlatego też powinniśmy zaprosić ten gatunek pszczół do swojego ogrodu. Co ważne, nie musimy się jej obawiać, gdyż nie żądli. A jak zadbać o to, by murarki u nas zamieszkały? Odpowiedź na to pytanie nie sprawi już kłopotu naszym uczniom, gdyż dowiedzieli się zarówno tego, co pszczołom zagraża, jak i tego, co je przyciąga. Poznaliśmy Kodeks Przyjaciół Pszczół:
1. Nie wypalam traw i liści [Sterty liści i traw mogą służyć za schronienie czy miejsca gniazdowe pszczołowatych]
2. Sadzę rośliny rodzime i unikam inwazyjnych (przypominamy, co to są rośliny inwazyjne, podajemy przykłady takich roślin); [Gatunki inwazyjne wypierają nasze rodzime gatunki roślin]
3. Pozostawiam miejsca półdzikie (Ważne jest zostawianie norek drobnych ssaków, w których trzmiele mogą zakładać swoj gniazda); [Miejsca półdzikie w ogrodzie stanowią potencjalne miejsce gniazdowania pszczołowatych]
4. Rozważne stosowanie środków ochrony roślin; [Środki ochrony roślin stosowane w złych terminach, w zbyt dużych dawkach, wbrew instrukcjom - szkodzą pszczołowatym]
5. Pomagam tworzyć gniazda dla pszczołowatych; [W naszym mocno przekształconym środowisku brakuje miejsc do zakładania gniazd owadów, dlatego stwórzmy im takie miejsca]
Ważnym elementem naszych zajęć były oczywiście zajęcia praktyczne. Tym razem wspólnie budowaliśmy hotele dla pszczół dziko żyjących.Polecamy każdemu! Wykonanie ich jest niezmiernie łatwe i może być świetnym pomysłem na sobotnie popołudnie spędzone z rodziną.
Edyta Pawłowska
Bogusława Dudzik-Gozdek
Wycieczka do Bełchatowa
W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym Niechcicach, ruszył kolejny projekt współfinansowany przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Program ekologiczny oparty jest na wycieczkach i konkursach a nosi nazwę „Ekologia w szkołach i przedszkolach”. Tytuł naszego projektu a zarazem motto to „EKO, NATURAL, BIO- żyj zdrowo”. 4 kwietnia 2017r odbyła się pierwsza wycieczka, na którą pojechali uczniowie klasy 5a i 5b wraz z wychowawcą K. Karkochą oraz współorganizatorem A. Skrobek. Celem wyjazdu było zwiedzanie kopalni węgla brunatnego w Bełchatowie. Uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu, który przedstawił sposób pozyskiwania oraz przetwarzania węgla w energię elektryczną. Dowiedzieliśmy się również, gdzie są jeszcze złożą węgla brunatnego oraz jak można zagospodarować przestrzeń po wydobyciu węgla. Dzięki pięknej pogodzie z tarasu widokowego mogliśmy podziwiać całą technologię wydobycia. Byliśmy również na farmie wiatrowej, która pozyskując energię odnawialną czyli wiatr, przetwarza ją w energię elektryczną. Po drodze wstąpiliśmy na ścieżkę ekologiczną w nadleśnictwie Bełchatów, położnej w uroczej okolicy. Uczniowie mogli zobaczyć i zapoznać się z wieloma gatunkami roślin i zwierząt oraz dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy. Na zakończenie wspaniałej wycieczki, posililiśmy się pieczonymi kiełbaskami, po czym wyruszyliśmy w drogę powrotną, a co zwiedzaliśmy i robiliśmy można zobaczyć na pamiątkowych zdjęciach.
Kierownik wycieczki Anna Skrobek
SPOTKANIE Z INFORMATYKĄ
11 kwietnia 2017 r. uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego wzięli udział w "Spotkaniu z informatyką” w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych i Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych nr 3. Wiele emocji wywołał konkurs informatyczny dla gimnazjalistów. Rywalizowało ponad 50 uczniów z 11 gimnazjów Piotrkowa i powiatu piotrkowskiego. Uczniowie mogli popisać się wiedzą z zakresu podstawy programowej dla przedmiotu informatyka w gimnazjum oraz znajomością wybranych gier komputerowych. Naszą szkołę reprezentowali: Radosław Szwalski, Filip Świstak, Dawid Bąkowicz, Szymon Pawłowski i Kacper Szczukocki.
Laureaci czołowych miejsc otrzymali cenne nagrody, zaś wszyscy uczestnicy spotkania – dyplomy, pamiątkowe gadżety i wielkanocne maskotki. Uczestnicy wysłuchali także interesującego wykładu na temat laserów, wzięli udział w ciekawym seminarium
"Kompetencje społeczne jako podstawa potencjału zawodowego". 
EGZAMIN GIMNAZJALNY 2017
19, 20 i 21 kwietnia 2017 uczniowie klasy III Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach pisali egzamin gimnazjalny. W środę 19 kwietnia egzamin rozpoczął się testem humanistycznym zawierającym pytania z historii i wiedzy o społeczeństwie, natomiast o godzinie 11 przyszedł czas na test z języka polskiego. Kolejnego
dnia uczniowie zmierzyli się z testem z przedmiotów przyrodniczych i matematyki. W ostatnim dniu pisali test z języka angielskiego i niemieckiego na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Każdego dnia w przerwie nasi gimnazjaliści mieli przygotowane przekąski i herbatę, by nabrać sił przed kolejną częścią egzaminu. Z wypowiedzi uczniów wynikało, że część pytań była łatwa, inne były trudne. Czas pokaże. Jak gimnazjaliści poradzili sobie z egzaminami dowiemy się w czerwcu. Teraz życzymy im krótkiego odpoczynku i dobrych wyników z egzaminów:)
Foto...
Festyn Sportowo-Rekreacyjny w Bujnach

Dnia 26.04.2017r uczniowie Gimnazjum w Niechcicach uczestniczyli w Festynie Sportowo- Rekreacyjnym organizowanym z okazji dni otwartych Zespołu Szkół Rolniczych w Bujnach. Gimnazjaliści mogli zapoznać się z szeroką ofertą edukacyjną szkoły, zwiedzić klasopracownie oraz internat. Była to również okazja do zdobycia nagród w specjalnie na tę okazję przygotowanych konkursach i zajęciach. Jak zawsze w tym dniu odbył się Festyn Sportowo-Rekreacyjny. Wzięły w nim udział Gimnazja z terenu Powiatu Piotrkowskiego. Pomimo niesprzyjającej pogody humory wszystkim dopisały. Uczniowie Gimnazjum w Niechcicach w klasyfikacji drużynowej po czterech konkursach zdobyli I miejsce.
W konkurencjach indywidualnych uczniowie zdobyli:
Rzut do kosza dziewcząt i chłopców:
I miejsce – Sitek Karolina
III miejsce – Kosmala Wiktor
Rzut lotką dziewcząt i chłopców:
I miejsce – Sitek Karolina
I miejsce – Wieczorek Daniel
II miejsce – Kosmala Wiktor
III miejsce – Foryś Joanna
Strzał na bramkę dziewcząt i chłopców:
II miejsce – Kosmala Wiktor
Sprawnościowy tor przeszkód:
III miejsce – Foryś Joanna
Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe a szkoła pamiątkowe dyplomy i puchar.

Gratulacje!
Bogusława Lewińska
Konstytucja 3 Maja
5 maja 2017 roku uczniowie Zespołu Szkolno- Gimnazjalnego w Niechcicach podczas akademii przypomnieli o ważnym wydarzeniu dla Polski, jakim było uchwalenie Konstytucji  3 Maja. Jest to ważne święto dla Polski. Konstytucja 3 maja wprowadziła monarchię konstytucyjną. Konstytucja 3 maja została uchwalona w 1791 roku przez króla Stanisława Augusta. Konstytucja ta była uchwalona jako druga po amerykańskiej a jako pierwsza w Europie. Oznaczało
to, że król miał rządzić państwem wespół z ministrami na podstawie zapisów konstytucji. Konstytucja 3 maja była bardzo nowoczesnym aktem prawnym. Wprowadziła w Polsce trójpodział władzy czyli ustrój państwa miał opierać się na trzech niezależnych od siebie władzach: ustawodawczej, wykonawczej i sądowniczej. Władza wykonawcza miała należeć do Straży Praw pod przewodnictwem króla, ustawodawcza miała spoczywać w rękach dwuizbowego sejmu, natomiast za władzę sądowniczą miały odpowiadać sądy oraz trybunały. Konstytucja zakazała zwoływania konfederacji. W kwestii religijnej potwierdzono rolę katolicyzmu jako dominującej religii, natomiast innym wyznaniom potwierdzono tolerancję religijną. Zmiany w konstytucji miał rozstrzygać sejm. Chłopi dostali się pod opiekę prawną państwa. Konstytucja 3 maja miała ogromny wpływ na kształtowanie się ustroju Rzeczpospolitej.
Bogusława Lewińska
OGRÓD PRZYJAZNY PSZCZOŁOM
Korzystając z wiosennej pogody, w ramach prowadzonej innowacji, dnia 12maja 2017roku w naszej szkole odbyły się zajęcia pod hasłem „Ogród przyjazny pszczołom”. Uczniowie dowiedzieli się, jak niewiele potrzeba by być bee friendly, czyli zostać pszczelim przyjacielem i stworzyć kawałek ogródka przyjaznego owadom zapylającym. Dzięki prezentacji multimedialnej uczestnicy zajęć od dziś będą mogli podpowiedzieć dorosłym jak zaprojektować taki ogródek, jakie rośliny wybrać i dlaczego. Przecież nie wszędzie trzeba sadzić iglaki... Warto nadać przydomowemu ogrodowi nieco barw, zainwestować np. w krzewy czy byliny miododajne, które nie tylko rozsiewają wspaniały zapach, ale również pomagają
przeżyć owadom. A co można siać i sadzić? Oto wybrane przykłady:
 • facelia błękitna
 • pysznogłówka ogrodowa
 • rudbekia
 • szałwia
 • kocimiętka
 • lawenda
 • budleja
 • malwa
 • nagietek
 • ogórecznik
 • melisa
 • tymianek
 • słonecznik
 • miodunka
Po prezentacji uczniowie projektowali ogrody z wykorzystaniem przyniesionych zdjęć kwiatów. Niektóre projekty były niezwykle malownicze. Ostatnim punktem zajęć były zajęcia w plenerze, w czasie, których w szkolnym ogródku wysadziliśmy przygotowane wcześniej rośliny.
Dzień Ziemi 2017
Każdego roku 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W zawiązku z tym świętem w naszej szkole odbył się uroczysty apel, na którym przypomniano wszystkim uczniom o tym, jak ważna jest Matka Ziemia. To Ona daje nam wszystkie swoje bogactwa, powietrze, wodę, schronienie, rośliny i zwierzęta. Dlatego nie zapominajmy o tym, troszczmy się o naszą planetę jak najlepiej potrafimy. Oddając hołd Ziemi, postanowiliśmy poprzez zabawę, uczcić to wyjątkowe święto. Dla młodszych klas były krzyżówki o tematyce ekologicznej, rzuty kulami z gazet do kosza oraz test wiedzy ze znajomości zachowywania się w lesie. Starsi uczniowie musieli podołać trudniejszym zadaniom, a mianowicie układać na czas wieloelementowe puzzle oraz rozwiązać krzyżówkę o wysokim stopniu trudności. Na zakończenie uroczystości każde dziecko miało okazję przespacerować się po macie podłogowej, na której
znajdowały się produkty oraz czas, jaki jest potrzebny by uległy całkowitemu rozkładowi. Ostatnią częścią uroczystości, było zasadzenie ozdobnych krzewów na
przyszkolnym placu. Podczas całej zabawy, towarzyszył okrzyk, który był powtarzany po każdym zaliczonym zadaniu: „Raz i dwa, raz i dwa każdy o
przyrodę dba”. Foto...
Anna Skrobek
Konkurs ekologiczny
24 kwietnia odbył się gminny konkurs ekologiczny organizowany przez szkołę w Straszowie. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie dwóch grup wiekowych, klasy I-III oraz IV-VI Uczniowie, jak zawsze stanęli się wysokości zadania i starali się wypaść jak najlepiej. Po zakończonym konkursie, Panie nauczycielki zaprosiły dzieci na poczęstunek, chętnie pokazały im również wystrój szkoły oraz przyszkolny zakątek. Następnie ogłoszono wyniki i wręczono nagrody. Dziewczynki z 3 klasy Olga Kałużna oraz Justyna Kozłowska, otrzymały nagrody i dyplomy za I miejsce oraz za udział w konkursie. Natomiast Wojciech Strzelczyk i Wiktoria Pełka otrzymali nagrodę za IV miejsce oraz udział w konkursie. Gratulujemy i czekamy na kolejne sukcesy. Foto...
Anna Skrobek
Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy

Klasy 3a i 2a razem ze swoimi wychowawcami, panią woźną Wacławą Pawlak i panem Adamem
Ałaszewskim zagospodarowali ogródek szkolny w ramach innowacji „Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy”. Dzieci posadziły cebulę i pomidory, posiały różne warzywa i wokoło ogródka dla ozdoby różne kwiaty. Pomidory, które sadziliśmy w ogródku wcześniej hodowaliśmy w klasie. Dzieciom sprawiało to dużo radości. Do pracy w ogródku dzieci przygotowywały się wcześniej. Uczestniczyły w zajęciach z farmaceutą panią Jolantą Wieczorek Kałużną, podczas których dowiedziały się dużo o pożytecznym i szkodliwym wpływie leków na człowieka i środowisko. Wiedzą już, co należy zrobić z lekami przeterminowanymi. Uzyskały jeszcze wiele innych potrzebnych każdemu człowiekowi wiadomości. Pan Jarosław Błażejewski uczył dzieci sposobów naturalnych zwalczania chwastów w ogródku. Zapoznał dzieci
z podstawowymi chwastami. Te wiadomości przydadzą się na pewno w praktyce w ogródku. Uczniowie mieli także dwa spotkania z pszczelarzem. Podczas tych spotkań dzieci dowiedziały się dużo o pszczołach, o ich wpływie na nasze uprawy. Nie mielibyśmy pięknego ogródka gdyby nie pomoc rodziców. Na szczególne uznanie zasługuje pan Tomasz Skrobek i pan Marcin Wawrzyńczak. Panowie jesienią przygotowali glebę pod uprawę, a wiosną pięknie ogrodzili nasz ogródek. Mamy Monika Wiernicka i Małgorzata Kudrzycka również nam pomagały. Opiekunkami ogródka są: Zdzisława Pielużek i Aneta Magiera razem ze swoimi uczniami. Uczniom omagają także pracownicy szkoły: pani Wacława Pawlak i pan Adam Ałaszewski. 
BIEG PO ZDROWIE
Uczniowie klasy IV b Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach uczestniczyli w projekcie antytoniowym „Bieg po zdrowie”. Projekt
trwał dwa miesiące od lutego do kwietnia 2017 r. Całe przedsięwzięcie było przygotowane przez Główny Inspektorat Sanitarny w Warszawie. Główne cele programu to opóźnienie inicjacji tytoniowej wśród młodzieży oraz zwiększenie wiedzy na temat szkodliwości palenia papierosów. Uczniowie byli bardzo zainteresowani tematem zajęć. Przyswoili dużo informacji, które mogą im się przydać w przyszłości np.: wpływ palenia papierosów na zdrowie. Dowiedzieli się też, jakie są koszty zakupu papierosów. Poznali również sposoby asertywności, czyli mówienia NIE. Przeprowadzali wywiady z rodzicami, robili plakaty i odgrywali scenki sytuacyjne
z wykorzystaniem własnych pomysłów. Rodzice, którzy również uczestniczyli w programie pozytywnie ocenili projekt. Zgodnie stwierdzili, że dzieci należy uświadamiać i przedstawiać w bardzo rzeczowy sposób skutki palenia papierosów. Film edukacyjny, przypomniał rodzicom o tym, że należy dziecko zawsze wysłuchać, wspierać, mieć dla niego czas,
a jednocześnie być czujnym i bacznie obserwować jego zachowanie. Program antytoniowy był bardzo
dobrze przygotowany, czytelny i jasny w przekazie. Miał pozytywny wpływ na świadomość zagrożeń, jakie mogą napotkać uczniowie.
Koordynator projektu Anna Skrobek
Wycieczka do Uniejowa
W dniu 17 maja odbyła się druga z czterech wycieczek w ramach projektu ekologicznego współfinansowana przez WFOŚ iGW w Łodzi. Tym razem uczniowie klasy VI pojechali do Uniejowa oraz nad zbiornik wodny Jeziorsko. W Geotermii w Uniejowie odbyła się prelekcja na której uczniowie dowiedzieli się, że woda czerpana z głębokości 2 kilometrów ma temperaturę sięgającą 68 C. Każdy z bliska mógł zobaczyć zasady działania źródeł geotermalnych. Natomiast w elektrowni wodnej Jeziorsko, mogliśmy podziwiać ogromne rozmiary zbiornika wodnego oraz urządzenia technologiczne które przetwarzaj ą siłę wody w energię elektryczną. Mam nadzieję, że wycieczka była inspiracją dla uczniów, którzy uczestniczą w konkursie plastyczno-technicznym, którego temat brzmi "Mój pomysł na wykorzystanie energii odnawialnej”. Być może, jakiś pomysł okaże się bardzo ciekawym sposobem na umiejętne pozyskiwanie i przetwarzanie energii odnawialnej na miarę XXI wieku.

Koordynator projektu
Anna Skrobek
Pokonać siebie...
30 maja 2017roku, tuż przed Dniem Dziecka klasy 3b i 4a wraz z wychowawcami wybrały się na wycieczkę do Parku Linowego w Tomaszowie Mazowieckim. Chcąc promować zdrowy tryb życia i aktywny wypoczynek uznałyśmy, że dla naszych podopiecznych właśnie takie zajęcia na świeżym powietrzu będą najbardziej odpowiednie. I rzeczywiście wszyscy uczestnicy wyjazdu dobrze się bawili, a możliwość rozładowania energii dała dzieciom wiele radości. Dla niektórych uczniów był to już drugi sprawdzian charakteru, gdyż podobny przeszli w ubiegłym roku szkolnym. Wiele jednak osób po raz pierwszy miało okazję zmierzyć się z przeszkodami parku linowego oraz własnymi słabościami i ograniczeniami. Co ważne, każdy, kto podjął próbę przeszedł ją pomyślnie, choć nogi czasem się trzęsły, a serce biło dużo mocniej. Jednak na końcu każdemu towarzyszył uśmiech zwycięzcy i satysfakcja z pokonanej trasy. Po jej przejściu uczniowie mogli korzystać z pozostałych atrakcji parku, czyli gokartów, trampoliny, dmuchawców oraz strzelnicy. Każdy znalazł coś dla siebie, a czas tego dnia płynął wyjątkowo szybko. Po 3 godzinach udaliśmy się na posiłek, po którym czekała nas droga powrotna do domu. Foto...
B.Dudzik-Gozdek, E.Pawłowska
Podróże z książką
Uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach wzięli udział w powiatowym konkursie plastycznym „Podróże z książką”. Konkurs miał na celu rozwój czytelnictwa a także rozwijanie wyobraźni i wrażliwości. Z naszej szkoły uczniowie wykonali 28 prac. Jakub Kwiecień z 3a zdobył II miejsce. Wyróżniono i nagrodzono prace Aleksandra Kudrzyckiego i Karoliny Kosmali wśród uczniów w kategorii klasy 1-3. W kategorii klas 4-6 wyróżniono Giulię Sarracchię, natomiast wśród uczniów Gimnazjum Magdalenę Stępień i Dominikę Świerczyńską.
Foto...
Bogusława Lewińska

Gratulacje!!! 
Wycieczka do Łodzi
1.06.2017r. w Dzień Dziecka odbyła się wycieczka współfinansowana przez WFOŚiGW w Łodzi. Klasy IV a i IV b spędziły ten pogodny dzień na samych atrakcjach. Najpierw zwiedzaliśmy ZOO, gdzie mogliśmy podziwiać wspaniałe zwierzęta, również te egzotyczne. Następnie udaliśmy się do Palmiarni, w której znajdowały się niespotykane rośliny o ciekawych barwach i wyjątkowo dużych rozmiarach. Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Planetarium, która wywarła największe wrażenie na uczniach. Seans filmowy przedstawiający teorię K.Darwina „O powstaniu gatunków drogą doboru naturalnego”, przybliżył uczniom sposób, w jaki ewaluowały rośliny i zwierzęta na przełomie wielu lat. Uczniowie na długo zapamiętają tę wspaniałą wyprawę, a wrażenia opiszą w wierszach, które będą brały udział w konkursie na najciekawszy opis miejsc, zwiedzanych podczas wycieczki.
Koordynator projektu Anna Skrobek
To właśnie jest nasza rodzina
Uczniowie klasy II a gimnazjum w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach wzięli udział w konkursie poetyckim „To właśnie jest nasza rodzina” organizowanym przez bibliotekę w Rozprzy. Julia Klęska zdobyła II miejsce, a Natalia Szelka i Wiktoria Rutkowska III miejsce. Opiekunem uczniów jest pani Bogusława Lewińska. Gratulacje dla uczennic!!!  Oto wiersze, które zostały nagrodzone.

Pobierz pliki

,,Zielona Szkoła” – Kotlina Kłodzka – 8.05 – 12.05.2017
W dniach od 8 do 12 maja 2017 roku, grupa 44 uczniów ze szkoły podstawowej w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach wraz z opiekunami: p. M. Lewińską Smuga, p. E. Więckowską, p. M. Jagiełło oraz p. P. Jagiełło, kierownikiem wycieczki, wybrała się na Zieloną Szkołę do Kotliny Kłodzkiej. Czytaj dalej - plik:

Pobierz pliki

Konurs Literacko-Czytelniczy "Legendy polskie"
7 czerwca 2017r. w Szkole Podstawowej w Milejowie odbyła się piata edycja Konkursu Literacko –Czytelniczego pod hasłem „Legendy polskie”. Wzięli w nim udział uczniowie klas czwartych. Mieli oni za zadanie rozwiązać test dotyczący znanych polskich legend oraz zaprezentować inscenizację wybranej legendy związanej z Piotrkowem Trybunalskim. Naszą szkołę reprezentowały uczennice klasy IV b: Wiktoria Bałdys, Julia Kamińska i Martyna Wolska. Nasza drużyna bardzo dobrze zaprezentowała swoją wiedzę oraz pięknie przedstawiła legendę „O Trybunale diabelskim”. Jury w składzie: pani Edyta Łukasik – kierownik GZO, pani Ilona Szewczyk - dyrektor SP w Milejowie oraz pani Katarzyna Leśniewska doceniło te starania i przyznało dziewczynkom oraz reprezentacji Milejowa ex aequo I miejsce.
Bajka o Jasiu i Małgosi
Uczniowie klasy 3a szkoły podstawowej w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach 12 czerwca 2017 roku wystawili znaną bajkę o Jasiu i Małgosi. Był to wspólny wieczorek zorganizowany przez uczniów dla rodziców, uczniów i wychowawcy- pani Zdzisławy Pielużek. Uczniowie tej klasy kończą I etap nauki w szkole. Od września czekają ich nowe wyzwania, nowy wychowawca, nowe przedmioty. Bajka przygotowana przez uczniów wywołała zarówno śmiech i łzy wzruszenia u rodziców. Po przedstawieniu były podziękowania dla uczniów i rodziców za trzyletnią współpracę oraz słodki poczęstunek. Foto...
Bogusława Lewińska
Bezpieczne wakacje
7 czerwca w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach gościła pani Sierżant Karolina Banaszczyk z prelekcją dotyczącą bezpieczeństwa w czasie wakacji. Współpraca z policjantami z Komisariatu w Gorzkowicach układa się bardzo dobrze. Pracownicy komisariatu wspierają nauczycieli w różnych akcjach. W maju wspólnie z pracownikami przeprowadziliśmy ankietę dotyczącą bezpieczeństwa w szkole, poza szkołą, Internecie. Teraz przyszedł czas na wakacje. Dni wolne od zajęć szkolnych to doskonała okazja, aby zadbać o właściwy wypoczynek dzieci i młodzieży. Uczniom pani sierżant przypomniała, że ważne jest, aby przygotowane przez organizatorów, a wybrane przez rodziców i dzieci formy wypoczynku nie tylko sprawiały radość i spełniały marzenia, ale pozostawiły u dzieci i młodzieży wspaniałe wspomnienia. Ciepłe dni sprzyjają spędzaniu wolnego czasu nad wodą. Uczniowie spędzają czas nad stawami, rzekami. Dzieci i młodzież muszą pamiętać, że bezpieczeństwo zależy w dużej mierze od nas samych. Wszyscy muszą przestrzegać podczas wypoczynku nad wodą podstawowych zasad. Pani sierżant wskazała że:
Najczęstszymi przyczynami utonięć są:
 • Brak umiejętności pływania,
 • Brawura, przecenianie swoich sił i umiejętności pływackich,
 • Pływanie w stanie nietrzeźwym. Alkohol powoduje zaburzenia zmysłu, równowagii orientacji,
 • Niedocenianie niebezpieczeństwa w wodzie,
 • Pływanie w miejscach zabronionych,
 • Skoki "na główkę" do wody w nieznanym miejscu,
 • Pływanie obok statków, barek i łodzi motorowych, w pobliżu śluz i zapórwodnych,
 • Siadanie na rufie kajaku lub na burcie łodzi,
 • Nieumiejętność postępowania w przypadku wywrócenia się kajaku lub łodzi,
 • Lekkomyślna zabawa polegająca na wrzucaniu innych do wody oraz zanurzaniu osób pływających,
 • Pływanie w miejscach zarośniętych wodorostami.

Aby uchronić się przed niebezpieczeństwem należy przestrzegać zasady bezpiecznej kąpieli. Wypadkom nad wodą sprzyja wysoka temperatura, brawura, alkohol i brak opieki nad dziećmi. Wypoczynek nie zmieni się w tragedię, jeśli będziemy przestrzegać zasad. Przypomniała także, jak zachowywać się w górach, na szlakach górskich. Niebezpieczeństwo może też pojawić się ze strony zwierząt, bezpańskich psów oraz zbierania nieznanych grzybów. Letnie miesiące sprzyjają spędzaniu wolnego czasu na słońcu. Aby uchronić się przed nieprzyjemnymi doświadczeniami należy pamiętać, by zachować umiar w przebywaniu na słońcu, należy nosić okulary i nakrycie głowy, unikać wysiłku w pełnym słońcu.
Przekazane i przypomniane zasady są bardzo cenne i ważne dla naszych uczniów, by wrócili z wakacji wypoczęci i zdrowi. Bezpieczeństwo przede wszystkim. Foto...
Bogusława Lewińska
Bal gimnazjalny
W dniu 10 czerwca 2017 w Zespole Szkolno - Gimnazjalnym w Niechcicach zorganizowano dla uczniów klasy trzeciej bal gimnazjalny. Bal stał się już tradycją naszej szkoły. Inauguracja tej szkolnej uroczystości od wielu lat rozpoczyna się od poloneza. Sala gimnastyczna niczym nie przypominała codziennej szkolnej sali. Poloneza młodzież odtańczyła w pięknym stylu. Salę dekorowali uczniowie pod opieką pani Tamary Wieczorek, wychowawcy i rodziców. Uczniowie ćwiczyli kroki poloneza od kilku tygodni pod czujnym okiem pani Magdaleny Jagiełło, nauczycielki, która opracowała układ choreograficzny. Wielu rodzicom, nauczycielom, a także tańczącym popłynęły łzy wzruszenia.

Wiele wzruszeń dostarczyły słowa podziękowań przygotowane przez młodzież klasy trzecich. Dyrektor szkoły – Bogusława Lewińska podkreśliła w swoim przemówieniu, że „dzisiejszy bal to kolejny etap drogi życiowej, edukacyjnej drogi związanej z tym gimnazjum, który nieubłaganie dobiega końca”. Życzyła uczniom, aby to wszystko co wspólnie przeżyli, zostało w ich pamięci jako najwspanialsze wspomnienie. W swej wypowiedzi podkreśliła również to, że nauczyciele i wychowawcy kształtowali charaktery młodych ludzi, pokazywali, co dobre, wartościowe i godne uwagi. Dlatego zadedykowała trzecioklasistom fragment poezji: „Żyć to nie znaczy iść przez róże, Przyjmować hołdy, zbierać oklaski. Żyć to znaczy przetrwać wszystkie świata burze, I zdążać tam, gdzie świecą ideałów blaski”. Po części oficjalnej gimnazjaliści zrobili pamiątkowe
fotografie i wyszli na parkiet, którego nie opuszczali do północy. Foto...
Warsztaty decoupage
13 czerwca 2017 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach pod kierunkiem pani Tamary Wieczorek po raz kolejny odbyły się warsztaty decoupage.  Jest to technika zdobnicza
polegająca na przyklejaniu na odpowiednio spreparowaną powierzchnię, praktycznie każdą: drewno, metal, szkło, tkanina, plastik, ceramika wzoru wyciętego  z papieru lub serwetki papierowej. Decoupage klasyczny polega na naklejaniu wzoru z papieru i pokryciu go wieloma warstwami lakieru. Uczniowie pod okiem pani Wieczorek spędzili mile popołudnie, jednocześnie ucząc się zdobienia szkatułek, desek do krojenia, kielichów, butelek na wazony. Wykonane prace uczniowie zabrali do domu. Foto...
Bogusława Lewińska
XIII Gimnazjalny Konkurs Poetycki
3 czerwca 2017 roku odbyło się w Gimnazjum nr 3 im. Aleksandra Kamieńskiego w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się uroczyste podsumowanie XIII Gimnazjalnego Konkursu Poetyckiego. W tegorocznym konkursie wzięło udział 22 uczestników, którzy zgłosili 66 utworów poetyckich. Wiersze zostały ocenione przez powołane jury – piotrkowskie poetki, panie: Barbarę Gajewską, Jolantę Kizymę, Aleksandrę Fidziańską. Komisja konkursowa w dniu 10 maja br. wyłoniła laureatów konkursu przyznając nagrody. Sara Pełka za swoje wiersze otrzymała wyróżnienie. Nie jest to pierwsza nagroda. Uczniowie w ciągu roku odnieśli kilka sukcesów w dziedzinie poezji. Opiekunem uczniów jest pani Bogusława Lewińska. Oto fragment wiersza "Siostra”. Foto i dyplomy...

Kochana siostro, jesteś przy mnie blisko
O zachodzie słońca na drodze spotkamy się
Jak za dawnych, starych czasów
Wołam twoje imię wśród innych.


……………………………….

W niebie czekam na ławeczce
Jak w tym filmie w niebieskiej sukience
Wszystko czego potrzebujemy jest tutaj
Teraz możemy już się obudzić i wrócić do domu
Tak długo na to czekałam…


Gratulacje i życzenia dalszych sukcesów!

Bogusława Lewińska
X POWIATOWY KONKURS POLONISTYCZNY„SZANSA NA SZÓSTKĘ” dla uczniów klas VI szkół podstawowych
3 czerwca 2017 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym nr 1 w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się podsumowanie X Powiatowego Konkursu Polonistycznego zorganizowanego przez nauczycieli języka polskiego. Uczestnikami konkursu byli uczniowie klas szóstych szkoły podstawowej wykazujący się: znajomością materiału programowego kl. IV – VI, zainteresowaniami humanistycznymi, uzdolnieniami polonistycznymi, samodzielnym i twórczym myśleniem. Naszą szkołę reprezentował Wojciech Strzelczyk uczeń klasy 5 b przygotowywany przez panią Beatę Kołacińską. Wojtek w tym konkursie otrzymał wyróżnienie. Otrzymał nagrodę książkową i dyplom, natomiast nauczyciel podziękowanie. Foto...
 Gratulacje dla ucznia i nauczyciela! 
Królewna Śnieżka i krasnoludki
W ramach Gminnego Programu Profilaktyki i Przeciwdziałania Alkoholowi świetlica szkolna na terenie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach realizowała program profilaktyczny ,,Jedno masz życie, więc je ceń, alkohol odrzuć, życie zmień”. Działanie to było inne od wszystkich, jakie do tej pory wykonywaliśmy. W
nowatorski sposób ukazaliśmy walkę dobra ze złem i zwycięstwo pozytywnych zachowań nad negatywnym postępowaniem. Chcieliśmy w nowatorski, nietuzinkowy sposób zabrać wszystkich oglądających w świat fantazji. Naszym zapleczem stała się bajka ,,Królewna Śnieżka i krasnoludki”. Kiedy dostaliśmy aprobatę, pozwolenie na przeprowadzenie programu pełną parą przystąpiliśmy do działania. Pani L. Jarzębska bez chwili namysłu zasiadła do napisania scenariusza, pani E. Więckowska zabrała się za szycie strojów dla występujących osób, pani T. Wieczorek, pani D. Grzejszczak za wykonanie niezbędnych rekwizytów dekoracji.  Plejada aktorów – nauczycieli, którzy wcielili się w postacie z bajki z tryskającą energią przystąpiła do nauki swoich kwestii. Nikomu nie sprawiło to najmniejszego kłopotu, z uśmiechem, dystansem i dużym zaangażowaniem szykowaliśmy się do występu finałowego. Wszystkie godziny spędzone w gronie były niezapomniane i długo będą jeszcze tkwić w naszej pamięci. Wspieraliśmy się swoimi pomysłami, dobrym słowem, a cel jaki sobie założyliśmy, był naszą przewodnią drogą. Premiera przedstawienia odbyła się w dniu 14 czerwca. Cała społeczność uczniowska, członkowie rady pedagogicznej, przybyli goście mieli zaszczyt obejrzeć nasze przedstawienie. Oprawa muzyczna, dopracowane stroje i sceneria zapierały dech, były niczym zaczarowany las, niczym zamek królewski. Wystrój, dowcipne kwestie i gra aktorska sprawiła, że oglądający czuli się, jak w teatrze. Gromkie brawa, aplauz i gratulacje utwierdziły nasz w przekonaniu, iż nasze poczynania mają sens i przynoszą innym radość i możliwość oderwania się od szarej, smutnej rzeczywistości.
AKTORZY: B. Kołacińska – narrator; E. Więckowska- Śnieżka; Z. Turniak- Królewicz; M. Lewińska- Smuga- Macocha; M. Jagiełło- Gajowy; L. Jarzębska- Lustereczko; Krasnoludki- K. Mularczyk, K. Karkocha, S. Pielużek. M. Jagiełło, D. Grzejszczak; operatorzy sprzętu: D. Prochuń, J. Sowa

Po przedstawieniu nastąpiło pasowanie uczniów na Świetlików. Pani dyrektor Bogusława Lewińska czarodziejską czapką krasnala pasowała dzieci na członków społeczności świetlicowej.

L. Jarzębska
,,Wolny czas mile spędzając, nie zawsze alkoholem się upijając”

Uczniowie Szkoły Podstawowej w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym przystąpili do konkursu plastycznego
pt. ,,Wolny czas mile spędzając, nie zawsze alkoholem się upijając”. 14 czerwca 2017 roku w ramach podsumowania projektu i działań realizowanych w trakcie roku zgodnych z priorytetami wychowania do wartości pani T. Wieczorek dokonała wręczenia nagród dla zwycięzców konkursu ,,Wolny czas mile spędzając nie zawsze alkoholem się upijając”.

ZWYCIĘZCY KL. 1-3

1. Martyna Lasoń
2. Bartosz Wiernicki
3.
Igor Szulc

Wyróżnienie:
Miłosz Krasoń

ZWYCIĘZCY KL. 4-6

1. Katarzyna Pawlicka- kl.5a
2.Wiktoria Bałdys – kl.4b
3. Krzysztof Banaszczyk- kl.5b


Wyróżnienie:
Julia Skrobek kl. 6
PODSUMOWANIE PROJEKTU W RAMACH KONKURSU "EKOLOGIA W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH"

Dnia 13.06.017r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w
Niechcicach odbyło się podsumowanie projektu współfinansowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi. Projekt, pt: EKO, NATURAL, BIO-żyj zdrowo, jest drugim, na który otrzymaliśmy dotacje. Projekt obejmował, wycieczki, prelekcje i konkursy. Z części dotacji zostały zakupione pomoce dydaktyczne m.i.n. atlasy, globusy, mapy, zestawy do ćwiczeń kierunków świata, plansze edukacyjne, aparat cyfrowy, zestawy do sortowania odpadów i recyklingu, mikroskop z kamerą USB, gry dydaktyczne, puzzle, materiały multimedialne, zestawy do konstrukcji modeli, artykuły szkolne, pojemniki, zestaw do wytwarzania promieni świetlnych.  Nasza szkolna młodzież, miała okazję odwiedzić wiele ciekawych miejsc, zobaczyć niespotykane gatunki roślin i zwierząt. Podczas wycieczek, uczniowie mogli zapoznać się z nietypowymi pomysłami i rozwiązaniami, dotyczącymi nowoczesnej technologii. Poznali również sposoby pozyskiwania i przetwarzania źródeł energii odnawialnej. Wycieczki nawiązywały do konkursów, które pokrywały się z tematyką wyjazdu. Były więc one, inspiracją dla uczniów, którzy bardzo chętnie podjęli się działań konkursowych. Ilość wykonanych prac, przeszła nasze oczekiwania. Tematyka i technika była różnorodna, dlatego możemy pochwalić się: pracami plastycznymi, twórczością artystyczną, dziełami literackimi, pracami fotograficznymi oraz modelami przestrzennymi. Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe takie jak: piórniki, puzzle, artykuły szkolne, plecaki, rakietki, paletki, słuchawki, piłki, pendraivy, myszki do komputera i gry planszowe. Największą satysfakcją dla nas, jest radość uczniów, którzy mieli możliwość i okazję uczestniczyć w tym projekcie.
Koordynator projektu Anna Skrobek
GÓRA GROSZA 2017

Góra Grosza to ak­cja cha­ry­ta­tywna, która or­ga­ni­zo­wana jest przez Towarzystwo Nasz Dom. Pomysłodawcy za­pro­po­no­wali, aby w bie­żą­cym roku szkol­nym 2016/ 2017 uzbie­rać gro­sze dla dzieci, które zo­stały roz­łą­czone z ro­dzi­nami lub są taką roz­łąką za­gro­żone.. Społeczność Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach po raz kolejny włą­czyła się w tę formę pomocy. Szkoła i opiekun SU otrzymali podziękowania. 
Lekcja Zdrowia w ZSG w Niechcicach
6 czerwca 2017 roku do Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach przybyli goście z Agencji Rynku Rolnego w Łodzi. Gośćmi byli: pani wicedyrektor Grażyna Czyżak, pani Aneta Piestrzeniewicz i pan Sławomir Kaczorowski. Lekcje takie odbywają się w ramach promocji i upowszechniania programów „Owoce i warzywa w szkole" i „Mleko w szkole", administrowanych przez Agencję Rynku Rolnego. W „Lekcji Zdrowia” uczestniczyli uczniowie klasy 3a. Na początku pani Aneta Piestrzeniewicz przeprowadziła część teoretyczną omawiając, w jaki sposób i jakie produkty należy spożywać, a jakich należy unikać. Ponadto dzieci zapoznały się z korzyściami płynącymi ze spożywania owoców i warzyw. Poznały zasady zdrowego odżywiania się. Dzieci z uwagą wysłuchały informacji, wykazując się dużą wiedzą na temat zdrowego odżywiania, rozumieją dlaczego nie powinno się jeść dużo słodyczy, chipsów czy fast-foodów. Następnie odbyła się część praktyczna, pod okiem pracowników ARR i wychowawcy klasy, dzieci przygotowały smaczne kolorowe przekąski - kanapki, szaszłyki owocowe, koreczki warzywne, koktajl owocowy. Na koniec lekcji uczniowie, wraz z organizatorami „Lekcji Zdrowia" i wychowawcą, skonsumowali przygotowane wspólnie dania. Lekcja prowadzona była w sposób dynamiczny, a jednocześnie zabawowy, co spowodowało, że dzieci były bardzo zadowolone i zaangażowane w przygotowywanie posiłków. Na zakończenie lekcji dzieci otrzymały dyplomy, różne upominki i gadżety wręczone przez Panią Grażynę Czyżak - Dyrektora ARR Oddział w Łodzi i Pracowników Sekcji Informacji i Promocji ARR OT Łódź. Dzieci były zachwycone przebiegiem zajęć, cieszyły się, że wspólnie mogły przygotować owocowo - warzywne dania, wspólnie z gośćmi spożywać przygotowane przez siebie dania. Najbardziej podobało się małym uczniom „samo robienie potraw owocowo- warzywnych". Dzieciaki zapewniły, że owoce i warzywa codziennie, a nawet kilka razy dziennie będą gościły w ich menu. Uczniowie klasy 3a wraz z wychowawczynią panią Zdzisławą Pielużek i panią dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach Bogusławą Lewińską złożyli podziękowania i obdarowali przybyłych gości własnoręcznie zrobionymi upominkami. Oprócz tego goście mieli możliwość obejrzenia ogródka warzywnego założonego w ramach innowacji pedagogicznej pt. „Dla zdrowia i zabawy z własnej uprawy”, w którym to uczniowie wraz z nauczycielami hodują warzywa, by później wykorzystać produkty do przygotowania zdrowych posiłków.

„LEKCJA ZDROWIA", która miała miejsce w naszej szkole była niecodzienna i nieoceniona pod względem walorów edukacyjnych. Dziękujemy i zapraszamy na kolejną taką lekcję.

Bogusława Lewińska
W podróż kulinarną po Polsce
Uczniowie klasy 2a szkoły podstawowej w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach realizowali od 20.11.2016r. do 20.06.2017r. innowację pedagogiczną o charakterze programowym pt.: ,,W podróż kulinarną po Polsce”. Uczniowie poznawali regiony naszego kraju, ich położenie na mapie Polski, osobliwości przyrodnicze, większe ośrodki, legendy  z nimi związane, walory turystyczne i krajobrazowe. Pracowali z mapą, uzupełniali karty pracy, oglądali albumy, ilustracje, byli na wycieczce w Warszawie, gdzie z bliska mogli zobaczyć najważniejsze miejsca stolicy (Belweder, budynek Sejmu). Przygotowali prace konkursowe o wybranym regionie naszego kraju. Wiedza o regionach została sprawdzona w postaci konkursu. Odbył się również konkurs plastyczny ,,Talerz rozmaitości”. Dzieci poznały zasady higieny przygotowania, przyrządzania i spożywania  posiłków, rozumieją konieczność ich przestrzegania podczas pracy. Nauczyły się pracy w grupie, dbania o ład i porządek na stanowisku pracy, dzielenia się obowiązkami, planowania. Poznały zasadę działania miksera, blendera, sokowirówki, tostera i gofrownicy. Wiedzą, że należy zachować szczególną ostrożność podczas pracy z urządzeniami elektrycznymi i korzystać z nich pod nadzorem osób dorosłych. Uczniowie byli także na wycieczce w piekarni KARP w Niechcicach, gdzie poznali pracę piekarza oraz proces wypieku chleba. Największą przyjemność sprawiało uczniom przygotowanie potraw. Wykonali zaplanowane w innowacji: szarlotkę podhalańską, pierniki toruńskie, ciastka kruche, sernik śnieżkę, sałatkę ziemniaczaną, pyry z gzikiem, zielony mech, ciasto drożdżowe z cynamonem, bułeczki z truskawkami. Uczniowie bardzo chętnie przyrządzali ciasta, sałatki i desery, soki owocowe, koktajle mleczno-owocowe, tosty, kanapki, gofry, babeczki, desery, nakrywali do stołu, uczyli się składać serwetki, wykonywali dekoracje stołu i potraw. Na podsumowanie innowacji uczniowie stworzyli książkę kucharską. 
Zakończenie roku szkolnego 2016/2017

"Jest coś, coś co kocham najwięcej, coś od czego oddalił mnie czas. Lecz myślami
wracam najczęściej do młodzieńczych zabaw i minionych lat.”

Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2016/2017 Pani dyrektor Bogusława Lewińska rozpoczęła od słów „Kiedy spotkaliśmy się tutaj we wrześniu na uroczystej inauguracji roku szkolnego, który właśnie dobiega końca, w swoim przemówieniu wspomniałam Wam m.in. o tym, że zawsze dobrze jest wyznaczać sobie cele do zrealizowania, nawet, jeśli z pozoru mogą wydawać się one zbyt ambitne. Nawiązuję dziś do tamtych słów, ponieważ uważam, że nie straciły one niczego ze swojej aktualności, wręcz przeciwnie – w dniu zakończenia roku szkolnego wydają mi się one ważniejsze niż kiedykolwiek. Pomyślcie sobie przez chwilę o postanowieniach, które dziesięć miesięcy temu składaliście sobie, a być może także innym. Co chcieliście osiągnąć? O czym marzyliście? Czy udało się Wam zrealizować wszystkie zamierzenia?”

Do absolwentów zwróciła się słowami wiersza.

Do zobaczenia w dorosłym życiu
Na innej drodze, na innym szlaku
Z bagażem wspomnień na dnie, w ukryciu
Wśród masy pytań w pełnym plecaku.
Przyszłość jak wielki znak zapytania
Pełna rozterek i niepokoju.
Bez odpowiedzi na takie pytania
W codziennej pracy, w chwilach spokoju.
Stoimy w progu tej naszej drogi
Tacy malutcy, tacy nieśmiali
Z cichą nadzieją, by los nie był srogi
Byśmy do celu dotarli cali
Otwarci, prawi, pełni miłości,
Idźmy odważnie przez nasze życie,
By w końcu drogi bez wątpliwości
W lustro popatrzeć na swe odbicie.


Dopiero gdy nadchodzi czas pożegnania, uświadamiamy sobie, jakie to wszystko, co nas otaczało, było ważne i wyjątkowe. W takiej chwili chciałoby się tyle powiedzieć, wyjaśnić. Nie ma jednak takich słów, które mogłyby odzwierciedlić emocje, jakie władają nami, które wyrażą to, co każdy z nas przeżywa. Jak mawiał Wiktor Hugo, życie składa się z przywitań i pożegnań. Wszystko ma swój początek i koniec. Zamykamy pewien etap w swoim życiu i zaczynając nowy, pozostawiamy część siebie właśnie tutaj, w murach naszej szkoły.

Pani dyrektor podziękowała nauczycielom i rodzicom za to, że pełnili oni rolę bohaterów i przewodników po dróżkach, drogach i bezdrożach życia. Wpajali uczniom, że nie trzeba tylko iść, ale trzeba iść w odpowiednim kierunku. Uczyli, że zdobywanie mądrości to nie wszystko. Prawdziwą sztuką jest umiejętnie korzystanie z niej. Pokazali, że potykając się, można zajść daleko, nie wolno tylko upaść i nie podnieść się.

Na zakończenie podziękowała uczniom i przekazała motto, aby szli naprzód świadomi, pozostawiali ślady potomnym, aby nigdy nie zapominali o najpiękniejszych latach swojego życia. Następnie uczniom zostały wręczone nagrody za wyniki w nauce, osiągnięcia sportowe, osiągniecia w konkursach, pracę na rzecz środowiska.

ARCHIWUM

ROK SZKOLNY 2015/2016
Pomiędzy dwoma brzegami, czyli Kazimierz Dolny i Janowiec
Pomiędzy dwoma brzegami, czyli Kazimierz Dolny i Janowiec to hasło, które towarzyszyło uczniom klasy szóstej podczas wycieczki, która odbyła się 3 czerwca 2016 r. Od samego ranadopisywał nam dobry nastrój i piękna pogoda. Wyruszyliśmy o 7.00, by po czterech godzinach dotrzeć do wyjątkowego miejsca, jakim jest Kazimierz Dolny. Wyprawę rozpoczęliśmy od spaceru w kazimierskim wąwozie. Jego niezwykłe strome i pionowe ściany, wysokie na kilka metrów, pokryte są korzeniami i pniami splecionymi w niezwykłe formy. Następnie zobaczyliśmy pomnik upamiętniający zagładę Żydów podczas II wojny światowej. Pani przewodnik pięknie opowiadała nam o tej jakże smutnej historii. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie Kazimierza. To nadwiślańskie miasteczko jest prawdziwą perłą, jednym z najcenniejszych i najbardziej urokliwych miejsc w Polsce. Zobaczyliśmy tu Rynek z zabytkowymi renesansowymi kamienicami, kościół farny, Mały Rynek, Kościół św. Anny i Synagogę. Zwiedziliśmy ruiny zamku, zdobyliśmy basztę oraz wspięliśmy się na Górę Trzech Krzyży, skąd rozpościerała się zapierająca dech w piersiachpanorama miasta, okolic i pięknie wijącej się Wisły. Wielu emocji dostarczyła nam przeprawa statkiem z Kazimierza Dolnego do Janowca i przejazd kolejką na Zamek. Tu czekały na naskolejne niespodzianki: ruiny zamku Firlejów i Lubomirskich z XVI wieku, malowniczo położone na nadwiślańskiej skarpie, piękna rezydencja magnacka, ekspozycja prezentująca historię zamku i jego właścicieli, wystawa fajansu, pochodzący z XVIII wieku dwór Moniaków i spichlerz z wystawą etnograficzną. Nikt się nie spodziewał, że moment powrotu nadejdzie tak szybko. Mimo solidnego zmęczenia, siły zostały zregenerowane a droga powrotna upłynęła miło, zwłaszcza że rozprostowaliśmy nogi i zjedliśmy posiłek w MacDonaldzie w Radomiu. Wrażenia zwycieczki pozostaną w naszej pamięci jeszcze długi czas.
Katarzyna Leśniewska
WIZYTA LEŚNICZEGO PANA RAFAŁA ZARZECZNEGO

W dniu 16.05.2016 r. gościł w naszej szkole leśniczy pan Rafał Zarzeczny. Został zaproszony przez panią Dorotę Grzejszczak w ramach działania szkolnego koła LOP.

Pan leśniczy poprowadził dla uczniów klas 1-6 prelekcję dotyczącą ochrony środowiska i gospodarki leśnej. Przybliżył dzieciom wiadomości dotyczące struktury i pracy leśników. W bardzo ciekawy sposób opowiadał o faunie i florze naszej okolicy. Nadmienił, jak ważna jest rola człowieka w korzystaniu z zasobów otaczającej nas przyrody. Leśnik opowiedział również uczniom o swojej pasji, jaką jest łowiectwo. Przekazał także ciekawostki z ostatnich miesięcy, jakie miały miejsce w naszej okolicy. Jedną z nich była opowieść o uwolnieniu złapanego na
sidło samca wilka. Kończąc spotkanie udzielił odpowiedzi na nurtujące uczniów pytania. Przybliżył uczniom wiadomości o środowisku leśnym uczulając jednocześnie na jego ochronę. Podziękowania za wizytę w naszej szkole złożyła pani dyrektor Bogusława Lewińska w imieniu całej społeczności szkolnej. 
10.05.2016 w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach był dniem podsumowania realizowanych projektów przez uczniów klas III gimnazjum.

Klasa III a gimnazjum pod kierunkiem pani Mai Lewińskiej Smugi realizowała
projekt pt. Sprawność umysłowa dzieci i młodzieży na podstawie badań przeprowadzonych w Zespole – Szkolno- Gimnazjalnym w Niechcicach.
Celem projektu było kształtowanie prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zdrowego stylu życia, zdrowia fizycznego i psychicznego.
Promocja aktywności fizycznej i prawidłowego odżywiania wśród społeczności szkolnej i rodziców. Młodzież zajęła się takimi zagadnieniami jak: zbilansowana dieta i piramida zdrowego żywienia, Dekalog Zdrowego Żywienia; wartość kaloryczna produktów; zapotrzebowanie na energię i wydatkowanie energii w czasie wykonywania różnych czynności oraz uprawiania sportów u młodzieży; sposoby żywienia; zaburzenia stanu zdrowia i rozwoju związane z nieprawidłowym odżywianiem.
Badania odżywiania się pozwoliły stwierdzić, że za mało spożywamy warzyw, owoców, mleka, jaj, sera, a za dużo zjadamy produktów zbożowych, zwłaszcza zbyt oczyszczonych, ziemniaków, tłuszczu oraz cukru a przecież prawidłowe odżywianie się człowieka jest warunkiem właściwego
wzrostu, rozwoju, sprawności umysłowej i fizycznej człowieka.
Najbardziej interesowało młodzież to, czy istnieje zależność między tym co jedzą, a wynikami jakie uzyskują w nauce.
Najczęstsze błędy popełniane przez naszych kolegów i koleżanki w żywieniu są następujące:
1. Nieregularne spożywanie posiłków.
2. Zbyt małe spożywanie pieczywa razowego, grubych kasz i suchych nasion roślin strączkowych.
3. Niskie spożycie warzyw i owoców, co prowadzi do niedoboru witamin i składników mineralnych.
4. Zbyt małe spożycie produktów mlecznych.
5. Zbyt duże spożycie tłuszczów zwierzęcych.
6. Zbyt małe spożycie olejów roślinnych.
7. Zbyt duże spożycia mięsa i wędlin.
8. Małe spożycie ryb.
9. Za duże spożycie cukru i słodyczy.
10. Małe urozmaicenie potraw.
11. Stosowanie tradycyjnej technologii przy sporządzaniu potraw z użyciem dużej ilości tłuszczu.
Wnioski z przeprowadzonej ankiety i badań:
- Promowanie spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu.
- Należy kształtować zdrowe nawyki żywieniowe naszych uczniów. Dotyczy to zarówno
konieczności wzbogacenia codziennej diety w warzywa i owoce oraz spożywania odpowiedniej ilości płynów.
Na podsumowanie młodzież zaprosiła gości, rodziców, nauczycieli, kolegów na przygotowany
poczęstunek.

Klasa III b pod kierunkiem wychowawcy pani Ireny Zielińskiej od listopada 2015 r. do kwietnia 2016 r. realizowała interdyscyplinarny projekt gimnazjalny - ,,W hołdzie Szarym  Szeregom”. W jego ramach uczniowie między innymi odbyli wycieczkę do Warszawy
,,Szlakiem Szarych Szeregów i Powstania Warszawskiego”, odwiedzili Powązki i Muzeum Powstania Warszawskiego, zredagowali słownik terminów związanych z Szarymi Szeregami, ocenili postacie z lektury Aleksandra Kamińskiego ,,Kamienie na szaniec”, opracowali piosenki, przygotowali prezentację multimedialną i pomoce dydaktyczne (Kartki z powstania).
Głównymi celami projektu było:
- zapoznanie z działalnością Szarych Szeregów i ich najważniejszymi akcjami w okresie II wojny światowej;
- ukazanie wyjątkowości Polskiego Państwa Podziemnego na tle okupacyjnej Europy i postaw polskiego społeczeństwa w warunkach wojennych;
- poznanie losów bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego ,,Kamienie na szaniec”;
- kształtowanie postaw patriotycznych;
- doskonalenie: umiejętności zespołowego działania, odpowiedzialności i rzetelności oraz umiejętności interpersonalnych.

Spektakl słowno-muzyczny pod nazwą ,,Pięknie umierać i pięknie żyć” obejrzeli zaproszeni goście, rodzice, społeczność lokalna, harcerze, nauczyciele, pracownicy szkoły i uczniowie.
Ostatnią częścią przedstawienia był wywiad z reżyserem filmu ,,Kamieni na szaniec” panem profesorem Robertem Glińskim. Uczniowie dostarczyli wszystkim wielu wrażeń. Lekcję historii i patriotyzmu odrobili na szóstkę. Swoją pracą, zaangażowaniem  i postawą dowiedli, iż potrafią docenić tych, którzy należeli do Szarych Szeregów i walczyli o wolną Polskę.
Dzień Bez Śmiecenia
W dniu 11.05.2016 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym obchodzony był Dzień Bez Śmiecenia zorganizowany przez szkolne koło LOP. Uczniowie klas nauczania zintegrowanego wysłuchali krótkiego opowiadania przeczytanego przez panią Annę Skrobek związanego tematycznie z segregacją śmieci, recyklingiem czyli działaniami chroniącymi naszą planetę. Kolejnym punktem obchodów były konkursy przygotowane przez panią Dorotę Grzejszczak. Uczniowie klas pierwszych i drugich szkoły podstawowej mieli za zadanie posegregować śmieci do wyznaczonych pojemników zgodnie z przeznaczeniem. Kolejnym konkursem było zgniatanie butelek plastikowych na czas. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do wykonania powierzonych im zadań. Przeprowadzona akcja potwierdziła znajomość tematyki recyklingu. Natomiast uczniowie klasy piątej stworzyli patrole śmieciowe, które dbały, by nie było na terenie szkoły żadnego śmiecia. 
Święto Konstytucji 3 Maja
Dni Świąt Narodowych upamiętniają najjaśniejsze karty w historii polskiego narodu. Kolejna 225 rocznica uchwalenia Konstytucji 3-go Maja przywodzi pamięć o podjęciu największej w dziejach Polski reformy ustroju państwa. Pragnę jednak przypomnieć, że obchody tego święta były zakazane podczas rozbiorów, a jego obchodzenie zostało wznowione w II Rzeczypospolitej w kwietniu 1919 roku.

Święto Konstytucji 3 Maja nie było obchodzone w Polsce; zastąpiono je obchodami święta
1 Maja. W styczniu 1951 r. święto to zostało oficjalnie zdelegalizowane przez władze komunistyczne. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 r. święto Konstytucji 3 Maja należy do uroczyście obchodzonych polskich świąt.

Składamy dziś hołd twórcom Konstytucji 3 Maja, testamentu Rzeczypospolitej Obojga Narodów,
zbudowanej wokół praw i swobód obywatelskich, tolerancji, wolności wyznania, pokoju. Konstytucja 3 Maja połączyła chrześcijańskie tradycje Europy i wartości Oświecenia, umożliwiła powstanie i przetrwanie narodu polskiego przez okres zaborów, niewoli i okupacji.

Wartości zawarte w pierwszej pisanej konstytucji w Europie - wolność wyznania, równość wobec prawa, tolerancja, podział władzy, rządy oparte na woli narodu - stały się fundamentem rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Dzisiaj niech będą dla nas zawsze najważniejszym wzorem do naśladowania.
Bogusława Lewińska
SPRAWOZDANIE Z OBCHODÓW DNIA ZIEMI
NIECHCICE 22.04.2016 roku
Każdego roku w dniu 22 kwietnia organizowane są międzynarodowe obchody Dnia Ziemi.
Również w tym roku nauczyciele prowadzący S.K LOP w Niechcicach przygotowali dla uczniów naszej szkoły proekologiczną imprezę pod nazwą S.O.S. Woła Ziemia.
Dzień Ziemi obchodzony jest w 192 krajach świata data 22 kwietnia to szczególny moment w ciągu roku- dzień trwa tyle samo co noc na całej naszej planecie. Jest to najbardziej ekologiczna data w ciągu całego roku, która przypomina nam o tym, że powinniśmy szanować nasze miejsce zamieszkania, któremu tak wiele zawdzięczamy. Współcześnie święto to głównie promuje
ekologiczne zachowania i ekologiczny tryb życia. W naszej szkole podczas obchodów Dnia Ziemi
rozpoczętych krótkim rysem historycznym i wierszem odczytanym przez panią Laurencję Jarzębską, została przedstawiona prezentacja przygotowana przez panią Dorotę Grzejszczak przedstawiająca skutki nieprawidłowego gospodarowania przez człowieka dobrami jakimi obdarza nas nasza planeta. Prezentacja zawierała również zdjęcia, które przedstawiały zakątki naszego globu jeszcze nie zniszczone przez człowieka. Całej prezentacji towarzyszyła muzyka ściśle związana tematycznie. Uczniowie z zaciekawieniem i zdziwieniem oglądali przedstawiany
materiał. Kolejnym punktem zorganizowanych obchodów było zasadzenie drzewka, które daje nam tlen jak również chroni glebę i klimat. Posadzenia drzewka dokonała delegacja utworzona z uczniów naszej szkoły. Jest to już kolejne drzewko, które zostało posadzone przez dzieci naszej szkolnej społeczności.
Panie Anna Skrobek i Edyta Pawłowska wręczyły uczniom przygotowane informacje
dotyczące Dnia Ziemi do zamieszczenia na gazetkach klasowych, a wychowawcom klas nauczania
zintegrowanego wręczono paletki, ziemię i nasionka do założenia własnych klasowych hodowli.
2 kwietnia przypada rocznica urodzin baśniopisarza
Hansa Chrystiana Andersena.
Z tej okazji w naszej szkole odbył się konkurs „W świecie baśni Andersena”. Konkurs skierowany był do uczniów klas drugich i trzecich. Wzięły w nim udział trzyosobowe zespoły reprezentujące poszczególne klasy.
Najliczniej reprezentowana była klasa 3b – 4 zespoły. Klasę 2a i 3a reprezentowały po trzy zespoły a klasę 2b jeden. Uczestnicy musieli wykazać się znajomością baśni Królowa Śniegu, Brzydkie kaczątko, Nowe szaty cesarza, Latający kufer, Calineczka, Dziewczynka z zapałkami, Dzikie łabędzie. Z zadaniami konkursowymi najlepiej poradził sobie zespół z klasy 3b w
składzie Adam Gawiński, Leszek Kulik i Alan Szczepocki. Drugie miejsce przypadło w udziale
zespołowi z klasy 3a – Lena Budzińska, Wiktoria Kosmala, Zuzia Reczek. Na trzecim miejscu
uplasowały się dwa zespoły: z klasy 2a – Dominika Adasiak, Olga Kałużna, Weronika Skrobek i z klasy 3b – Nadia Klęska, Karolina Lewczuk, Szymon Winkler.
Wręczenie nagród odbyło się podczas uroczystości Pasowania na Czytelnika uczniów klas pierwszych.
Pod niebem Olimpu


,,Nawet bogowie zazdroszczą temu, kto zmysły swe
ujarzmił jak dobry woźnica rumaki”
Pitagoras

15 marca 2016 roku w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Niechcicach odbyła się szósta edycja konkursu mitologicznego Pod niebem Olimpu. Tak jak w ubiegłych latach gościliśmy uczniów z Rozprzy, Straszowa, Milejowa i Nowej Wsi. W bieżącym roku szkolnym dołączyli do nas także uczniowie ze szkoły w Mierzynie. Uczestnicy konkursu udowodnili, że dysponują szeroką wiedzą na temat mitologii greckiej. Wykazali się znajomością mitów, bogów i ich atrybutów, mitologicznych pojęć i związków frazeologicznych.
Spośród osiemnaściorga rywalizujących ze sobą piątoklasistów wyłoniono laureatów:
 • I miejsce – Jakub Idzik – Szkoła Podstawowa w Milejowie;
 • II miejsce Wiktoria Pełka – Szkoła Podstawowa w Niechcicach;
 • III miejsce – Barbara Kotas i Antoni Stępień - Szkoła Podstawowa w
 • Milejowie.
Zwycięscy otrzymali nagrody książkowe i wieniec laurowy, pozostali uczestnicy dyplomy i drobne upominki. Wszystkim serdecznie gratulujemy i dedykujemy słowa:
Labores pariunt honores – trudy przynoszązaszczyty.
Katarzyna Leśniewska
Śnieżyczki, miodunki, cebulce…

21 kwietnia 2016 r. w Szkole Podstawowej w Rozprzy odbył się Kwiatowy Konkurs Ortograficzny. We wspólnych zmaganiach nad polską ortografią i interpunkcją wzięła również udział drużyna ze Szkoły Podstawowej w Niechcicach w składzie: Oliwia Foryś, Zuzanna Kołacińska i Alicja Rogalska. Dziewczynki rywalizowały aż w trzynastu konkurencjach. Pisały m.in. dyktando, uzupełniały wyrazy z trudnością ortograficzną, rozwiązywały krzyżówkę, wyjaśniały związki
frazeologiczne, uzupełniały przysłowia, wykazywały się znajomością zasad pisowni i brały udział w licytacji. Po trzygodzinnych zmaganiach wyłoniono zwycięzców. Nasza drużyna zajęła zaszczytne drugie miejsce, ale dziewczynki przegrały tylko minimalną liczbą punktów. Zabrakło jedynie odrobinę szczęścia. Można jednak być dumnym, że w tak trudnej konkurencji mamy tak utalentowane uczennice.
Katarzyna Leśniewska
VIII Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego i Niemieckiego
W ostatnią sobotę, 12 marca 2016r. sześciu uczniów naszego gimnazjum z klasy IB i II wzięło udział w kolejnej już edycji VIII Powiatowego Konkursu z Języka Angielskiego i Niemieckiego organizowanego przez nauczycieli z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy.
Głównym celem organizatorów jest propagowanie języków obcych wśród młodzieży gimnazjalnej oraz motywowanie uczniów do rozwijania sprawności językowych oraz podejmowania intelektualnych wyzwań.
Konkurs pozwala również odkrywać uzdolnienia i talenty językowe uczniów. Jednocześnie spotkanie tak licznej grupy uczniów i nauczycieli języków obcych to również doskonały sposób na integrację środowiska szkolnego w naszym powiecie.
Uczniowie rozwiązywali testy gramatyczno-leksykalne na dwóch poziomach. Po części konkursowej udali się na poczęstunek, natomiast przybyli opiekunowie (nauczyciele języków obcych) sprawdzili prace. W konkursie brało udział ok. 100 uczniów z powiatu
piotrkowskiego. Rywalizacja była duża! Niestety żaden z naszych uczniów nie zajął miejsca na podium. Mogli oni jednak sprawdzić swoją wiedzę z języków obcych oraz zmierzyć się z innymi rówieśnikami w tej dziedzinie.
Pierwszy Dzień Wiosny...

W poniedziałek, 21marca tradycyjnie świętowaliśmy nadejście wiosny. Samorząd Uczniowski
zapewnił wszystkim obecnym uczniom wiele atrakcji sprawiając, że dzień w szkole minął nam nieco inaczej. Zaczęliśmy już o 8.15. Dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej po zaprezentowaniu swojej sprawności fizycznej z uwagą obejrzały przedstawienie uczniów klasy 3b pt. "Postrzyżyny". Tematyką nawiązaliśmy do kultury Słowian, dawnych wierzeń i obrzędów towarzyszących naszym przodkom. Po przedstawieniu dzieci z dużym zainteresowaniem uczestniczyły w warsztatach harcerskich, w trakcie których pod okiem starszych kolegów z klas 4-6 i gimnazjum uczyły się musztry, szyfrowania, wiązania węzłów i poznawały symbolikę umundurowania. Czas mijał tak szybko, że nawet się nie obejrzeliśmy, gdy nadeszła pora na zdobywanie harcerskich sprawności i ostatni punkt programu, czyli marsz z Marzannami.
Uczniowiez klas 4-6 i gimnazjum zaczęli od wcielenia się w rolę nauczycieli. Pierwsze dwie lekcje to właśnie oni uczyli j. polskiego, matematyki, czy geografii. Z tego, co nam wiadomo niektórzy mają zadatki na dyplomowanych pedagogów, a niektórzy muszą jeszcze dopracować to i owo. Kolejnym punktem programu były wymiennie warsztaty harcerskie i rozgrywki sportowe. Całość dopełniła prezentacja przewodniczącej SU, Karoliny Grzywacz na temat idei wolontariatu.
Karolina opowiedziała swoim kolegom o popularnej w sieci akcji Siepomaga, a po prezentacji na temat bezpańskich psów ze schroniska ogłosiła zbiórkę na rzeczpotrzebujących zwierząt. Ruszy ona tuż po świętach.
Rodzinne warsztaty z decoupage
W czasie Wielkiego Tygodnia odbyły się wyjątkowe warsztaty, bo z udziałem rodziców z dziećmi. Uczestnicy warsztatów poznawali krok po kroku technikę decoupage, którą ozdabiali jajka. Dla wielu był to nie lada  wysiłek nagrodzony jakże ogromną satysfakcją pod koniec wspólnej pracy.
Pragniemy podziękować Rodzicom za ich udział i zaangażowanie w przekazywaniu wielkanocnych tradycji następnym pokoleniom. 23 lutego po raz kolejny spotkaliśmy się w Klubie Rodzica. Przybyło wiele osób chcących zmierzyć się z wielowiekową, pochodzącą z dalekiej Syberii
techniką, decoupage.Naszą przewodniczką po tej niełatwe, ale fascynującej sztuce była Pani Bernadetta Bogusz. Pod Jej fachowym okiem, z zacięciem tworzyliśmy wielkanocne ozdoby. Pzy pomocy papierowych serwetek, różnych farb i lakierów, przemienialiśmy zwykłe deseczki w
"Magiczne podkładki".Przysłowiowym "GWOŹDZIEM PROGRAMU" były niezwykłe "PISANKI", które według wskazówek Pani Beni wyczarowywaliśmy ze zwykłych gęsich wydmuszek. Wszystkim obecnym, bez względu na wiek i płeć nie brakowału zapału do pracy, której efekty można podziwiać w załączonej galerii.Wszystko to odbyło się tradycyjnie przy kawie i ciastach, dostarczonych przez Panią Marię i niezawodne Mamy.Atmosfera, jak zwykle, była cudowna i z żalem żegnaliśmy się po "zaledwie" dwóch godzinach.
Szkolna Wigilia 2015
ZAUWAŻ CZŁOWIEKA
Towłaśnie tego wieczoru

To właśnie tego wieczoru,
Gdy mróz lśni, jak gwiazda na dworze,
Przy stołach są miejsca dla obcych,
Bo nikt być samotny nie może.
To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimny śniegiem dmucha,
W serca złamane i smutne
Po cichu wstaje otucha.
To właśnie tego wieczoru
Zło ze wstydu umiera,
Widząc, jak silna i piękna
Jest Miłość, gdy pięści rozwiera
To właśnie tego wieczoru,
Od bardzo wielu wieków,
Pod dachem tkliwej kolędy
Bóg rodzi się w człowieku.

Takimi słowami przedstawiciele samorządu szkolnego 22 grudnia 2015 roku wprowadzili wszystkich uczniów, nauczycieli, pracowników Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach,
rodziców i gości w świąteczny nastrój bożonarodzeniowy. Następnie harcerze wnieśli Betlejemskie Światło Pokoju 2015 - ZAUWAŻ CZŁOWIEKA.
Wieczór kolęd i pastorałek
w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach


Nasze polskie kolędy zaliczane są w poczet skarbów narodowych i od wielu wieków towarzyszą nam Polakom. Tegoroczne kolędowanie w czwartkowy wieczór rozpoczęli uczniowie klasy 2a Szkoły Podstawowej przedstawieniem jasełkowym, podczas którego przybliżyli wszystkim
obecnym historię Narodzenia Pańskiego. Następnie uczniowie z zespołu wokalno-instrumentalnego i instrumentalnego oraz klasy 3b Szkoły Podstawowej wykonali wiązanką pięknych polskich kolęd i pastorałek. Uczniów klasy 2 przygotowała: pani Zdzisława Pielużek, klasę 3b: pani Edyta Pawłowska, natomiast zepół wokalno-instrumentalny i instrumentalny wystąpił pod kierunkiem pana Zbigniewa Woszczyka. Dopełnienie wieczoru stanowiły życzenia świąteczne i wspólne spotkanie przy świątecznych wypiekach, przygotowanych przez rodziców uczniów za co serdecznie Dziękujemy w imieniu wszystkich obecnych!
Święto Chleba
Szacunek dla chleba jest  częścią naszego dziedzictwa kulturowego, opartego na symbolice, zwyczajach i obrzędach. Chleb odbija cały światopogląd ludowy. Przejawiał się w  odziedziczonym po przodkach systemie wartości, obrzędach, wierzeniach, legendach, opowieściach, w sposobie postrzegania zjawisk naturalnych, wykonywanych zwykłych zajęć, w odpoczynku. Tegoroczne Święto Chleba odbyło się 19 grudnia w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach. Uczestniczyły w nim władze gminy, przedstawicielki  Kół Gospodyń Wiejskich z terenu gminy, zaproszeni goście, rodzice i uczniowie. Podczas  spotkania uczniowie klasy 6 przedstawili krótki montaż, który miał na celu wyrażenie szacunku do chleba, jako symbolu pożywienia, a także dostatku i pomyślności. Występ uczniów został przygotowany pod nadzorem Pań nauczycielek: Katarzyny Leśniewskiej
i Beaty Kołacińskiej. Następnie pani Dorota Suchecka opowiedziała 
uczniom o tym, jak to dawniej wypiekano chleb. Uczniowie klasy 3b pod opieką  pani Edyty Pawłowskiej pokazali natomiast, jak współczesne gospodynie radzą sobie w kuchni. Przygotowały ciasto w urządzeniu na bułeczki grahamki, którymi po upieczeniu zostali  poczęstowani goście i uczniowie. W trakcie tego wydarzenia można było spróbować potraw, w których dominował chleb. Potrawy te przygotowali uczniowie klas I gimnazjum z panią Bogusławą Dudzik Gozdek. Na stołach nie zabrakło również miodu, wyrobów cukierniczych oraz żywności ekologicznej. Staropolskim obyczajem wszyscy połamali się chlebem. Na koniec dyrektor szkoły Bogusława Lewińska złożyła życzenia z racji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.
"Jest w moim kraju zwyczaj, że w dzień wigilijny,
przy wzejściu pierwszej gwiazdki wieczornej na niebie,
ludzie gniazda wspólnego łamią chleb biblijny,
najtkliwsze przekazując uczucia w tym chlebie.
Ten biały kruchy opłatek, pszenna kruszyna chleba,
to symbol wielkich rzeczy, symbol pokoju i chleba."
Sąd na papierosem

21 grudnia w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach w ramach projektów profilaktycznych prowadzonych dla młodzieży gimnazjalnej i szkoły podstawowej odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Sąd na papierosem” przygotowane przez uczniów klasy III a gimnazjum pod opieką d yrektora placówki pani Bogusławy Lewińskiej. Oprócz tego został podsumowany konkurs plastyczny „Bez nałogów mogę więcej”, który był prowadzony od 1.12.2015 r. do 10. 12. 2015 r.
celem wszystkich przedsięwzięć było promowania zachowań profilaktycznych, uświadomienie uczniom jak wiele mogą zyskać będąc wolnym od nałogów. W ramach konkursu uczniowie uczestniczyli w prelekcji na temat uzależnień, prowadzonej przez panią Laurencję  Jarzębską. Do konkursu przystąpili uczniowie klas I- III , IV- VI Szkoły Podstawowej, I- III Gimnazjum. W dniu 11. 12. 2012r. Komisja konkursowa wyłoniła najlepsze prace. Nagrodzeni uczniowie to: Jakub Kałuziński, Wojciech Strzelczyk, Giulia Sarrecchia, Karolina Lewczuk, Oliwia Klęska, Wiktoria Bałdys, Katarzyna Kowalska, Krzysztof Kałuziński, Klaudia Jarzębska, Amelia Klęska. Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów. Ciekawym przedsięwzięciem był także biwak mikołajkowy w ramach programu profilaktycznego pod hasłem „Bez alkoholu-zdobywamy szczyty”, gdzie oprócz pogadanek profilaktycznych młodzież zdobywała 3 najwyższe szczyty województwa łódzkiego. Cele wszystkich projektów zostały osiągnięte. Uczniowie poznali zachowania profilaktyczne. Wiedzą, jak może wyglądać ich przyszłość wolna od nałogów.
Bogusława Lewińska
 
"Ja to mam szczęście,
że w tym momencie
żyć mi przyszło, w kraju nad Wisłą..." (1)


We wtorek 10 listopada 2015 r. odbyła się w naszej Szkole akademia z okazji 97 rocznicy
odzyskania przez Polskę Niepodległości. 11 listopada pozostaje dla Polaków na zawsze datą wiekopomną. W tym dniu po raz pierwszy od 123 lat, mogli znów stanowić o swoich losach i o przyszłości Ojczyzny. 11 listopada - to klamra walk o niepodległość, rozpoczęta w chwili ostatniego rozbioru w 1795 roku i prowadzonych bez ustanku przez kilka kolejnych pokoleń. Na to wymarzone przez tyle dziesiątków lat zwycięstwo złożyły się nie tylko sprzyjające okoliczności polityczne. Gdyby nie  duch wolności żyjący w narodzie, wola powrócenia do niepodległego bytu na nic by się zdały wysiłki zaborców do unicestwienia narodu polskiego. Na wspaniałym podłożu niepodległości mogło błyszczeć męstwo żołnierza, geniusz dowódców i utworzenie suwerennej II
Rzeczpospolitej – słowem wszystko, co świadczy o wielkości narodu.

W walce o niepodległość Ojczyzny śmierć ponieśli najlepsi synowie narodu. Mogiły powstańców
rozrzucone są po lasach. Mogiły straconych w cytadeli, mogiły zesłańców na dzikich stepach
Syberii, mogiły legionistów były i są świadectwem, że warto było walczyć do końca.


Hen! Poza wioską, na rozdrożu,
Tam, gdzie do lasu łan przytyka,
Brzozowy stoi krzyżyk w zbożu;
Brzozowy krzyżyk w zbożu skryty,
Jodła go zdobi zamiast cyprysu
I z zeschłych liści wieniec zwity-
Biała tabliczka bez napisu.
Kiedy raz pytał dwóch żołnierzy,
By, który mi o niej opowiedział:
Odrzekł – tylem się dowiedział (...).
-Drzemie mogiła żołnierzyka.
,,Nieznany żołnierz tutaj leży”

Po wielu latach niepodległości musimy dziś pamiętać, że Mamy szczęście, że w tym momencie żyć nam przyszło, w kraju nad Wisłą..., a także o tym, iż utrzymanie niepodległego bytu państwowego nie mniejszych wymaga wysiłków, niż jego zdobycie. Wszyscy uczestnicy akademii byli pod wrażeniem pięknej, poetyckiej treści przedstawionego montażu, prezentacji multimedialnych oraz wzruszającej muzyki.

(1) Tomczak Grzegorz, Ja to mam szczęście/Tango na głos.
Joanna Wieczorek, Zbigniew Woszczyk
W ZSG W NIECHCICACH KRÓLOWAŁA MATEMATYKA

Pobierz pliki

Narodowe Czytanie Lalki Bolesława Prusa
W zeszłym roku „Trylogię” Henryka Sienkiewicza czytano w ponad 2000 miejscowościach. Na rok
2015 zaplanowano czytanie „Lalki”. Jest to powieść Bolesława Prusa wybitnego epika tworzącego i publicysty tworzącego w pozytywizmie. Patronat nad akcją objęła para prezydencka.
Bolesław Prus to pseudonim literacki pisarza. Naprawdę nazywał się Aleksander Głowacki. Urodził się w 1847r., pochodził z rodziny szlacheckiej. Już jako szesnastolatek wziął udział w
powstaniu styczniowym. Jako felietonista współpracował z wieloma czasopismami.
Swój talent literacki ujawnił dopiero w opowiadaniach i nowelach, np. Michałko, Antek, Powracająca fala. Późniejsza Anielka była zapowiedzią arcydzieł nowelistyki polskiej, wśród
których można wymienić Kamizelkę, Omyłkę czy Z legend dawnego Egiptu. Potem
zaczęły powstawać powieści : Placówka, Lalka, Emancypantki i Faraon, który okazał się niebywałym sukcesem. Prus zmarł w 1912r. Jego ciało złożono na warszawskich Powązkach, na nagrobku widnieje napis „serce serc”.
„Lalka” jest powieścią, która ukazuje szeroki obraz polskiego społeczeństwa w latach siedemdziesiątych XIX wieku. Na tym tle przedstawia dzieje głównego bohatera - Stanisława Wokulskiego i dokonuje rozrachunku z dwiema epokami: romantyzmem i pozytywizmem. Niestety wnioski są porażające. Na podstawie Warszawy widać, jak podzielona wewnętrznie jest społeczność polska, jak wiele znaczy pochodzenie, a jak mało praca człowieka, który chce zmienić świat.
W sobotę, 5 września 2015r., po raz czwarty odbyła się akcja Narodowego Czytania, która propaguje największe dzieła polskiej literatury, wzmacnia poczucie tożsamości narodowej i
popularyzuje czytelnictwo wśród Polaków. Na rok 2015 zaplanowano czytanie pozytywistycznej
powieści Bolesława Prusa Lalka.
Nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach również włączyli się w tę piękną akcję. Wspólne czytanie poprzedziło wprowadzenie w tematykę utworu i krótki życiorys
Bolesława Prusa. Pierwszy fragment powieści przeczytała pani dyrektor, Bogusława Lewińska. Następnie słuchaliśmy pani Laurencji Jarzębskiej, pani Tamary Wieczorek, pani Alicji Waczyńskiej, pani Doroty Grzejszczak oraz pani Katarzyny Leśniewskiej. Wysłuchaliśmy także uczennicy klasy II gimnazjum Aleksandry Dworzyńskiej. Czytaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna.
Kolejne slajdy związane były z fascynującym światem powieści, jej autorem oraz kadrami z filmowej adaptacji „Lalki”. Na zakończenie prowadząca przeprowadziła krótki quiz. Uczniowie
udowodnili, że z uwagą słuchali prezentowanych treści.

Tegoroczną edycję Narodowego Czytania w naszej szkole można uznać za udaną. Cieszy fakt, że wciąż znajdują się ludzie gotowi zatrzymać się na moment i przysiąść nad lekturą, a tym samym udowodnić prawdziwość słów dyrektora Narodowego Centrum Kultury, pana Krzysztofa Dudka, że kultura nie jest dodatkiem do innych rzeczy, tylko sama jest czymś bardzo istotnym.

Katarzyna Leśniewska
ROK SZKOLNY 2014/2015
Polsko-Niemieckia Współpraca Młodzieży
„Perspektywy zawodowe”


W dniu 10 czerwca 2015r. pani Marta Krzysztofik przeprowadziła wśród uczniów gimnazjum akcję Polsko-Niemieckiej WspółpracyMłodzieży na temat „Perspektywy zawodowe” - niemiecki rynek pracy w Polsce.
Celem akcji było:
-zapoznanie młodzieży z niemieckim rynkiem pracy i firmami
niemieckimi w Polsce i w województwie łódzkim,
-prezentacja ciekawych zawodów,
-zachęcenie do nauki języka niemieckiego.

Uczniowie podczas dwugodzinnych zajęć wykonywali w grupach karty pracy związane tematycznie z zawodami: łączenie zawodów w języku polskim i niemieckim, quiz do prezentacji, typowe cechy charakteryzujące poszczególne zawody, tłumaczenie niemieckich ofert pracy. Najlepsi uczniowie zostaną nagrodzeni upominkami pozyskanymi od Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży.
Wyniki konkursu ,,W imię Miłości Ojczyzny"

W piątek, 15 maja 2015 roku w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Piotrkowie Trybunalskim odbyła się uroczystość upamiętniająca 25-lecie istnienia Stowarzyszenia Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej. Ponadto ogłoszono wyniki konkursu historycznego ,,W imię Miłości
Ojczyzny" zorganizowanego przez Gimnazjum nr 4, Stowarzyszenie Rodzina Katyńska Ziemi Piotrkowskiej oraz Wojewódzki Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Piotrkowie Trybunalskim.

W czternastej już edycji konkursu udział wzięło 49 uczniów z terenu miasta Piotrkowa Trybunalskiego oraz pięciu okolicznych powiatów. Uroczystość podsumowania wyników konkursu oraz wręczenia nagród została poprzedzona wzruszającym przedstawieniem o tematyce katyńskiej w wykonaniu uczniów Gimnazjum nr 4.

Finalistami zostali uczniowie:

Maria Stępień - klasa III gimnazjum

Szymon Zapała - klasa III gimnazjum

Klaudia Miązek - klasa I gimnazjum

laureatami:

Ewelina Lisiak - klasa III gimnazjum

Izabela Próchnicka - klasa III gimnazjum

 

Zwycięzcom serdecznie gratuluję:)

Joanna Wieczorek
Pod niebem Olimpu
 Pod takim hasłem 18 marca 2015 r. w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Niechcicach odbyła się piąta edycja Gminnego Konkursu Mitologicznego. Jego celem jest głównie propagowanie wiedzy o mitologii greckiej, budzenie zainteresowań antyczną sztuką oraz integrowanie lokalnego środowiska szkolnego.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Przybyli do nas uczniowie ze szkół podstawowych w Milejowie, Nowej Wsi, Rozprzy i Straszowie wraz ze swoimi opiekunkami. Do rywalizacji przystąpili także reprezentanci Szkoły Podstawowej w Niechcicach. Warto podkreślić, że poziom przygotowania uczestników był bardzo wysoki. Wszyscy wykazali się bogatą wiedzą i dobrze poradzili sobie z zadaniami.
Oto zwycięzcy:
I miejsce - Jakub Laczek Sp Milejów
I miejsce - Oliwia Foryś SP Niechcice
II miejsce - Aleksandra Jagiełło SP Milejów
III miejsce - Anna Rębalińska – SP Straszów


Dziękujemy wszystkim uczniom za zaangażowanie. Zwycięzcom gratulujemy wyników. Nad
przygotowaniem konkursu czuwała pani Katarzyna Leśniewska.
Powiatowy Konkurs z Języka Angielskiego i Niemieckiego

W sobotę 14 marca 2015r. cztery uczennice naszej szkoły wzięły udział w Powiatowym Konkursie z Języka Angielskiego i Niemieckiego organizowanym już po raz siódmy przez Gimnazjum im. Jana Pawła II w Rozprzy.
Głównym celem organizatorów jest propagowanie języków obcych wśród młodzieży gimnazjalnej. Konkurs od lat jest chętnie wykorzystywany przez nauczycieli języka angielskiego i niemieckiego jako instrument motywujący uczniów do rozwijania sprawności językowych oraz podejmowania intelektualnych wyzwań.
Nasze uczennice nie zajęły wprawdzie wysokiego miejsca w konkursie, mogły jednak sprawdzić swoją wiedzę z języków obcych oraz zmierzyć się z innymi rówieśnikami w tej dziedzinie.
Spotkanie z panem Maciejem Sobańskim

W poniedziałek 26-01-2015 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym  w Niechcicach odbył się pokaz multimedialny, przeprowadzony przez pana Macieja Sobańskiego, pracownika Nadpilicznych Parków Krajobrazowych z Moszczenicy. Zwierzęta zimą, bo taki właśnie był temat prezentacji, jest jak najbardziej ze względu na czas i porę roku. Pierwsza część pokazu była przeznaczona dla klas IV-VI, natomiast druga dla uczniów klas I-III. Pan Maciej w bardzo ciekawy i interesujący sposób opowiadał o parkach, w których na co dzień pracuje, a także o spotykanych w nich zwierzętach. Uczniowie mogli podziwiać piękne kolorowe slajdy przeplatane efektami, które wzbudzały w nich zachwyt. Oprócz wrażeń wizualnych i wiedzy przekazanej przez prowadzącego,
dzieci otrzymały wiele cennych wskazówek, jak można i trzeba pomagać zwierzętom, w tak trudnym dla nich czasie jakim jest zima. Pokaz zakończył się wręczeniem prac plastycznych wykonanych przez naszych uczniów oraz dyplomu z podziękowaniami za ciekawą i pouczającą prezentację. Młodzież za pracę otrzymała w nagrodę kalendarze z ciekawostkami przyrodniczymi. Mam nadzieję, żebędziemy mieli przyjemność gościć p. Macieja jeszcze nieraz.
STAŁA POD ŚNIEGIEM PANNA ZIELONA

Świetlica każdego roku dba o magiczny nastrój w pełni odzwierciedlający czas świąt BOŻEGO
NARODZENIA. Grudzień to szczególny miesiąc, dorośli myślą o wilijnych przyjęciach, choinkach i dekoracjach, a dzieci o śniegu i prezentach. To zaczarowany czas, w którym wydaje się, że nawet te najmniej prawdopodobne, bajkowe wydarzenia mogą się nam przytrafić. Świetlica szkolna ZSG Niechcice co roku wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom. Oprócz codziennego czytania dzieciom opowiadań o tematyce świątecznej, wspólnie z wychowankami tworzy niepowtarzalną dekorację, która zachwyca oryginalnością, nietuzinkowością. Nie ma osoby, która nie zatrzymałaby się choć na chwilę, aby podziwiać te cudeńka. W tym roku w popołudniowy dzionek w dniu 12 XII 2014 roku odbyły się warsztaty pod hasłem STAŁA POD ŚNIEGIEM PANNA ZIELONA. Ich pomysłodawczynią była pani mgr Tamara Wieczorek. Jest to nauczyciel znany w społeczeństwie szkolnym ze swoich szalonych, wytwornych i dopracowanych w każdym szczególe prac plastycznych. Pani Tamara Wieczorek pragnęła nauczyć przybyłych wykonania różnymi sposobami cudownej, różanej choinki. Dzieci z dużym zapałem łączyły poszczególne elementy, które w fazie końcowej zachwycały bajecznym efektem. Nikt nie wyszedł z pustymi rękoma. Każdy mógł zanieść do domu swoje dzieło, aby, gdy przyjdzie odpowiedni czas dać jej honorowe miejsce na stole wigilijnym. Oprócz naszych szkolnych dzieci swoją obecnością zaszczycili nas absolwenci. Służyli pomocną dłonią najmłodszym. Jesteśmy dumni z tego, iż spod naszych skrzydeł wyszli tak wrażliwi, ciepli ludzie. W tajemnicy dla zainteresowanych zdradzimy, iż w
najbliższe święta również nie zabraknie atrakcji. Dzieci i młodzież pracowały pod opieką pań: Tamary Wieczorek, Laurencji Jarzębskiej, Katarzyny Karkochy i Doroty Grzejszczak.
Laurencja Jarzębska
„ Jest taki dzień … szkoda, że tylko raz do roku…."
Jakco roku w naszej szkole przed świętami odbyło się spotkanie wigilijne. Uczniowie klasy piątej przygotowali JASEŁKA pt.: CO SIĘ ZDARZYŁO W BETLEJEM? Chórzyści pod kierunkiem pana Zbigniewa Woszczyka wykonali kilka kolęd i pastorałek. Wszyscy  oraz wspólnego kolędowania. Na zakończenie Pani Dyrektor Bogusława Lewińska, Ks. Andrzej Gaj oraz przedstawiciele Rady Rodziców i Samorządu Szkolnego złożyli wszystkim zebranym życzenia.
Katarzyna Bartosiewicz
Wycieczka do Muzeum Animacji SE-MA-FOR w Łodzi.
Z Dniem Misia zbiegła się również nasza wycieczka do Muzeum Animacji SE-MA-FOR w Łodzi. Misiów było tam, co niemiara. Powitał nas Miś Uszatek z przyjaciółmi i Miś Colargol z rodziną...
Atrakcji było dużo więcej. Poza zwiedzaniem muzeum uczniowie klas 2 i 3 szkoły podstawowej brali udział w warsztatach plastycznych.. Przez chwilę mogli wcielić się w rolę twórców lalek do bajek. Okazuje się, że nie jest to takie proste. A jak tworzy się taką lalkę?
Zaczynamy od projektu...
Następnie robimy model, który pokrywamy plasteliną i innymi materiałami... w rezultacie otrzymujemy lalkę.
Oczywiście sami też byliśmy aktorami i wiemy już ile pracy trzeba włożyć w to, byśmy mogli
oglądać nasze ulubione dobranocki.
Kilka z nich mieliśmy szansę obejrzeć na miejscu. "Parauszek" i "Mokra bajka" będą nam przypominały o listopadowym wyjeździe. Natomiast uczniowie klasy 5 tworzyli filmowe
animacje. Mogliśmy także obejrzeć prace naszych koleżanek, które zdobyły nagrody w konkursie pt. "Mój miś”. III miejsce zdobyła Karolina Sitek, natomiast Amelia Dudzik zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy dziewczynom. 
Ale... Ale...Alessandra....czyli wieczór andrzejkowy w Niechcicach

Już po raz kolejny Samorząd Uczniowski zorganizował uczniom Zespołu Szkolno - Gimnazjalnego w Niechcicach zabawę andrzejkową.
Bawić mogli się wszyscy - począwszy od sześcioletnich uczniów naszej szkoły, a skończywszy na piętnastolatkach.
Impreza zaczęła się o godzinie 14.00, kiedy to Pani Dyrektor powitała wszystkich zgromadzonych życząc im udanej zabawy. Prowadzący, czyli Kuba Cisek, Karolina Grzywacz i Sandra Król, krótko przypomnieli o tradycjach andrzejkowych. Kultywując dawne zwyczaje nie obyło się oczywiście bez wróżb. Bardzo popularne były serca z imionami przyszłych ukochanych - każdy miał szansę poznać imię swojej drugiej połowy;), a także przekonać się czy czeka go bogactwo, słodkie życie, czy może zakon...Śmiechu było co niemiara, a kolejka do wróżb wydłużała się z każdą chwilą. Ale wróżby nie były jedyną atrakcją wieczoru. Równie popularne były konkursy. Uczniowie bardzo chętnie walczyli o nagrody. Trzeba przyznać, że gimnazjaliści prowadzący imprezę świetnie się przygotowali i dbali, by nikt się nie nudził. Zarówno taniec z balonami, podawanie sobie plastikowej pałeczki, czy jedzenie jabłek bez użycia rąk cieszyły się ogromną popularnością. Całość nie wypadłaby tak dobrze gdyby nie nasi DJe - chłopcy odpowiedzialni za stronę muzyczną zachowali się bardzo profesjonalnie - zadbali zarówno o sprzęt, jak i o kolorowe światła.
Myślę, że należą im się serdeczne podziękowania. A kto dla nas grał? Oczywiście Kuba Sowa, Daniel Prochuń oraz Janek Foryś.

Za wspólną zabawę dziękujemy wszystkim przybyłym.
Przystoi walczyć w obronie praw, wolności, ojczyzny.

Dnia 12 listopada 2014 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym im. M. Konopnickiej w Niechcicach młodzież przygotowała montaż słowno-muzyczny pn. Przystoi walczyć w obronie praw, wolności, ojczyzny. Uroczystość rozpoczęła się wprowadzeniem sztandaru szkoły przez poczet sztandarowy oraz odśpiewaniem hymnu państwowego Następnie w części artystycznej narrator przypomniał, że: ,,Wytrwałe, pełne ofiarnego poświecenia wysiłki narodu o odzyskanie niepodległości w radosnym dniu 11 listopada 1918 r. uwieńczone zostały glorią Polski wolnej i niepodległej. Po 123 latach niewoli na zegarze dziejowym wybiła dla Polski godzina wolności. Potężne dzwony ze spiżowym głosem królewskiego Zygmunta oznajmiły wszystkim tę radosną chwilę, w której zostały zrealizowane marzenia i tęsknoty wielu pokoleń Polaków. Spod stropu wawelskiej katedry, poprzez wszystkie kościoły, jak długa i szeroka Polska, popłynęło dziękczynne ,,Te Deum”, wydarte doniosłym głosem z piersi Polaka. Ziściły się pragnienia wolnej Polski. Miłościwy Bóg zechciał wysłuchać próśb ojców naszych": Ojczyznę, Wolność, racz nam wrócić Panie.

Prowadzący wszystkich zebranych zachęcił do chwili refleksji i zadumy nad losami naszej Ojczyzny, jej glorią i upadkiem. Mając nadzieję, że w podróży w głąb historii odnajdą cząstkę siebie - utożsamiając się z Polską. Bo przecież: ,,Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie, szum gałęzi, listopadów przemijanie. Warto się czasem zasłuchać w grobów ciszę, by mowę wieków usłyszeć”.

Montaż wzbogaciły prezentacje multimedialne ukazujące glorię, upadek, w końcu nadzieję Polski na zrzucenie jarzma niewoli. Przypomniały również sylwetki Polaków, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości. Mogliśmy ze wzruszeniem wysłuchać utworów m.in.: Ireny Santor i Jacka Kaczmarskiego. W słowie poetyckim nie zabrakło Pięciu poległych Artura Oppmana oraz wiersza Ojczyzna, autorstwa Klaudii Stasiak, uczennicy klasy II gimnazjum, który akcentował tragizm losów Polaków.

Wieczorem zaś z inicjatywy księdza wikariusza Andrzeja Gaja oraz p. Małgorzaty Sierant młodzież wzięła udział w miejscowym kościele w I Wieczorze Pieśni Narodowych pod hasłem Polsko, Ty zawsze wiernych miałaś synów!... Program spotkania składał sie z 11 pieśni hymnicznych, patriotycznych i legionowych przeplatanych zapomnianymi wierszami, które towarzyszyły narodowi polskiemu w ważnych wydarzeniach dziejowych. Poprzez to przedsięwzięcie chcieliśmy zachęcić miejscową społeczność do wskrzeszenia i kontynuowania tradycji wspólnego śpiewania, bowiem w ,,słowach i nutach  pieśni patriotycznych zaklęta jest opowieść o Ojczyźnie". 
Trzynastu wspaniałych

Jeżeli w kalendarzu październik, a za oknem nie pada deszcz i nie wieje wiatr, to znak, że czas po raz kolejnywyruszyć na cmentarz i przypomnieć wszystkim o mogiłach tych, którzy kiedyś odeszli. W tym roku do akcji Samorządu Uczniowskiego włączyły się następujące osoby: Daria Banaszczyk, Wiktoria Biegańska, Ania Cichecka, Karolina Grzywacz, Julia Jarzębska, Kacper Kołaciński, Sandra Król, Julia Niemczyk, Ewa Pielużek, Daniel Prochuń, Wiktoria Radziszewska, Natalia Świstak, Oliwia Wach. Pod opiekuńczym okiem pań: Katarzyny Leśniewskiej, Edyty Pawłowskiej i Alicji Waczyńskiej uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum dzielnie pracowali. Wspaniale było uczestniczyć w tym przedsięwzięciu, obserwować zgodnie współpracującą młodzież, którą łączył wspólny cel. Co ciekawe, osoby, które towarzyszą nam już kolejny rok zauważyły, że grobów, o których nikt nie pamięta, jest coraz mniej. Mamy wrażenie, że
nasza akcja stała się wzorem do naśladowania dla innych mieszkańców Niechcic, którzy zaczęli zauważać nie tylko swoje, zadbane i uprzątnięte grobowce, ale również te pokryte darniami trawy, przysypane ziemią i zarośnięte chwastami. To wielki sukces i rzecz warta podkreślenia.

Mamy nadzieję, że za rok akcja zostanie powtórzona i znów młodzież będzie mogła zrobić
coś dobrego i pokazać, że szkoła to nie tylko nauka z książek, ale też nauka człowieczeństwa, współpracy, dbania o dobro wspólne i szacunku dla przodków. Podziękowania należą się zarówno tym, którzy uczestniczyli w akcji, jak również wszystkim, którzy przynieśli znicze na cmentarz.

Opiekun Samorządu Uczniowskiego 
Plac zabaw przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach

Plac zabaw powstał w ramach programu rządowego „Radosna Szkoła”. W 2013 roku dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach, Bogusława Lewińska, złożyła wniosek do wójta gminy Rozprza o szkolny plac zabaw. Wniosek został pozytywnie rozpatrzony, która zakładał, że koszty budowy będą rozłożone po połowie. Koszt realizacji szkolnego placu zabaw wyniósł
230 900,00. 50 % powyższej kwoty otrzymano z Narodowego Programu „Radosna Szkoła”. Plac zabaw przy Zespole Szkolno-Gimnazjalnym został wyposażony między innymi w zestaw zabawowo-sprawnościowy, huśtawki, zestaw wielofunkcyjny, zestaw wieża z rurą strażacką i warownię.

Na uroczystość otwarcia, która odbyła się 28.10.2014 roku w Zespole
Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach przybyli: Wójt Gminy Rozprza-Janusz
Jędrzejczyk, pani Marzena Kacperczyk kierownik inwestycji, proboszcz Niechcic
ksiądz Zbigniew Biedroń, Rodzice, Nauczyciele i Uczniowie.

Uroczystość rozpoczęła Pani
Dyrektor Bogusława Lewińska, która powitała zaproszonych gości i przedstawiła program spotkania. Następnie dokonano poświęcenia, przecięcia wstęgi i oddania do użytku dzieciom nowych inwestycji. Pani dyrektor, złożyła serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania placu.

Piękny plac zabaw to nowa strefa aktywnej zabawy, w której dzieci mogą miło
i bezpiecznie spędzać czas. Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w
Niechcicach powiedziała „jesteśmy dumni, że nasza szkoła została tak szczodrze
obdarowana. Wierzymy, że dzieci, rodzice i nauczyciele w pełni to doceniają i cieszymy się, że dzieci będą miały, gdzie spędzić czas w atrakcyjny i ciekawy sposób”.

Nowy plac zabaw dostarczy dzieciom radości z powodu zabawy, wzbogaci ofertę edukacyjną placówki, będzie służyć lokalnej społeczności oraz pozwoli rozwijać twórcze inspiracje dzieci i przyczyni się do ich pierwszych życiowych sukcesów.

Po części oficjalnej nadszedł czas na zabawę.

Bogusława Lewińska
ODKRYJ TAJEMNICE CHEMII
W dniu 17. 10. 2014 roku na zaproszenie nauczycielek Katarzyny Karkochy, Tamary Wieczorek oraz Laurencji Jarzębskiej w naszej świetlicy gościła dr Anna Piasecka. Jest ona pracownikiem Instytutu Genetyki Roślin Polskiej Akademii Nauk w Zespole Metabolomiki i zajmuje się badaniem metabolomu roślin. Pani naukowiec przyjechała do nas aż z Poznania, jednak znane są jej nasze okolice, ponieważ pochodzi z Rozprzy. Jej główne zainteresowania wiążą się z badaniem reakcji związków biologicznie czynnych występujących w roślinach na stresy abiotyczne, tj. susza i mróz oraz biotyczne, tj. patogeny grzybowe i szkodniki owadzie. Prowadzi również badania nad składnikami leków roślinnych. Uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w zajęciach zorganizowanych przez naszego gościa pt.: „Odkryj tajemnice chemii”.

Nasi młodzi eksperymentatorzy mogli dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat naturalnych barwników roślinnych. Świetliczaki chętnie i samodzielnie przeprowadzały doświadczenia związane ze zmianą właściwości fizykochemicznych barwników antocyjanowych występujących m.in. w kapuście czerwonej czy winogronach oraz barwników taninowych z herbaty pod wpływem kwasów i zasad.

Papierki lakmusowe umożliwiły dzieciom sprawdzenie dokładnego pH uzyskanego roztworu. Mogły własnoręcznie przeprowadzić ekstrakcje barwników z zielonych oraz jesiennych, kolorowych liści oraz przyjrzeć się technikom rozdziałów złożonej mieszaniny barwników za pomocą chromatografii cienkowarstwowej. Dzięki temu dowiedziały się, dlaczego liście zamieniają się jesienią z zielonych w różnokolorowe. Dzieci przekonały
się, iż barwniki mogą służyć również do barwienia, dzięki kolorowaniu obrazków za pomocą soku z buraka. Barwniki zawarte w tym warzywie (betalainy) wykorzystywane są na szeroką skalę do produkcji kolorowych napojów czy potraw.

Wielkim wyzwaniem okazały się „chemiczne łamańce językowe”. Ale i tu nasi uczniowie zdali egzamin. Cały pokaz zakończyła radosna uczta wielokolorowej sałatki  z warzyw i owoców, ponieważ związki nadające barwę roślinom mają również właściwości prozdrowotne.

Dzień ziemniaka w naszej szkole (22.10.2014 r.)
Jesień to czas zbioru plonu, czas obfitości. Z tą porą roku związanych jest wiele tradycji i zwyczajów ludowych. Niestety w ostatnim czasie obserwuje się zanikanie tak istotnych dla każdego narodu tradycji kulturowych, toteż 22 października 2014 roku zorganizowaliśmy w naszej szkole Święto Pieczonego Ziemniaka. Zabawa dla uczniów edukacji wczesnoszkolnej toczyła się wokół ziemniaka. Wszyscy stanowiliśmy ziemniaczaną rodzinę.

Poznaliśmy krótką historię ziemniaka, a chętni uczniowie wzięli udział w „ziemniaczanym teście”. Następnie dzieci recytowały wiersze i śpiewały piosenki o tematyce jesiennej, a klasy trzecie zrobiły ziemniaczaną sałatkę.

W ramach przygotowań do tegorocznego święta ogłoszony został konkurs pt. „Cudak z ziemniaka”. Twórcy do zrobienia prac wykorzystali różnorodne materiały. Powstały ciekawe i niekiedy zabawne figurki. Zwycięzcy otrzymali nagrody, wśród których były przybory szkolne
i zabawki. Tego typu przedsięwzięcia są bardzo istotne, gdyż dajemy uczniom świadectwo tego, jak cenna jest kulturowo-obyczajowa spuścizna, podkreślamy znaczenie tradycji w życiu każdego człowieka.
Elżbieta Gąsior
Edukacja jest droższa od złota

14 października 2014 roku Dyrektor Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach, Bogusława Lewińska, złożyła nauczycielom i pracownikom oświaty życzenia  za zaangażowanie w pracę, za wyrozumiałość i cierpliwość w stosunku do uczniów, za życzliwość i serdeczność. Za to także, że są twórczy i kreatywni, pełni pomysłów i ciekawych inicjatyw. To dzięki pracy nauczycieli nasza szkoła jest wyjątkowa. Współczesny polski nauczyciel to człowiek poświęcający się swej pracy, odpowiedzialny – świadomy misji, jaka spoczywa na jego barkach. Tradycją stało się, że z okazji Dnia Nauczyciela przyznawane są nauczycielom nagrody. Nagrodzeni zostali nauczyciele uczący swoich uczniów wrażliwości, otwartości, poszanowania innych i poświęcenia, oraz ci, którzy swój czas poświęcają uczniom służąc wsparciem i pomocą. Wszystkim nagrodzonym dyrektor pogratulował, życząc dalszych sukcesów.  Nagrodzeni zostali: Bożena Sieńko, Laurencja Jarzębska, Tamara Wieczorek, Zdzisława Pielużek, Elżbieta Gąsior, Bogusława Dudzik -Gozdek, Beata Kołacińska.
Nagrody otrzymali także pracownicy obsługi: pani Jadwiga Kałużna, Elżbieta Adamus i Elżbieta Nowakowska.
Uroczystość z okazji Dnia Nauczyciela oraz ślubowania pierwszoklasistów swoją obecnością zaszczycili goście: wójt gminy Rozprza – Janusz Jędrzejczyk, przewodniczący Rady Gminy –Tomasz Gemel, oraz radni: Arkadiusz Próba i Zbigniew Kaczmarek, rodzice i emerytowani pracownicy.
Swoje święto miały także pierwszaki, które tego dnia złożyły uroczyste ślubowanie i zostały przyjęte w poczet społeczności szkolnej.
Uroczystość pasowania została zakończona mottem Jana Pawła II „Przykładajcie się do nauki z wielkim zapałem. Wiedza bowiem otwiera horyzonty i sprzyja duchowemu rozwojowi człowieka.
Prawdziwie wielki jest ten człowiek, który chce się czegoś nauczyć”. 
TYDZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

W dniach od 29 września do 3 października 2014r. w naszej szkole przeprowadzona została akcja TYDZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA. W akcji wzięli udział uczniowie wszystkich klas wraz ze swymi wychowawcami. Przez cały tydzień przygotowywano smaczne i zdrowe śniadanka. Odbyła się również: PRZERWA Z OWOCEM.
Na zakończenie poszczególne klasy przygotowały kosze owocowo-warzywne. Wszyscy przypomnieliśmy sobie, jak ważnym posiłkiem jest śniadanie i jakich witamin dostarczają nam owoce i warzywa.
IV ŚWIATOWY DZIEŃ TABLICZKI MNOŻENIA

,,MŁODSI SPRAWDZAJĄ, CZY STARSI TABLICZKĘ MNOŻENIA ZNAJĄ!”

26.09.2014 r. obchodziliśmy Święto Tabliczki Mnożenia. Nasza szkoła uczestniczyła w tej akcji po raz drugi. Od 22 września przygotowywaliśmy się do tego dnia.  Na korytarzach i holach wywiesiliśmy plakaty i ogłoszenia zachęcające wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. W czwartek uczniowie brali udział w zabawie ,,Matematyczne spacery” i sprawdzali się ze znajomości różnych przypadków mnożenia. Przeprowadzono też egzaminy wśród uczniów, którzy następnego dnia zasiedli w Komisjach Egzaminacyjnych. W piątek podczas porannego apelu Pani Dyrektor Bogusława Lewińska otworzyła IV WMT Day. Na ulice naszej miejscowości wyruszył Patrol Egzaminacyjny. Odwiedziliśmy sklepy, bank, podwórka. Napotkane osoby chętnie zgadzały się na udział w akcji. Emocji nie brakowało, a strach paraliżował niektórych. Równolegle w szkole pracowała Komisja Egzaminacyjna, do której zgłaszali się nauczyciele, pracownicy szkoły i rodzice. Uczniowie klas IV – VI Szkoły Podstawowej i I – III Gimnazjum przystąpili do sprawdzianu na lekcjach matematyki. Ogółem egzamin napisało 177 osób. 100 osób zdało go i otrzymało tytuł MT EXPERT potwierdzony legitymacją. W tym dniu w Niechcicach królowała matematyka. Cel akcji został osiągnięty. Uczniowie przypomnieli sobie tabliczkę mnożenia, a dorośli uświadomili sobie, że mimo upływu czasu, dobrze pamiętają to działanie. Przedsięwzięcie podobało się zarówno starszym jak i młodszym. Z pewnością wrócimy do niego za rok.
Koordynator Lokalny
Irena Zielińska 
DZIEŃ JĘZYKÓW OBCYCH W ZESPOLE SZKOLNO - GIMNAZJALNYM W NIECHCICACH

29 września odbył się w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Niechcicach Dzień
Języków Obcych. Była to świetna okazja by uczniowie zapoznali się z kulturą i historią krajów rosyjsko, niemiecko i anglojęzycznych, by zastanowili się nad wpływem tych języków i krajów z nimi związanych na naszą edukację i nasze obyczaje. Ale przede wszystkim była to szansa na dobrą zabawę ( z angielskiego – fun).

W naszej szkole uczymy się 3 języków obcych – angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego, dlatego też niektóre z wiadomości były przekazywane aż w 5 językach: polskim, angielskim, niemieckim, rosyjskim oraz w łacinie. Uczniowie wyrecytowali we wszystkich językach nazwy dni tygodnia, miesiące, a także odśpiewali obcojęzyczne wersje popularnej u nas piosenki „Panie Janie”.

Tego dnia przybyli do nas z całego świata wybitni goście. Znakomite postacie ze świata międzynarodowej polityki - Jej Królewska Mość Elżbieta II, Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama, Kanclerz Niemiec – Angela Merkel, Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin, a nawet sam Juliusz Cezar !!!

Jakby tego było mało ze specjalnym występem zjawili się członkowie zespołu ‘The Beatles”. Wielka czwórka z Liverpoolu odśpiewała nam swój kultowy utwór „Twist and shout”. Trzeba przyznać, że chłopaki nadal są w formie.

Rozstaliśmy się wszyscy tego dnia w dobrych nastrojach, a uczniowie poszli do domu powykuwać trochę słówek z niemieckiego, rosyjskiego czy angielskiego. Bo naprawdę warto znać języki obce!
Aleksandra Tomicka
"Turysto! Szanuj Środowisko"
(...) O naturo! Jak wielką jesteś ty królową!

Zawsze czystą, wspaniałą i piękną i nową!

Zawsze swemi wdziękami odradzasz się mile!

A człowiek obok ciebie żyje tylko–chwilę!

Jesteś wieczna, urocza, niewinna i święta,

Podziwiana z zapałem, ale niepojęta!..

[Bogusz Zygmunt Stęczyński]

„Turysto! Szanuj Środowisko” pod takim hasłem 27 kwietnia ruszyła tegoroczna 21-a akcja „Sprzątanie Świata”. Przypomnijmy: Clean up the World to międzynarodowa kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września. Ideą akcji jest praktyczna edukacja na rzecz rozwoju zrównoważonego środowiska, promocja i kreowanie postaw przyjaznych środowisku, poszanowania zasobów naturalnych oraz racjonalnej gospodarki odpadami. „Śmieci i zanieczyszczenia nie znają granic. Cokolwiek dzieje się w jakimś miejscu Ziemi, przyniesie konsekwencje dla całej naszej Planety. Dlatego ważne jest, aby na całym świecie podejmowane były akcje, które będą zapobiegały dewastacji środowiska i pomagały je odnawiać. Takim globalnym działaniem jest właśnie „Sprzątanie świata”. To dzięki tej akcji, w 130 krajach, w ten sam wrześniowy weekend, dziesiątki milionów osób różnych narodowości, ras, wyznań i światopoglądów jednoczą się w działaniu dla dobra całej ludzkości” (Nasza Ziemia). My również nie zostaliśmy obojętni. Dlatego, też w piątek 19 września 2014 roku wszystkie klasy naszej Szkoły wyruszyły w teren, aby porządkować różne miejsca w Niechcicach:
 • klasy najmłodsze – teren wokół Szkoły,
 • klasy IV-VI - las w Cieślinie
 • klasy gimnazjalne - teren Osiedla Przylesie
Uczniowie zebrali wiele worków odpadów, w których znajdowały się np.: jednorazowe reklamówki, opakowania po słodyczach, puszki, odzież, butelki, nawet krzesło. Na uwagę zasługuje fakt, że wzrasta świadomość ekologiczna Polaków oraz ich odpowiedzialności za środowisko naturalne. Niemniej należy pamiętać, że zbiórka śmieci raz w roku nie wystarczy,
by zachować piękno przyrody…
Joanna Wieczorek 
Inauguracja roku szkolnego 2014/2015
Gaudium in litteris est
– Nauka daje radość
Rok szkolny 2014/2015 rozpoczął się uroczystą mszą świętą w miejscowej parafii. Następnie społeczność uczniowska wzięła udział w akademii, podczas której dyr. szkoły p. Bogusława
Lewińska powitała przybyłych gości: p. Elżbietę Piątek i p. Zbigniewa Kaczmarka - radnych Gminy Rozprza, uczniów i rodziców oraz pracowników szkoły.

Pani dyrektor z rąk radnych otrzymała powierzenie na stanowisko dyrektora Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach na lata 2014-2019. Nowym wicedyrektorem placówki została
p. Bożena Sieńko.

Dyrekcja w swoim wystąpieniu przypomniała o wydarzeniach sprzed 75 lat – wybuchu II wojny światowej. Zebrani uczcili minutą ciszy - pamięć wszystkich tych, którzy zginęli w obronie ojczyzny podczas wojny. Następnie nakreśliła zadania szkoły na bieżący rok. Miłym akcentem było uhonorowanie długoletniej pracy wychowawczo-dydaktycznej nauczycieli:
45 lat p. Elżbiety Listowskiej
30 lat p. Teresy Cecotki i Małgorzaty Sierant
25 lat p. Elżbiety Gąsior oraz
20 lat p. Beaty Kołacińskiej

Wszystkim uczniom rozpoczynającym i kontynuującym naukę życzymy wielu sukcesów w nauce, rozwijania swoich zainteresowań, talentów i pasji. Bo szkoła to nie tylko lekcje, to także różne inne formy działań, dzięki którym możecie uczyć się współpracy, zaangażowania, aktywności obywatelskiej, wrażliwości na potrzeby innych ludzi. Słowa łacińskiej maksymy: Gaudium in litteris est niech zaś staną się mottem do pracy w nowym roku szkolnym.
Joanna Wieczorek
ROK SZKOLNY 2013/2014
„Lata 20 lata 30”

Od kilku lat młodzież gimnazjum realizuje projekt gimnazjalny. W Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach uczniowie realizują projekt z wielkim rozmachem.
W tym roku projekt był realizowany pod tytułem „Lata 20 lata 30”. Projekt był realizowany pod opieką pani Beaty Kołacińskiej- nauczyciela języka polskiego, pani Tamary Wieczorek i pana Zbigniewa Woszczyka.

Lata 20-te lata 30-te były czasem, gdy rodziła się nowa epoka. Radość z powodu odzyskania przez Polskę niepodległości powodowała, że epoka ta rodziła się nie w bólu, jak to zwykle bywa, lecz w rytmie charlestona, fokstrota, swingu i jazzu.

Był to czas, gdy w przeszłość odchodziła dawna kultura ziemiańska, a jej rolę przejmowały ośrodki miejskie. Zmianom tym towarzyszył szybki postęp technologiczny. W tym czasie do powszechnego użytku zaczęło wchodzić wiele wynalazków, szczególnie z zakresu komunikacji.

To był świat w zupełnie starym stylu

Początek XX w. był czasem dobrze wychowanych panien ubranych w sztywne gorsety, długie suknie, spod których ledwie wystawał czubek buta. Teraz dobrze wychowana panna stała się chłopczycą. Obcięła włosy, skróciła sukienki i zaczęła się malować. Starannie wyuczoną powagę zastąpiła spontanicznym śmiechem. Chłopczyce jeździły automobilami, chodziły do kina, opalały się i tańczyły charlestona, którego tańczyć można było byle gdzie, nawet na ulicy.

W dwudziestoleciu międzywojennym kwitło życie nocne. Jak grzyby po deszczu wyrastały kabarety i dancingi. Pierwszym kabaretem założonym na ziemiach polskich po odzyskaniu niepodległości był kabaret ,,Qui pro quo".
Działał on pod kierownictwem artystycznym Jerzego Boczkowskiego. Skupiał śmietankę artystów. Występowali tu: Mira Zimińska, Zula Pogorzelska, Loda Halama, Hanka Ordonówna, Stefcia Górska, Eugeniusz Bodo.

Jednym z najbardziej znanych tekściarzy kabaretu ,,Qui pro quo" był Julian Tuwim. To głównie jemu kabaret zawdzięczał niezwykłą popularność.

,,Qui pro quo” miewał też swoje ciekawostki.
Artystka, o której chcemy powiedzieć, to Hanka Ordonówna. Urodziła się jako Maria Anna Pietruszyńska – córka kolejarza. Jej debiutancki występ w wieku 16 lat został wygwizdany, jednak już wkrótce Ordonówna stała się gwiazdą. Zakochał się w niej bogaty hrabia Tyszkiewicz – właściciel licznych dóbr ziemskich, wysoki urzędnik MSZ. Ich ślub, który odbył się w 1931 r. stał się skandalem. Arystokratyczna rodzina nie mogła wybaczyć Tyszkiewiczowi mezaliansu z córką kolejarza, w której żyłach nie płynęła ani kropla błękitnej krwi.

Historie miłosne jak z baśni o Kopciuszku można było zobaczyć również w kinie, które cieszyło się wówczas ogromną popularnością.
DZIEŃ WOLNOŚCI – ZSG NIECHCICE
9 czerwca 2014r. Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Niechcicach po raz pierwszy był
współorganizatorem ogólnopolskiej akcji prowadzonej przez Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży Dzień Wolności.de | Tag der Freiheit.pl.

W ramach akcji uczniowie przygotowali prezentacje multimedialne nt. „Niemiecka droga do wolności w kontekście 1989 roku - Deutschland auf dem Weg in die Freiheit", oglądano filmy o wydarzeniach z roku 1989 roku (projekcja filmu „Good Bye, Lenin” oraz „Zapach Zachodu”),
przeprowadzono quiz wiedzy o sytuacji w Niemczech po II wojnie światowej, konkurs historyczny oraz konkurs plastyczny nt. wolności.
Najpilniejsi uczestnicy zostali obdarowani upominkami.

Zwycięzcy quizu:
1. Wiktoria Radziszewska kl. IB
2. Bartłomiej Budziński kl. VI
3. Wiktoria Biegańska kl. IA

Zwycięzcy konkursu historycznego:
1. Jakub Cisek kl. IA
2. Magda Łysiak kl. II, Aleksandra Adasiak kl. II, Żaneta Świerczyńska kl. IA

Konkurs na najlepszą prezentację multimedialną:
1. Daria Banaszczyk kl. IB
2. Jakub Cisek kl. IA

Konkurs plastyczny nt. wolności:
1. Natalia Stępień kl. IA i Klaudia Wieczorek kl. IA

Projekt miał na celu przybliżenie uczniom wiedzy na temat historii Polski i Niemiec, przypomniał o
wydarzeniach z 1989 roku, pomógł im odpowiedzieć na pytanie, czym jest wolność i jakie ma dla nich znaczenie? Mówiono o kulturze oraz tradycji naszego sąsiada oraz rozwijano w uczniach postawy otwartości i tolerancji wobec innych kultur.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom biorącym udział w projekcie !!!
W czasie deszczu dzieci się nudzą?
Czy znany nam wers piosenki jest jeszcze aktualny? Poszukajmy odpowiedzi na to pytanie.
Pretekstem będzie poniedziałkowy Dzień Dziecka – ze względu na aurę został przełożony z piątku, ale jak widać pogoda pokazała, kto tu rządzi i musieliśmy się dostosować. Konkurencje sportowe i grillowanie zostały przełożone na cieplejsze dni, a poniedziałek wypełniły nam inne atrakcje. Zaczęliśmy powitaniem przez Panią Dyrektor i życzeniami dla wszystkich dzieci. Igi przedstawiać nie trzeba – jej występ był drugim punktem programu, a tuż po niej coś, na co czekaliśmy ładnych parę miesięcy - klasa IV wraz z wychowawcą, Panią Kasią Leśniewską, przedstawiła nam spektakl „Czerwony Kapturek”. Kto nie widział, niech żałuje. Interpretacja uczniów była uwspółcześnioną wersją znanej bajki, tryskała humorem i barwnymi dialogami. Młodzi aktorzy świetnie wypadli w swoich rolach i oczarowali publiczność, która po skończonym spektaklu prosiła o kolejny występ. Można to uznać za najlepszą recenzję. Całość dopełniona została dekoracją autorstwa Pani Bogusławy Dudzik. Zdjęcia dostępne są w galerii.
Po spektaklu czekał na nas konkurs talentów. Zabawę prowadzili: Natalka Kulik i Kuba Cisek,
a wystąpili przedstawiciele prawie wszystkich klas. Były wiersze, piosenki i mini spektakl.
Wszystkim podobały się popisy zręcznościowe Kacpra Kołacińskiego, który na czas układał różne kostki Rubika. Owacjami przyjęte zostały uczennice klasy III szkoły podstawowej, które zaprezentowały się w układzie tanecznym. Również popisy wokalne Dominiki Maczugowskiej i Kasi Pawlickiej zrobiły na publiczności duże wrażenie. Jury podobała się interpretacja wiersza „Koziołeczek” wyrecytowanego przez Martynkę Wolską. Również Martyna była zadowolona ze
swojego występu, a gratulacje składała jej cała klasa 1b.

Zwycięzcy Mam Talent 2014 to:

Kacper Kołaciński-składanie kostki Rubika

Ala Rogalska i Oliwka Madej-układ taneczny

Dominika Maczugowska-wykonanie piosenki

Martynka Wolska-interpretacja wiersza „Koziołeczek”


Po konkursach miał miejsce poczęstunek i dyskoteka szkolna. Można też było spędzić czas na zabawie i wspólnym oglądania filmu. Maluchy z pewnością nie narzekały na nudę...
Może jednak w czasie deszczu nie jest tak źle?

Samorząd Uczniowski
MIĘDZY NAMI CZYTELNKAMI
Między nami czytelnikami to gra zorganizowana przez Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe. Miała na celu promocję czytelnictwa wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów poprzez skłonienie ich do refleksji nad literaturą. Zadania były tak opracowane, żeby  zachęcić uczniów do mówienia o książkach, komentowania ich treści i wzajemnego przekonywania do przeczytania ciekawych książek.

Uczniowie klasy IV Szkoły Podstawowej w Niechcicach pod kierunkiem wychowawcy, Katarzyny Leśniewskiej, przystąpili do rywalizacji z uczniami z całej Polski. Rozgrywka miała 4 etapy. Pierwszy z nich polegał na opracowaniu rankingu dziesięciu książek najchętniej czytanych przez
młodzież. Stworzenie plakatu filmowego z pewnością nie jest łatwym zadaniem zwłaszcza, kiedy praca ma promować nieistniejący film, w którym grają bohaterowie z zupełnie różnych bajek, to znaczy – z zupełnie różnych książek. To było zadanie drugie, z którym sobie dobrze poradziliśmy. Stworzyliśmy również alternatywne zakończenie „Pinokia” – zgodnie z wymogami zadania numer trzy. Nasi gracze wykazywali się oczytaniem, pomysłowością, talentem i umiejętnością pracy zespołowej. Na zakończenie opisaliśmy nasz wkład w promocję czytelnictwa, czego wymagało od nas zadanie czwarte.

Przez pół roku wspólnie w gronie ponad 20 000 uczniów propagowaliśmy czytelniczy styl życia. Nie było łatwo, ale wytrwaliśmy do końca. W ten sposób uczciliśmy 650 lat działań na rzecz książki.
DWUNASTY GMINNY KONKURS RECYTATORSKI
„NASI MILUSIŃSCY W WIERSZACH”

Dnia 28.05.2014 roku w Zespole Szkolno – Gimnazjalnym w Niechcicach odbył się DWUNASTY GMINNY KONKURS RECYTATORSKI „NASI MILUSIŃSCY W WIERSZACH”. Został on przygotowany przez nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej. Do konkursu przystąpiło 32 uczniów z klas „0” i oddziałów prze przedszkolnych oraz klas pierwszych, drugich i trzecich z terenu gminy Rozprza. W jurry zasiadali nauczyciele, którzy przywieźli dzieci na konkurs. Uczniowie oceniani byli w czterech kategoriach. Nagrodzeni uczniowie to:

Klasy „0” i oddziały przedszkole

I miejsce Nikola Kuliś – przedszkole w Rozprzy
II miejsce Żaneta Stępień – szkoła w Nowej Wsi
III miejsce Ola Włóka – przedszkole w Niechcicach

Klasy pierwsze


I Wiktoria Baładys – szkoła w Niechcicach
II Magdalena Pełka – szkoła w Straszowie
III Zuzanna Reczek – szkoła w Niechcicach
III Oliwia Manikowaska – szkoła w Milejowie

Klasy drugie

I Bartosz Kałużny – szkoła w Niechcicach
II Iga Jakubik – szkoła w Mierzynie
III Maja zapała – szkoła w Niechcicach

Klasy trzecie

I Wiktoria Pełka – szkoła w Niechcicach
II Klaudia Pawlicki – szkoła w Nowej Wsi
III Amelia Klęska – szkoła w Niechcicach

Każdy uczestnik konkursu otrzymał dyplom i drobny upominek.
Nagrody wręczała pani dyrektor Bogusława Lewińska.
Zdzisława Pielużek
"Wszystko jest tematem"
24 marca 2014 roku podczas akademii z okazji „Święta Poezji” w Gimnazjum w Gorzkowicach odbyło się podsumowanie IX międzygimnazjalnego konkursu poetyckiego pod hasłem „Wszystko
jest tematem”. Celem konkursu jest promocja twórczości poetyckiej młodych autorów (gimnazjalistów). Uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechciach po raz kolejny wzięli w nim udział i odnieśli sukcesy. Wiersze napisane przez 5 uczniów zostały wysoko ocenione. Klaudia Stasiak zdobyła III miejsce, natomiast Iga Grzejszczak i Wiktoria Biegańska otrzymały wyróżnienia. Oprócz tego uczniowie wysłuchali recytacji wierszy polskich poetów i obejrzeli sztukę teatralną pt. „Śluby panieńskie” w wykonaniu uczniów gimnazjum w Gorzkowicach.
Gratulacje.
Bogusława Lewińska
IV Gminny Konkurs Mitologiczny
17 marca 2014 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym odbył się IV Gminny Konkurs Mitologiczny. Gościliśmy uczniów z Milejowa wraz z opiekunem panią Iloną Szewczyk, ze Straszona z panią
Małgorzatą Pokorą i z Nowej Wsi z panią Iwoną Marciniak. Reprezentanci naszej szkoły byli przygotowywani przez panią Sylwię Kozłowską i Katarzynę Leśniewską.
Wymagania konkursowe dotyczyły znajomości mitologii greckiej oraz starożytnej Grecji. Warto podkreślić, że piątoklasiści z olimpijskim spokojem przystąpili do rywalizacji i prezentowali wyrównany poziom. Czuwała nad nimi patronka tegorocznych zmagań – Atena, którą Grecy utożsamiali z mądrością. Ale, jak to zwykle bywa, o wyniku końcowym zadecydowała nie tylko wiedza, lecz także Tyche – grecka bogini losu. Oto wielcy zwycięzcy konkursu:
I miejsce – Maciej Wnuk – Szkoła Podstawowa w Milejowie
II miejsce – Dawid Leśniewski – Szkoła Podstawowa w Straszowie
III miejsce – Magdalena Stępień – Szkoła Podstawowa w Niechcicach
III miejsce – Igor Siciński – Szkoła Podstawowa w Niechcicach

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy i drobne upominki. Zwycięzców nagrodzono
dodatkowo wieńcami laurowymi oraz książkami, by pasjonaci antyku mogli jeszcze bardziej rozwijać swoje zainteresowania.
Gratulujemy laureatom i ich opiekunom.
Bogusława Lewińska
XII GMINNY FESTIWAL PIOSENKI NOWA WIEŚ 2014
Czworo naszych uczniów wzięło udział w konkursie, który odbył się 5 marca 2014 roku w Nowej Wsi. Julia Kamińska - z kl. 1 SP zaśpiewała piosenkę "Na cztery i na sześć"(II MIEJSCE); Gabryś Olczyk - "Niechcący", kl. 3 SP; Marta Kałucka - z kl. 5a SP (wraz z zespołem towarzyszącym)  zaśpiewała piosenkę "Niech się ludzie śmieją"; Krzysztof Kałuziński - z kl. 5b SP (wraz z zespołem towarzyszącym) zaśpiewał piosenkę "Nie ufaj mi" (II MIEJSCE).
Gdzie chcesz narodzić się Panie? ...

Święta Bożego Narodzenia są wielkim darem dla nas. Nie tylko choinki i prezenty, ale i sam Pan Jezus jest podarunkiem. We wtorkowy wieczór odbyło się spotkanie wigilijne. Uczniowie klasy trzeciej szkoły podstawowej przygotowali jasełka o narodzinach Pana. W świąteczny nastrój wprowadził wszystkich
przybyłych gości występ zespołu instrumentalno- wokalnego. Uczniowie grali i śpiewali kolędy.
Zdrowych - bo to najważniejsze. Pełnych miłości - bo to sens życia. Wiary - bo pozwala przetrwać trudne chwile.
Nadziei - bo wtedy niemożliwe jest możliwe - takie życzenia złożyła dyrektor szkoły Bogusława Lewińska. Na koniec podziękowała młodym artystom, nauczycielom: pp. Katarzynie Bartosiewicz, Zdzisławie Pielużek i Zbigniewowi Woszczykowi, pracownikom szkoły, rodzicom i gościom. 
Poczęstunek u Misia

25 listopada 2013 roku po raz kolejny dzieci w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach świętowały Dzień Pluszowego Misia pod hasłem „Poczęstunek dla Misia” Całą imprezę przygotowały i prowadziły nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej. Podczas wspólnego świętowania uczniowie przynieśli książki i czasopisma o tematyce „misiowej” oraz pluszowe misie różnych rozmiarów, koloru i gatunków. Wśród nich znalazły się takie, które liczą zaledwie kilka miesięcy, jak i bardzo zasłużone, kilkuletnie. Po
przywitaniu uczniowie z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii powstania pluszowego misia oraz ciekawostek z życia niedźwiedzi. Rozstrzygnięty został konkurs plastyczny. Wszystkie prace można było wcześniej podziwiać na szkolnym korytarzu. Były wśród nich misie wykonane z bibułkowych kulek, styropianu, plasteliny, materiałów tekstylnych, techniką wydzieranki, wyklejanki, collage.
Ponadto uczniowie śpiewali piosenki i recytowali wiersze o misiach, opowiadali historie swoich pluszaków. Nauczyciele czytali uczniom utwory, których bohaterami były misie. Na zakończenie tego radosnego dnia wszyscy udali się do klas na sodki „misiowy” poczęstunek.
Uczennica klasy I gimnazjum, Ania Cichecka, podarowała kolekcję swoich ukochanych misiów młodszym kolegom i koleżankom z klasy pierwszej.
„Sztuką jest umierać dla ojczyzny,
ale największą sztuką jest dobrze żyć dla niej”


8 listopada 2013 roku młodzież Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach włączyła się w obchody Święta Niepodległości. W montażu słowno-muzycznym przypomniała najważniejsze wydarzenia. Pytać o Ojczyznę – to pytać o drzewo, ptaki, łąki, miasta i ludzi. Walczyć o wolność to zdobywać dla siebie i innych promyk słońca, kroplę deszczu, pierwszą gwiazdkę na Wigilię. Kochać kraj rodzinny to wstawać rano, modlić się, płakać i śmiać się, a kiedy przyjdzie czas, czas próby i rachunku, nie żałować krwi, potu i serca. Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim i austriackim.
Lata 1772, 1792,1795 były tragiczne w naszej historii. Rozbiory, których dokonali nasi sąsiedzi sprawiły, że Polska została wymazana z map świata. Nie zginęli jednak Polacy, którzy przez 123 lata walczyli o odzyskanie ojczyzny.  Rok 1831 i 1864- zmaganie się o polskość przeciwko rusyfikacji i germanizacji. Młodzi Polacy szli na śmierć dla nas, byśmy mieli dziś wolny i własny kraj.
Zespół wokalny wykonał układ do piosenki „Przybyli ułani”, natomiast solistka Iga Grzejszczak piosenką „Rozkwitały pąki białych róż” wprowadziła słuchających w zadumę. O godzinie 12.00 uczniowie złożyli kwiaty i zapalili znicze na mogile żołnierzy.
Non omnis moriar

Koniec października to dla uczniów naszej szkoły czas, by odwiedzić cmentarz parafialny i swoją postawą zaświadczyć o pamięci względem tych, którzy często anonimowo spoczywają w zapomnianych i opuszczonych mogiłach.
Tak też było w piątek, 25 października. Grupa uczniów z klasy IV szkoły podstawowej oraz I gimnazjum wraz z opiekunami (pani Katarzyna Leśniewska i Edyta Pawłowska) udała się na cmentarz, by tuż przed Świętem Zmarłych uporządkować groby i zapalić symboliczne znicze. Była to kolejna z inicjatyw Samorządu Uczniowskiego ZSG w Niechcicach, który akcję tą przeprowadza już po raz trzeci. Cieszy zaangażowanie młodzieży oraz fakt, że rok rocznie zgłasza się coraz więcej chętnych osób gotowych poświęcić swój prywatny czas na pracę dla całej społeczności lokalnej. Poza tym, jest to piękny przykład współpracy, działania w szczytnym celu, który łączy młodych ludzi i pokazuje, jak w sposób wartościowy spędzać popołudnie..
W tym roku chętnych było tak wielu uczniów, że konieczne było przeprowadzenie losowania. W efekcie w akcji uczestniczyły następujące osoby:
 • klasa IV szkoły podstawowej; Natalka Świstak, Julka Niemczyk, Julka Jarzębska, Oliwia Wach
 • klasa I gimnazjum; Karolina Grzywacz, Sandra Król,Daria Banaszczyk, Kacper Kołaciński, Julia Paluch, Julia Pieprzyk, Kamila Karp, Ania Cichecka
Warto zauważyć, że niektóre osoby są z nami od samego początku i nie wyobrażają sobie tego, by nie włączyć się w prace porządkowe w kolejnych latach. Również nasi „nowicjusze” zgodnie stwierdzili, że nie będzie to ostatni raz, kiedy podejmą się podobnego wysiłku.

Wszystkim, którzy wspólnie pracowali lub przynieśli symboliczny znicz na naszą akcję w imieniu Samorządu Uczniowskiego dziękuję. 

Opiekun SU
„Deutsch-Wagen-Tour”

4 listopada 2013 roku Zespół Szkolno-Gimnazjalny w Niechcicach na zaproszenie dyrekcji
i nauczyciela języka niemieckiego, Marty Krzysztofik, odwiedził kolorowy Deutsch-Wagen. Przy okazji tej wizyty odbywał się w szkole Dzień Niemiecki. Realizacja projektu „Deutsch-Wagen-Tour” ma przyczynić się do wzrostu popularności języka niemieckiego w Polsce. Istotą kampanii jest 5 jeżdżących po Polsce oznakowanych samochodów z lektorami oraz różnymi materiałami i sprzętem audiowizualnym. Projekt obejmuje współorganizowanie na terenie placówek oświatowych, centrów kultury lub w innych nadających się do tego celu miejscach, imprez promujących język niemiecki oraz kraj naszych zachodnich sąsiadów. Uczniowie klasy VI, 1 A i 1 B gimnazjum przygotowali wystawki i prezentacje o Niemczech. Odbyło się również przedstawienie w języku niemieckim pt. „Hänsel und Gretel”. Podczas lekcji z lektorem Deutsch Wagen Tour uczniowie wzięli udział w wielu urozmaiconych grach i zabawach językowych. Wiele emocji wzbudziło przyporządkowanie puzzli ze słownictwem związanym ze sportami, zabawy z chustą animacyjną oraz konkursy z wykorzystaniem plansz dydaktycznych. Uczniowie przyswajali i porządkowali słownictwo dotyczące nazw owoców i warzyw, kolorów i sportów. Gry ruchowe oraz zajęcia w formie zabawy motywowały uczestników do pracy, wzbudziły w nich bardzo pozytywne emocje i przekonały, że nauka języka niemieckiego może być bardzo przyjemna. Najpilniejsi uczestnicy otrzymali upominki w ramach projektu Deutsch Wagen Tour.
Uczestniczyli w "Festiwalu Smaków" w ZSP nr 4 w Bełchatowie

Uczniowie gimnazjum Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach uczestniczyli w "Festiwalu
Smaków" w ZSP nr 4 w Bełchatowie. Każdy mógł skosztować specjałów przygotowanych przez uczniów i firmy z regionu bełchatowskiego. Były ciasta, sałatki, przystawki, pyszne kawy, herbaty i
koktajle. Nie obyło się też bez pokazu „ekologicznych fryzur" i pokazów fitness. Uczniowie mogli skorzystać z lekcji otwartych i wykładów o zdrowym żywieniu. Sporo emocji wzbudził też konkurs kulinarny, w którym zmierzyli się uczniowie, nauczyciele i reprezentacja starostwa. Wykorzystanie arkuszy kalkulacyjnych w dietetyce, wartości odżywcze produktów czy ekonomika zdrowego żywienia, to niektóre tematy lekcji otwartych, które odbyły się podczas „Festiwalu Smaków”. "Ekonomika zdrowego żywienia", "Marketing i reklama przedsiębiorstwa gastronomicznego", "Kuchnia szlachecka XVI – XVII wieku", "Ciało w kulturze" - to tylko niektóre tematy, które poruszyli pedagodzy oraz zaproszeni specjaliści podczas otwartych zajęć. Udowodnili i uświadomili, że gastronomia skupia w sobie wiele innych, pozornie nie łączących się dziedzin, zaczynając od ekonomii a kończąc na biologii i chemii.
Myślą przewodnią spotkania była edukacja młodzieży w zakresie propagowania zdrowego stylu życia poprzez zdrowe odżywianie się oraz rekreacyjne uprawianie sportu.

Bogusława Lewińska
W Pacanowie Kozy kują
Uczniowie klas 2 i 3 szkoły podstawowej Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego  w Niechcicach 30 listopada w ramach projektu odwiedzili Europejskie Centrum Bajki  im. Koziołka Matołka w Pacanowie. Na uczniów czekała niezwykła wystawa „Bajkowy Świat” utrzymana w charakterze interaktywnej zabawy przy wykorzystaniu m.in. technik multimedialnych. Dzieci znalazły się w wyśnionej bajce, pełnej kolorów i niespodzianek. Jest to wyjątkowe i niezwykłe miejsce zabawy i nauki. Nasze dzieci zostały zabrane w bajkową podróż pociągiem, by zobaczyć i wysłuchać przygód Koziołka Matołka. Podróż pociągiem była niebywałą frajdą, ale najważniejsze pytanie jakie nurtowało dzieci było takie: czy ten pociąg był prawdziwy. Nie obyło się także bez spotkania z Koziołkiem i zakupu zabawek  na pamiątkę. Wizyta w Europejskim Centrum Bajki to prawdziwa podróż w krainę marzeń i snów. Dzieci miały także możliwość zwiedzenia zespołu pałacowego z XIV wieku  w Kurozwękach, jak również zobaczenia w ramach safari jedynej w Polsce hodowli bizonów amerykańskich. Bizony można nie tylko obejrzeć, ale i spróbować w miejscowej restauracji. Po wycieczce powstała już wystawa prac o Koziołku Matołku, a na podsumowanie bajkowego projektu obędzie się jeszcze konkurs z nagrodami.
SPOTKANIE Z MICHAŁEM BĄKIEWICZEM
Z inicjatywy młodzieży pracującej w Samorządzie Uczniowskim w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach, dzieci i młodzież mogła 22października 2013 spotkać się z gwiazdą światowej ligi piłki siatkowej Michałem Bąkiewiczem - zawodnikiem klubu AZS Częstochowa. Od 11.00 dzieci w barwach
klubowych oczekiwały na przyjazd gwiazdy piłki siatkowej. Okrzykami, brawami i owacjami przywitały zawodnika. W spotkaniu uczestniczył: zastępca wójta Artur Cubała, Michał Tokarski i Barbara Nagrodzka reprezentujący władze Gminy Rozprza. Pani dyrektor Bogusława Lewińska  przywitała gości przybyłych na spotkanie. W imieniu uczniów i pracowników szkoły podziękowała Michałowi Bąkiewiczowi za przyjęcie zaproszenia. Michał Bąkiewicz odpowiadał na serię trudnych pytań dotyczących kariery sportowej, zainteresowań, życia prywatnego. Opowiedział też, jak ważna dla drużyny nie tylko siatkarzy, ale także innych dyscyplin jest publiczność, która dopinguje zawodników do walki i potrafi cieszyć się sportem. Pan Michał opowiadał, iż w sporcie tak jak i w życiu, są zwycięstwa, ale i przegrane i należy umieć pójść na kompromis, a z porażek trzeba wyciągać wnioski. Na zakończenie spotkania
Michał Bąkiewicz robił zdjęcia z uczniami, podpisywał koszulki i rozdawał autografy. Na ręce Pani dyrektor przekazał podpisaną przez siebie koszulkę klubową, jak też wpisał się do księgi pamiątkowej szkoły. Największą atrakcją był rozegrany krótki mecz z uczniami klasy III gimnazjum.  Młodzież gromkimi oklaskami podziękowała znakomitemu gościowi za wizytę i wyraziła nadzieję, że nie była to ostatnia wizyta w naszej szkole.
Wykaz podręczników na rok 2013/2014

Pobierz pliki

Szanowni nauczyciele, Wychowawcy, Pracownicy Oświaty

Dziś obchodzimy Dzień Edukacji Narodowej – Święto Nauczycieli i Wszystkich Pracowników Oświaty. Dziś, w tym szczególnym dniu, gdy nasze myśli biegną do polskiej szkoły, nie zabraknie życzeń i serdecznych podziękowań kierowanych pod adresem nauczycieli, za ważną rolę jaką odgrywacie
Państwo w procesie wychowania dzieci i młodzieży. Moja wdzięczność wynika z zaangażowania w proces wychowawczy, za otwieranie przed młodzieżą nowych horyzontów wiedzy, budzenie zapału i energii do podejmowania twórczych przedsięwzięć. Dzień Nauczyciela to również okazja do zastanowienia się nad rolą nauczyciela w życiu współczesnej młodzieży.

„Nauczyciel to ten, który nie wtłacza, a wyzwala; nie ciągnie, a wznosi, nie ugniata, a kształtuje, nie dyktuje, a uczy, nie żąda, a zapytuje”.

W taki sposób można powiedzieć o kimś, kto swój zawód traktuje jako formę życiowego powołania i potrafi w oczach innych cieszyć się niekwestionowanym autorytetem. We współczesnym świecie, autorytetów potrzebuje szczególnie młodzież. To nauczyciel powinien pełnić rolę życiowego mistrza i przewodnika, którypokieruje jej rozwojem intelektualnym i duchowym.

W naszej szkole nie brakuje nauczycieli wybitnych, o szczególnych predyspozycjach, pełniących w
życiu swoich uczniów rolę autorytetów i przewodników, organizatorów życia i działania zbiorowego uczniów. Jesteście zdolni do autentycznej współpracy z dziećmi i młodzieżą w atmosferze prawdziwej życzliwości. Z okazji dzisiejszego święta wszystkim Państwu wyrażam swoją wdzięczność za zaangażowanie i codzienny trud. Składam moje serdeczne podziękowania za rzetelność i oddanie, z jakim realizujecie powierzone obowiązki.

Życzę Państwu marzeń, które będziecie urzeczywistniać, pięknych i szalonych pomysłów, cierpliwości i
wytrwałości, aby służba dzieciom i całemu środowisku zrodziła wiele dobrych owoców.

Dziękuję naszym nauczycielom i wychowawcom, za ich trud i poświęcenie, w szczególności zaś za to że są w chwilach dobrych jak i złych, że można na nich zawsze liczyć, że pomagają rozwiązywać problemy, a co najistotniejsze mobilizują do działania . To Wy kształtujecie ludzi, którzy będą mieli wpływ na losy kraju i świata.
(fragmenty przemówienia dyr. Bogusławy Lewińskiej z okazji Dnia Nauczyciela)
Nie pal przy mnie, proszę i znajdź właściwe rozwiązanie
– programy profilaktyczne

W tym roku po raz pierwszy nasza szkoła przystąpiła do programu „Nie pal przy mnie, proszę…” , którego organizatorem jest Główny Inspektorat Sanitarny oraz Państwowa Inspekcja Sanitarna. Celem programu było uwrażliwienie osób palących papierosy na negatywny wpływ dymu tytoniowego na
ich zdrowie i również na zdrowie osób przebywających w ich towarzystwie. Palenie tytoniu jest główną, pojedynczą, dającą się zapobiec przyczyną przedwczesnych zachorowań i zgonów w Polsce.
Palenie tytoniu jest zjawiskiem powszechnym i stanowi jedną z głównych przyczyn umieralności w wieku dorosłym. Wdychanie dymu tytoniowego czyli bierne palenie jest tak samo niebezpieczne jak samo palenie. Bierne palenie ułatwia wprowadzenie dziecka w życie, w którym palenie papierosów jest normą. Program „Nie pal przy mnie, proszę ” adresowany był do uczniów klas I – III oraz ich rodziców i opiekunów. Założeniem programu było wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, w których inne osoby palą przy nich papierosy oraz wzrost świadomości rodziców w zakresie szkodliwości biernego palenia i konieczności ochrony dzieci przed dymem tytoniowym.
Program składał się z pięciu zajęć warsztatowych o następujących tytułach:
1. Co to jest zdrowie?
2. Od czego zależy nasze zdrowie?
3. Co i dlaczego szkodzi zdrowiu?
4. Co robić, gdy moje zdrowie jest zagrożone?
5. Nie pal przy mnie, proszę.
Równocześnie w klasach IV -VI i I- III gimnazjum po raz pierwszy został wprowadzony program profilaktyki palenia tytoniu „Znajdź właściwe rozwiązanie”, który był adresowany do uczniów klas IV – VI i gimnazjalistów. Program składał się z pięciu zajęć warsztatowych:
1. Integracja grupy. Wyróżnienie liderów. Uzasadnienie i wzmocnienie postaw zobowiązujących
do nie palenia.
2. Ukazanie funkcjonowania ludzkiego organizmu i jego potrzeb, a przede wszystkim konieczność odpowiedniego odżywiania i czystego.
3. Przekazanie wiadomości o zachowaniach asertywnych, uczenie się rozpoznawania swych zachowań oraz uświadomienie mechanizmów nacisku grupowego wraz z nauczeniem
się sposobów odmowy.
4. Uczenie rozpoznawania odczuć przeżywanych w sytuacjach trudnych, uświadomienie mechanizmów konfliktu, jak również uczenie umiejętności radzenia sobie z problemami. 5. Uczenie umocnienia poczucia własnej wartości w zbudowaniu pozytywnego myślenia o sobie i kształtowania ważnych umiejętności w kontaktach z ludźmi.
Realizatorami programu były panie: Laurencja Jarzębska i Teresa Cecotka. 
Wycieczka do Olsztyna

28 maja 2013 r. Caritas Archidiecezji Częstochowskiej wraz z Gminą Olsztyn zorganizowali Festyn z okazji Dnia Dziecka pod hasłem Bądźmy Razem.
Dzieci należące do Szkolnego Koła Caritas z Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach uczestniczyły w festynie. Podobnie jak w latach ubiegłych przygotowano wiele atrakcji nieodpłatnych dla dzieci: jak zamki dmuchane, zjeżdżalnie, ścianę wspinaczkową, „walki sumo” w specjalnych strojach, pokaz
strojów rycerskich, które można było przymierzyć, słodki upominek od sponsora. Ponadto były występy artystyczne, pokaz mażoretek, pokaz szkolonych psów policyjnych.
Wszyscy uczestnicy festynu otrzymali od organizatora karnety na stoiska gastronomiczne, na których mogli zakupić żurek, kiełbasę z grilla, popkorn i watę cukrową. Na zakończenie festynu odwiedził dzieci J. E. Ks. Abp Wacław Depo Metropolita Częstochowski, który wszystkim podziękował, złożył najlepsze życzenia, wspólnie się pomodliliśmy a Ks. Abp udzielił wszystkim Bożego Błogosławieństwa i każdemu
uczestnikowi festynu wręczył obrazek. Po zakończonym festynie udaliśmy się w ruiny zamku w Olsztynie.
Z uśmiechami na twarzach i śpiewem na ustach wracaliśmy do domów. W trakcie powrotu pojawiało
się pytanie, czy za rok też będzie taki festyn?

Ksiądz Andrzej Gaj
Międzyszkolny konkurs ortograficzny

24 maja 2013 r. nasze uczennice: Ola Adasiak, Ala Jaglińska i Basia Katulska reprezentowały naszą szkołę na XI Międzyszkolnym Konkursie Ortograficznym dla klas I i II gimnazjum. O tytuł Mistrza Ortografii rywalizowali gimnazjaliści ze szkół w Rozprzy, Niechcicach, Gorzkowicach i Woli
Krzysztoporskiej. Aleksandra Adasiak zajęła III miejsce. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy za udział w konkursie a Ola nagrodę książkową. Do konkursu przygotowywała uczennice pani Beata Kołacińska.

Gratulujemy!
Mamo bardzo Ci dziękuję.
Za Twoje serce - uśmiech Ci daruję.

Dzień Mamy to bardzo ważne święto. To dzień, kiedy w szczególny sposób okazujemy miłość naszym Rodzicom i dziękujemy za to, że są i że nas tak bardzo kochają. 24 maja 2013 r. w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach odbyła się uroczysta akademia z tej okazji, na której obecna była pani dyrektor szkoły oraz zaproszeni rodzice.
Mali artyści z radością i wielkim zaangażowaniem recytowali wiersze, śpiewali piosenki i tańczyli, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Po części artystycznej dzieci gdzie wręczyły mamom prezenty
własnoręcznie wykonane. Były całuski, uściski i wielka radość. Dla mam został także przygotowany słodki poczęstunek, kawa i herbata. Uroczystość przygotowały nauczycielki nauczania zintegrowanego: panie: Elżbieta Gąsior, Aneta Magiera, Sylwia Kozłowska i Zdzisława Pielużek oraz Zbigniew Woszczyk z zespołem wokalnym. Wspólnie z nauczycielami mamy mogły spędzić radosne chwile.

Bogusława Lewińska
Malujemy wiersze Juliana Tuwima

15 uczniów Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach uczestniczyło 29 maja 2013 roku w podsumowaniu XX edycji konkursu plastycznego dla dzieci chorych i niepełnosprawnych "Malujemy wiersze Juliana Tuwima" oraz w "Dniu dziecka dla sprawnych inaczej". Konkurs ma na celu rozwijanie wyobraźni, wrażliwości estetycznej oraz umiejętności plastycznych, wykorzystanie terapeutycznych funkcji literatury i plastyki, kształtowanie pozytywnych postaw w walce z chorobą i niepełnosprawnością oraz prezentację twórczości artystycznej dzieci chorych i niepełnosprawnych. Dzieci obejrzały także spektakl w wykonaniu teatru Art-Re z Krakowa „Cztery pory roku.
Wiosna u Kubusia Puszatka”. Do szkoły wróciły szczęśliwe z nagrodami i prezentami. Radość na buziach dzieci to największe podziękowanie dla nas rodziców i nauczycieli.


Bogusława Lewińska
„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”

Ostatnie dwa miesiące roku szkolnego obfitują w święta rodzinne. Maj to piękny miesiąc, kiedy obchodzimy Dzień Matki, czerwiec zaś rozpoczyna się Dniem Dziecka a kończy Dniem Ojca. Dzień Dziecka w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach  obchodziliśmy 29 maja 2013 roku pod hasłem „kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. Życzenia zostały przesłane wszystkim dzieciom nie tylko uczestniczącym, ale również dzieciom całego świata. Życzyliśmy dzieciom i ich rodzicom we wszystkich krajach i na  wszystkich kontynentach, aby w każdej rodzinie było jak najmniej zmartwień i
jak najwięcej radości. W tym dniu każde dziecko na świecie nie powinno czuć się samotne. W naszej szkole uczciliśmy to święto bardzo uroczyście. W związku z tym, że uczniowie realizują projekt dotyczący Roku Juliana Tuwima i odbyło się już wiele imprez, po życzeniach złożonych przez panią dyrektor Bogusłąwę Lewińską uroczystości rozpoczęły się od happeningu. Uczniowie utworzyli ogromny pociąg. Każdy uczeń stanowił wagonik pociągu, natomiast lokomotywą był ksiądz wikary Andrzej Gaj, który w rytm melodii „Jedzie pociąg z daleka” poprowadził skład przez piękne tereny szkoły. Następnie uczniowie wzięli udział w konkursie mam talent. Po eliminacjach duchowych, przyszedł czas na rozgrywki sportowe, zmagania w różnych dyscyplinach w ramach programu Trzymaj Formę. Wszyscy bawili się świetnie. Wielkim powodzeniem cieszyły się skoki na trampolinie. Dzięki wsparciu firmy Demeter z Kamieńska, piekarni pani Karp, pani Raźniak, bankowi Citi handlowy, Urzędowi Pracy w Piotrkowie Trybunalskim, rodziców i innych ludzi o dobrych sercach dla dzieci przygotowane zostały kiełbaski, picie, słodycze oraz nagrody. Dzięki temu dzieci bawiły się do 20.00. Dziękujemy.

Bogusława Lewińska
Dzień bez śmiecenia

Młodzież Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach wzięła udział w VII edycji kampanii organizowanej przez Rekopol Organizacja Odzysku S. A., której celem jest zwrócenie uwagi na problem narastającej ilości odpadów i promocja selektywnej zbiórki i recyklingu. W związku z tym, że nasza szkoła czynnie uczestniczy w zbiórce odpadów i ochronie środowiska zorganizowaliśmy wiele działań, które podnoszą świadomość ekologiczną, a jednocześnie były formą zabawy. Zaczęliśmy 10 maja od gry terenowej- szukaj; w następnym tygodniu 17 maja był to dzień bez śmieci. Zadaniem klas było wysprzątanie szkoły i terenu wokół szkoły.
W ilości zebranych śmieci zwyciężyły 2 klasy: 4b i 5. Tego dnia w całej szkole nikt nie ujrzał w koszu ani na ziemi żadnego śmiecia. Następnym zadaniem było zrobienie kolorowych koszy z dostępnych materiałów organizowanych przez klasy.
Konkurs zostanie rozstrzygnięty 10 czerwca. W ramach kampanii młodzież zbiera makulaturę, butelki
plastikowe typu „pet’, puszki, nakrętki, złom. Na chwilę obecną zebraliśmy około 2500 kg makulatury, 800 kg butelek,  złomu około 500 kg i nakrętek około 1000 kg. Obecnie przygotowujemy się do dnia recyklingu,który zaplanowany jest na 14 czerwca 2013 roku.

Bogusława Lewińska
W kilku słowach o Tarnowskich Górach...

Zbliżający się koniec roku szkolnego sprzyja różnorakim wyjazdom. My także wybraliśmy się w jednodniową podróż, której celem były Tarnowskie Góry. W wycieczce brali udział uczniowie od klasy piątej szkoły podstawowej do klasy trzeciej gimnazjum. Pogoda wprawdzie nie sprzyjała, ale nastroje tak. Pomimo deszczu wyruszyliśmy o godzinie 7.00, by po około 3 godzinach jazdy dotrzeć do Sztolni Czarnego Pstrąga. Jak się okazało jest to miejsce wyjątkowe, które w 2004 roku zostało wpisane na ogólnopolską Listę Pomników Historii. Podróż łodziami wąskimi korytarzami dostarczył nam wielu emocji, niektórzy musieli zmierzyć się ze swoimi obawami i lękami, a nawet wesprzeć na pomocnym ramieniu kolegiJ. W dalszej części wycieczki mięliśmy okazję podziwiać jedyną w Polsce podziemną trasę turystyczną udostępniająca zwiedzanie podziemi po dawnych kopalniach kruszców srebronośnych. Na głębokości 40 m znajduje się trasa turystyczna o długości 1700 m. Kształtem przypomina ona trójkąt, którego wierzchołkami są 3 szyby: "Anioł", "Żmija" i "Szczęść Boże". Tu przydały się kaski ochronne oraz kondycja fizyczna. Po wyjściu na powierzchnię czekał na Nas ciepły obiad, a po nim droga powrotna do Niechcic. Humory w autobusie dopisywały, zwłaszcza, że nie zabrakło postoju w częstochowskim McDonaldzie. Najedzeni, cali i zdrowi dotarliśmy do szkoły o godzinie 19.00, tak jak wcześniej zostało zaplanowane.
SPOTKANIA CZYTELNICZE W ŚWIETLICY SZKOLNEJ

Kluczem do sukcesu jednostek i społeczeństw jest wiedza. Natomiast kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie. Czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i pomaga mu zrozumieć siebie i innych. Wspólne głośne czytanie pomaga pokonać wiele problemów wieku dorastania. Czytanie chroni dziecko przed uzależnieniem od telewizji i komputerów. Świetlica szkolna w Zespole
Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach, zgodnie z ideą akcji związanej z programem ,,Cała Polska czyta dzieciom”, organizuje spotkania czytelnicze. Naszym dzieciom czytają pracownicy szkoły, a także zaproszeni goście. Jesteśmy zaszczyceni, gościć w naszych skromnych progach ciekawe osobistości. 19
kwietnia 2013 r. z wizytą przybyła pani A. Drożdżowska będąca pracownikiem Gminnej Biblioteki Publicznej w Rozprzy z Filią w Niechcicach. Dzieci dowiedziały się wielu ciekawych wiadomości na temat wartości książki, piękna w niej zawartego. Wysłuchały bajki przeczytanej ze smakiem i nienaganną
intonacją. Cieszymy się, że zawsze nasze zaproszenia odbierane są pozytywnie, mamy cichą nadzieję, iż kolejni goście, których pragniemy zaprosić takżezawitają do nas. Czekamy. 
Cuda i dziwy

8 maja 2013 roku w Zespole Szkolno-Gimnazjalnym w Niechcicach odbył się XI Gminny Konkurs Recytatorski. W związku z ogłoszeniem roku 2013 Rokiem Juliana Tuwima, konkurs był częścią projektu edukacyjnego realizowanego przez szkołę pod hasłem „Julian Tuwim znany i nieznany”. W konkursie recytatorskim wzięli udział uczniowie ze szkół podstawowych i przedszkoli z terenu gminy Rozprza. Jury w składzie: Alicja Drożdżowska, Laurencja Jarzębska, Tamara Wieczorek i ks. Andrzej Gaj oceniało dobór repertuaru, pamięciowe opanowanie, interpretację utworu oraz ogólne wrażenie artystyczne.

W młodszej grupie wiekowej I miejsce wyrecytowała Iga Jakubik z Mierzyna i Maja Zapała z Niechcic;
II miejsce zdobyła Wiktoria Bałdys z przedszkola w Niechcicach, a III Marysia Dorota uczennica klasy 1
w Niechcicach.

W kategorii uczniów klas 2 i 3 wyniki są następujące: I miejsce Amelia Klęska (Niechcice) i Antoś Stępień z Milejowa; II miejsce Agnieszka Bartosiewicz (Niechcice); III miejsce Patryk Mazurczyk (Mierzyn) i Zuzia Kołacińska (Niechcice).

Konkurs przygotowały panie: Zdzisława Pielużek, Aneta Magiera, Elżbieta Gąsior i Sylwia Kozłowska

Bogusława Lewińska
Bezpieczny przejazd – zatrzymaj się i żyj

Bezpieczeństwo na przejazdach na całym świecie jest wspólną sprawą wszystkich, którzy mogą mieć na to wpływ: kolei i policji, administracji i samorządów, zarządców dróg, organizacji społecznych oraz wszystkich ludzi dobrej woli. Uczniowie Zespołu Szkolno-Gimnazjalnego w Niechcicach
uczestniczyli w KAMPANII SPOŁECZNEJ BEZPIECZNY PRZEJAZD - „ZATRZYMAJ SIĘ I ŻYJ!”

Średnio w ciągu roku na polskich przejazdach kolejowo-drogowych dochodzi do 250 wypadków, w których ginie kilkadziesiąt osób. Nadrzędnym celem kampanii jest podnoszenie świadomości o zagrożeniach wynikających z niezachowania szczególnej ostrożności na przejazdach, kształtowanie zachowań i utrwalanie właściwych postaw.

Celem kampanii jest zmiana postawy społecznej oraz eliminowanie niewłaściwych zachowań wśród wszystkich użytkowników przejazdów, takich jak: lekceważenie znaku STOP, przejazd slalomem pomiędzy zamkniętymi półrogatkami, niezachowanie ostrożności itp. Osiągnięcie tego celu wymaga ciągłych działań i przypominania o zasadach bezpieczeństwa na przejazdach, dlatego też dyrektor szkoły, Bogusława Lewińska, zaprosiła gości z PKP PLK SA w Łodzi, aby przybliżyć uczniom problem. O działaniach opowiadali: pani Elżbieta Budka- naczelnik działu eksploatacji w PKP oraz Marek Piotrowski-
komendant posterunku SOK. Gośćmi byli także: pani Elżbieta Jaglińska oraz Piotr Kowalski-obecnie pracownik kolei, kiedyś absolwent szkoły w Niechcicach. Były pogadanki, filmy, symulacje wypadków na
przejazdach kolejowych oraz konkursy, w których uczniowie musieli wykazać się wiedzą. Wszyscy uczniowie zostali obdarowani gadżetami oraz programami komputerowymi „Bezpieczny przejazd”. Dla uczniów była to ważna lekcja poglądowa na temat bezpieczeństwa.
Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny zwyczajowo zwany Dniem Wagarowicza upłynął w naszej szkole pod znakiem zabawy. Samorząd Uczniowski za zgodą Pani Dyrektor zorganizował szereg rozrywek, które zatrzymały uczniów w murach szkoły.

Dzień zaczęliśmy od zamiany ról – uczniowie wcielili się w role swoich pedagogów i przez dwie godziny prowadzili zajęcia . Warto podkreślić, że część naprawdę się przygotowała i miała pomysł na lekcję. Ci, którzy postawili na improwizację zgodnie stwierdzili, że praca nauczyciela wcale nie jest taka łatwa iwymaga wcześniejszego zaplanowania.

Po „lekcjach” przyszedł czas na konkursy, quizy i zagadki. Każda klasa miała do wykonania określone zadanie – maluchy recytowały wiersze z podziałem na role, klasy 4 – 6 szkoły podstawowej wyszukiwały skojarzenia z wiosną w prezentowanej piosence Skaldów, a gimnazjaliści brali udział w quizie wiedzy o wiośnie. Były przysłowia, definicje, troszkę wiedzy z przyrody, a także zadania na spostrzegawczość. Drużyny dzielnie rywalizowały czego efektem były wyniki – idealny remis dla wszystkich uczestników.

Dużym powodzeniem cieszył się konkurs na wiosenną fryzurę – długowłose uczennice z cierpliwością znosiły zabiegi , którym poddali je fryzjerzy. Efekty ich pracy oceniało jury oraz zgromadzona publiczność. Po tak ciężkiej pracy mięli oni szansę poczęstować się ciastami biorącymi udział w konkursie na najsmaczniejszy wiosenny wypiek.

Nie zabrakło również konkursu na najpiękniejszą Marzannę. Tutaj królowały klasy najmłodsze, Przygotowane przez nie kukły zostały na koniec spalone z głośnym okrzykiem „Żegnaj zimo, witaj wiosno”.

I tak, pomimo otaczającej nas aury, przywitaliśmy wiosnę w Niechcicach.

Samorząd Uczniowski


Patryk Drożdżowski wśród najlepszych gimnazjalistów województwa łódzkiego!

Uczeń klasy III B Patryk Drożdżowski po raz kolejny odniósł duży sukces. Został laureatem Wojewódzkiego Konkursu Tematycznego Matematyka-Moja Pasja. W dniu 27.02.2013 r. podczas Gali Finałowej konkursu zorganizowanej przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Łódzkiego z rąk dr Jana Kamińskiego – Łódzkiego Kuratora Oświaty odebrał dyplomi nagrody. Ponadto Patryk otrzymał dodatkowe punkty, które są uwzględniane przy rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych.
Konkurs miał formę zawodów matematycznych odbywających się na 3 poziomach trudności (3 etapy – szkolny, ponadszkolny, wojewódzki). Wystartowało w nim ponad 2500 gimnazjalistów i licealistów. Patryk musiał zmierzyć się z zadaniami zamkniętymi i otwartymi. Ostatecznie uplasował się na VI miejscu. Więcej informacji o konkursie można uzyskać na stronie o adresie http://mmp.math.uni.lodz.pl/. Są tam również zamieszczone zadania z poszczególnych etapów. Warto nadmienić, że w bieżącym roku szkolnym Patryk brał jeszcze udział w Olimpiadzie Matematycznej Gimnazjalistów w zawodach stopnia drugiego i Konkursie Przedmiotowym z matematyki na szczeblu rejonowym. Serdecznie gratulujemy dotychczasowych osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów. Trzymamy też kciuki za Patryka podczas Kangura Matematycznego, który odbędzie się 21.03.2013 r. Powodzenia.
Irena Zielińska
50-lecie Pożycia Małżeńskiego

Pobierz pliki

Dzień Babci i Dziadka

Pobierz pliki

WOŚP "zagrała" w naszej szkole!

Pobierz pliki

Akcja "Góra grosza"

Pobierz pliki

Marchewka – symbolem zdrowego stylu życia
Indywidualizacja procesu nauczania ...
Uczniowie klas I-III od września w ramach projektu Indywidualizacja procesu nauczania realizują dodatkowe zajęcia. Wspomagane są one przez programy i pomoce dydaktyczna otrzymane w ramach projektu. 37 dzieci wraz z nauczycielami 13XII 2012 roku pojedzie na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Nasze dzieci zwiedzą Starówkę oraz odbędą zajęcia dydaktyczne w Centrum Mikołaja Kopernika. 
Zbrodnie niemieckie na ziemi łódzkiej w czasie drugiej wojny światowej
Czarodziejski świat talentów!
Więcej fotografii w zakładce rozmaitośći... 

Pobierz pliki

W świetlicy szkolnej rozwijamy wszystkie talenty...

Pobierz pliki

Święto Edukacji Narodowej

Pobierz pliki

Rok Janusza Korczaka

Pobierz pliki


Podsumowanie projektów edukacyjnych.

Pobierz pliki


Bal gimnazjalistów.

"SING WITH ME"

Pobierz pliki


Marcin Gortat jest "wielki".

Marcin Gortat, Stanisław Cubała, Bogusława Lewińska, Alicja Waczyńska

Palmy były przepiękne.

NIEDZIELA PALMOWA
Kliknij, aby edytować treść...
DZIEŃ BEZPIECZNEGO INTERNETU 2018
(podsumowanie)
Statut Szkoły

Pobierz pliki

ARCHIWUM

Miejsca pamięci–materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości Cmentarz wojenny żołnierzy poległych we wrześniu 1939 r. w Milejowie.

Pobierz pliki

Pobierz pliki

FOTOGRAFIE DO ARTYKUŁÓW
W ZAKŁADCE ROZMAITOŚCI


Komunikat z XV Gminnej Olimpiady dla Uczniów Klas I – IV–Mierzyn,
21 - 22 maja 2015 r.

Pobierz pliki

Wycieczka do Wrocławia

Pobierz pliki

Pobierz pliki

 • 2 (261.22 KB)
Konkurs historyczny
„Bitwy w pamięci Polaków”
Konkurs plastyczny
„Moja ojczyzna”

Pobierz pliki

Komunikat z Mistrzostw Szkół Podstawowych Gminy Rozprza w Drużynowym Tenisie Stołowym dziewcząt
Niechcice, 5 grudnia 2012 r.

Klasyfikacja końcowa:
I m - SP Straszów
II m. - SP Milejów
III m. - SP Mierzyn
IV m. - SP Niechcice
V m. - SP Rozprza
- SP Nowa Wieś
Patryk Drożdżowski Finalistą - VII Piotrkowskiego Maratonu Matematycznego.

Finał VII Piotrkowskiego Maratonu Matematycznego - Patryk Drożdżowski


Pobierz pliki

Pobierz pliki

Pani mgr Joanna Wieczorek zorganizowała wystawę  "Germanizacja dzieci polskich (1939-1945)".

Pobierz pliki

Kiermasz wielkanocny.